לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > אילן בעיר >‏ הנידונים
נושאים בענף

01/09/08
הנידונים

ברבריות, חוסר תרבות, גסות רוח, בורות, זלזול, חוסר כבוד, עזות מצח, חוצפה... דרושות כמה וכמה מילים כדי לתאר את התחושה למראה העצים הכרותים ברחוב אבן גבירול בתל אביב. סיסמים הודים, שהצליחו לגדול במשך עשרות שנים למרות נחת המסור שהונחתה עליהם מדי שנה. עצים שהסתירו את הבניינים המכוערים, שגם מאתיים שיפוצים של עזרא וביצרון לא יצליחו לחלץ מהם חן כלשהו.

עצים שנתנו במשך עשרות שנים צל להולכים וירוק בחלון לגרים על הכביש הסואן. עצים ששימשו בית לציפורים והפכו את היאוש של ציר התנועה הזה לקצת יותר נוח. ואז בא איזה מישהו (שכל המילים בהן פתחתי חלות עליו), ונותן הוראה להוריד את העצים. ככה בהינף טופס לאקוני כלשהו. והסברים תקבלו עד הירח וחזרה. ראשית ישימו שלט שיבשר כי במקום מתבצעות עבודות שיקום. מה צריך לשקם אני שואל?! צריך אולי להחליף מדרכות ולהניח

צנרת ושביל אופניים? או קי, אבל מה זה קשור לעצים? עצים אפשר לעקוף – ולעץ, אתם יודעים, לעץ קצת קשה לזוז. איך מעיז בנאדם לבוא לרחוב של מישהו ולהוריד לו את העצים שהפכו חלק מחייו? צריך להיות מנוול עם קבלות, כדי לאשר מעשה שכזה. צריך להיות אדם נפסד כדי להיות זה שממלא את הפקודה. העצים האלה הם הדבר המשמעותי ביותר שצמח מהרחוב הזה.

המכוניות חולפות, החנויות מתחלפות ורק העץ נשאר, או כך ראוי היה שיהיה. הלכתי באבן גבירול וראיתי את עצי ילדותי מסומנים במספרים כמו נידונים למוות. והם אכן נידונו למוות. קודם ערפו את ראשם (כפי שנראה בצילום) ויומים לאחר מכן את רגלם העבה עד גובה המדרכה. נשארו עוד מספר עצי סיסם בקטע הרחוב שבין ז`בוטינסקי והירקון. ראוי להציל את העצים הללו – למעננו יותר מאשר למענם.

ראוי להקים קול צעקה כשנעשה מעשה ברברי ובלתי תרבותי שכזה. אני אהיה שם כשזה יקרה ואנסה למנוע זאת. אולי אדרס כמו עלה נידף, אבל לא אעמוד מנגד.

Share/Bookmark

תגובות

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196