לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > טל-אל מהרהר >‏ להפחית, לא להחליף
נושאים בענף

06/09/08
להפחית, לא להחליף

האנרגיה החלופית מציעה פתרון סביבתי, על פניו - להמיר את האנרגיה הקיימת בכדור הארץ לחשמל ולתעל אותה לצרכינו. לא נוצר זיהום מחד, ולא נוספת אנרגיה למערכת מאידך. כך מציעים להפוך את מדבר הסהרה לספק האנרגיה העיקרי של אפריקה ואירופה. אני לא מבין את זה.

http://www.inhabitat.com/2008/09/04/sahara-forest-project/.

לפי התפיסה האקולוגית, העולם הוא מכלול של גורמים השלובים אחד בשני ויוצרים אחד את השני. שיבשת אחד - ישובשו אחרים. כרתת את עצי היער? הרגת את חיות היער, פגעת באיכות האוויר העולמית, שינית את האקלים וכו'. בסופו של דבר, גם בני האדם חלק מהמערכת הזו, וגם יומנו יבוא. ובאמת, הרבה מהשינויים שעשו אנשים בעולם נתנו את אותותיהם במקומות בלתי צפויים.

קשה לי להבין, אולי אני לא משכיל מספיק, איך אפשר לחשוב ששימוש בחום של הסהרה הוא טוב. או בגלי הים. או ברוח. מה, אין להם את התפקיד שלהם? הרי אין לנו יכולת אמיתית לנבא את ההשלכת של לקיחת האנרגיה מהם, אבל אני בטוח שעוד נופתע. החום, הרוח וגלי הים הם חלק בלתי נפרד מהמערכת שלהם, ואם "ניקח" אותם משם לבתים שלנו נראה אותה מתפוררת לאט לאט. זו הנטיה ה"וירוסית" של האנושות - לנצל מקום אחד עד תום, להשאיר אותו חרב, ולעבור למקום אחר, לא מוכר. זה נראה יפה בתמונות - הדיונות, האויר הנקי. המרחבים. נראה ששום דבר לא חי או צומח שם, והכי חשוב - אף אחד לא גר שם. לא מישהו חשוב, לפחות. הרי מה כבר אפשר להרוס במדבר..?

אין ספק שאנרגיה ממקורות מתחדשים או טבעיים כמו שמש או רוח טובה מאנרגיה ממקורות "יש מאין", כמו נפט, גז או אנרגיה גרעינית. השיח אודות הנושא סובב בדרך כלל סביב זיהום האויר שמתלווה לייצור האנרגיה, ולא מתייחס להשפעה על המערכת הסביבתית. אנרגיית בערה, כמו אנרגיה גרעינית, מכניסות למערכת האקולוגית אנרגיה שלא הייתה חלק ממנה קודם, ובכך משנות את המאזנים שלה. אין לי ספק שגם האנרגיה החלופית, ה"נקיה", תותיר את חותמה. הבעיה היא לא רק איזו אנרגיה אנחנו צורכים, אלא אלא בעיקר כמה.

Share/Bookmark

תגובות

comment

יפה. זו הרגישות הבסיסית שבבסיס ההתחשבות בסביבה, וחשוב מאוד לא לאבד אותה. מבלי להיכנס למספרים, זה ההבדל בין מקור אנרגיה מתכלה למתחדש. כמות האנרגיה בשמש איננה אינסופית, אך ניתן להתייחס אליה כאל אינסופית. כשמתכננים הפקת אנרגיה מרוח או גלי-ים, כמו כל מתקן אחר, יש השלכות סביבתיות, החל מפגיעה בנוף ועד לשינוי במשטר רוחות, זרימת חולות ובליה של סלעים ועוד, ולכן אין בכך כדי לפטור אותנו מהפחתת הצריכה. בכל-אופן, כמות האנרגיה, שננצל מתוך הרוח או הגלים בטלה בששים לעומת הכלל.

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196