לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > קומפוסטאים עירוניים ראשונים >‏ ברוכה הבאה לחבורת הזבל
נושאים בענף

29/01/07
ברוכה הבאה לחבורת הזבל

אז זהו, זה קרה! הפכתי להיות חלק מחבורת הזבל. הצטרפתי למועדון נברני פחי האשפה ופינות הרחוב בחיפוש אחר שקיות עלים, גזם ושאר יבשים.

לא, לא הפכתי להומלסית. הפכתי למקמפסטת.

זה קרה לפני כשבוע. הזמנתי את האיש שאיתי, השאלתי את חפירה מהשכן, שינסנו מותניים והתחלנו לחפור בור במרץ.

חפרנו בור לקומפוסט, רחם קטן באדמה שבו תגדל לה אדמה טובה ובריאה.

ואיפה כל זה קרה...

מכיוון שאין לי שטח אדמה משלי, השאלתי שטח אדמה ששייך למינהל, ממש מעבר לכביש. אמנם לא ביקשתי רשות, אבל לא נראה לי שמישהו יתנגד לבור קטן ותמים שכזה...

חפרנו בור בעומק כחצי מטר, ברוחב ואורך שנראו לי מספיקים, השלנו את הסוודרים כי פתאום היה לנו חם מאוד, והלכנו לחפש כסות הולמת לבור. הלכנו והלכנו ולא מצאנו כף תמרים אחת לרפואה. כלומר, מצאנו המון כפות תמרים, אך כולן היו מחוברות לעצים..

לבסוף הגענו לגשר שלוש ושם גילינו בחניון מתחת לגשר המון עצי תמר קטנים ומאוד מוזנחים, וסביבם המון כפות יבשות זרוקות על הרצפה. כאן האיש שאיתי התנדב ובמבצע מסוכן וחשאי ירד משולי הגשר לעבר החניון. לאחר כרבע שעה הוא חזר עמוס בכפות תמרים יבשות. והשמחה היתה רבה.

בהמשך אותו היום, מצאתי עצמי צועדת ברחוב וחושבת לי איפה אמצא קופסא עם מכסה בגודל הנכון להניח בה את שאריות האוכל שלי. לפתע, כמו בהזמנה - הופיעה מולי בפינת הרחוב קופסת מיונז תעשייתית מפלסטיק. עם מכסה. היקום בעדי!

מיד אספתי אותה אל ביתי, שטוף שטפתי אותה היטב ומאז היא מונחת על השיש, ליד הכיור, ובה נאספות בשמחה וששון כל שאריות המזון שלי.

כל כיומיים הקופסה מתמלאת ואני הולכת לרחם שחפרנו באדמה, מלווה בשומר ראשי האמיץ דינגו. הוא מתבונן בסקרנות בעודי שופכת אל תוך הבור את שאריות האוכל ומכסה היטב בחומרים יבשים בדמות גזם ונסורת.

לשמחתי הרבה בור הקומפוסט אינו מסקרן חתולים וכלבים, אך בהחלט מסקרן אנשים נוספים. אחד משכניי כבר החל להשתמש בו וחברתי מיה הגרה בקצה הרחוב מספקת לי שקיות מלאות כל טוב. חבר נגר אוסף לי נסורת וחבר של שקיעה שגר בשכונה אוגר לי בשמחה את העלים היבשים המצטברים בגינה שלו.

גיליתי שבור קומפוסט עירוני זו עבודה רבה. עיקר העבודה זה למצוא עוד ועוד חומר יבש של גזם ועלים להאכיל את הבור שלי שגדל והולך.

בעת טיול עם דינגו, בזמן נהיגה, בהליכה למכולת- כל יציאה שגרתית מהבית הפכה לציד אחר חומר יבש.

מעולם לא תארתי לעצמי כמה שקית גזם יכולה לשמח אותי.

עכשיו מתחיל שלב הניסויים. כמה חומר יבש, כמה רטוב, האם נמלים זה טוב או רע לקומפוסט ועוד אלף שאלות שאני מקווה שהזמן והנסיון ייפתרו.

גליה

Share/Bookmark

תגובות

comment

היי מותק, באמת אתר מעניין, ומי כמוני יודעת כמה האזור שלך מתאים לסוג כזה של ניסוי:))
מאחלת לכם את כל ההצלחה שבעולם, ואולי אבוא לתרום גם... צואה של כלבים מתאימה לקומפוסט שלך?

comment

תודה יקירתי.
המממ...צואת כלבים לא אבל צואת סוסים תהיה ממש מצוינת :-) יש לך?

-- גליה, 15/02/07
comment

הי גליה
טוב למצוא עוד "חולים" ולראות שאני לא היחיד שמסתובב בעיר בחיפוש אחר חומרים יבשים.
אחלה אתר כל הכבוד על הפעילות ,
חג שמח ופורח לכולם.

-- ערן, 01/04/07
comment

הערות חשובות לקומפוסט:

כדאי להוסיף אדמה מדי פעם- כמות הקומפוסט שתווצר (לא כולל תוספת האדמה) יכולה להגיע עד כדי פי שתיים. תוספת אדמה היא גם פתרון לקומפוסט עם מעט או ללא חומר יבש בכלל (למקרה שלא מצאת שקית גזם ...)

מהתמונה נראה קצת יבש - גם חומר יבש שמכניסים לערמה כדאי להרטיב במים.

ניתן להוסיף גם צואת כלבים- למרות שלא תוסיף הרבה לערכו של הקומפוסט- הבעייה היא שצואת כלבים באה עם חבילת ריחות שמעניינים מאד כלבים ויכולה ליצור בעייה של התעסקויות כלבי השכונה עם הערימה.

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196