לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

יש לך תעודות?

אנחנו חיים בעולם שיש בו כל כך הרבה תעודות, כל כך הרבה מילים שעפות לכל הכיוונים שבעצם אין שום תחליף למילה שבאה מבנאדם שאני מכירה וסומכת עליו. כל השאר זה רעש, ותעודוות מודפסות על נייר, הן כבר בדרך החוצה.

אז במשך חמישה מחזורים שיחקתי במשחק התעודות. מעצבת גרפית ככלות הכל, עיצבתי תעודה חמודה, ולקראת כל סיום מחזור, ניכנסתי ללחץ הזה של הדפסה. כמה תעודות להדפיס? ואיך לעשות שהבנות יקבלו את שלהן בלשון נקבה, כמובן הדפסתי בשתי גירסות, ואחר כך העט, בצבע ירוק כמובן, אבל אף פעם לא מצאתי את הגוון שבדיוק מצא חן בעיני, ואחר כך, אוף, רק לא לטעות באיות השם של מקבלת התעודה, אז מדפיסים כמה תעודות אקסטרה, ואז תחושת הבזבוז כי תמיד כמה תעודות ניזרקות, וגם חוסר התוחלת, כי אם אפשר להדפיס כמה תעודות שרוצים, אז נעלם הכוח המאגי של התעודה, ומה שנשאר זה רק טכס, ויש את ההתנצלות, כי כל מי שסיים קורס פרמקלצ'ר כבר לא יכול להסתכל בשיוויון נפש על נייר. אז אני מסבירה: "לא, זה נייר בשימוש חוזר, והדפסתי אצל יוסי", אבל בשביל מה להתנצל אם אפשר לוותר על כל העניין, גם לחסוך זמן וכסף, וגם לכתוב בגוון הירוק שבדיוק עובד?

ומה עושים התלמידים אחר כך עם התעודה? להיכן היא ניתחבת? מתי בכלל משתמשים בה? הלא בעצמי לא עשיתי דיפלומה, ובכל זאת ארגון הפרמקלצ'ר מכיר בי כמורה. את התעודה הירוקה שקיבלתי מטליה שניידר שמתי בתיקיית ה"תעודות" שלי שסתם תופסת לי מקום בארון. אז אולי אפשר לתת תעודות שלא תופשות מקום?

אה-הה! אז מחזור שש שמסיים ביום רביעי הקרוב יזכה בתעודות אלקטרוניות. את התעודה האלקטרונית אני ממלאת בעזרת העט האלקטרוני שלי (אחת ההמצאות היותר אקולוגיות שבנמצא), בגוון הירוק שהכי מתאים לי היום, אני חותמת, כל טעות באיות או אות שיצאה עקום ניתנת לתיקון מיידי, התעודות יישלחו באימייל בפורמט PDF מיד לאחר השיעור, והתלמידים יוכלו לשלוח אותם לכל דורש באותו אמצעי בדיוק - באימייל. בינינו, אם בוגר קורס הולך ללמוד איפשהו מה שבאמת שווה זה המלצה אישית ממני, ואני תמיד זמינה לתת המלצות. התעודה בפני עצמה לא אומרת הרבה, וזה לא משנה באיזה פורמט היא באה. כמו שאמרנו, מילה אישית, ממישהו שמכירים, זה מה שעובד. הלאה הניירת!

ומה עם הטכס? בכל זאת אנחנו אוהבים לחייך ולהתחבק ולהתרגש שהנה סיימנו עוד פרק. שום בעייה! כל בוגר יקבל עוגיית הוקרה שמתכלה מייד ובהנאה, וזה יהיה תירוץ מצויין לחיבוק והכל. נראה לי שפתרתי עוד בעייה אקולוגית מציקה.

קורס פרמקלצ'ר עירוני בחווה בתל אביב

אחרי סוכות ייפתח חוג אקולוגיה עירונית על פי עקרונות הפרמקלצ'ר במסגרת החוגים לִמבוגרים בחווה בראש ציפור. את החוג תנחה תמי שלנו, והוא יהיה במתכונת קלה יותר מֵהקורסים המתקיימים בעץבעיר. החוג מורכב ממפגשים קצרים, מדי יום ראשון בשעות 19:30 עד 21:00.

החוג מַצּיע אפשרות לחיים פשוטים וּמלאים בַהֲנאה וּתחושת שפע, תוך יצירת סביבה בריאה וּנעימה. יועברו נושאים כמו: גידול ירקות, תזונה, הכנת קומפוסט, שמירה על המים ועוד.

מחירון חוגים וטופס הרשמה כאן.

למה החלטתי להירשם לקורס הפרמקלצ'ר העירוני?

דמיינו שאתם חיים כמו שאתם חיים עכשיו, הולכים לעבודה, חוזרים הביתה, אוכלים את האוכל שאתם אוהבים, נחים כמו שאתם רגילים ואפילו ישנים כמו שאתם אוהבים, אבל כל ההבדל שבכל הפעולות האלה אתם יוצרים שינוי אקולוגי מתמשך.

לפני שנה...

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196