לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > טל-אל מהרהר >‏ סולחה עם הסביבה
נושאים בענף

30/08/08
סולחה עם הסביבה

אחרי שלושה ימי עבודה בצוות האקולוגי של פסטיבל "בדרך לסולחה" במנזר לטרון, אני יכול לומר - יש תקווה, ולא רק לשלום. בפסטיבל נפגשים יהודים וערבים מישראל ומהשטחים כדי לדבר, להכיר ולשמוח ביחד. חוץ מזה, זה גם היה אירוע ירוק. אני אומר "חוץ מזה" כי זה נעשה כבדרך אגב, כמעט מובן מאליו.

פסטיבלים, באופן מסורתי, הם אסון סביבתי. שימוש נרחב בכלים חד פעמיים, למשל, מותיר הררי פסולת בשטח ובמזבלה. בסולחה, כמו באירועים ירוקים אחרים, התהפך המצב. אדם צורך הרבה פחות מים, חשמל ודלק ומייצר הרבה פחות פסולת. איך זה? חלק מהעניין הוא טבעו של האירוע - הצפיפות מאפשרת להשתמש בפחות חשמל, מים ודלק. אוכל צמחוני איכותי מבושל בכמות גדולה, וכך נחסכים אנרגיה, מים ואריזות. כשאתה נמצא בחוץ אתה לא משתמש במזגן ובמים להדחת אסלות.

אז מה עשינו?

כל המזון באירוע הוגש בכלים רב פעמיים, שהודחו תוך כדי הארוחה (היו פחות כלים מסועדים) בשיטת שלושת הגיגיות תוך שימוש בנוזל ניקוי אקולוגי; מי השטיפה הופנו לכרם הסמוך. פסולת אורגנית, פלסטיק וקרטון הופרדו והובאו למיחזור (ותודה ל"חווה ואדם" שקלטו את הקומפוסט). שירותי קומפוסט הוצבו לצד השירותים הכימיים, וזכו לשימוש רב. מים קרים הוגשו, ולא נמכרו משקאות קלים. יש לזכור שרוב משתתפי הפסטיבל לא נמנים על חברי הקהילה הירוקה, וכל התחום הזה היה מוכר להם רק בתיאוריה.

בעיני, עלינו רמה. פחות גבות מורמות. רבים שמחו שהתאפשר להם להקטין את הנזק שלהם.

יפה, לא?

Share/Bookmark

תגובות

comment

אמור "טביעת הרגל האקולוגית" ולא "נזק" : )

-- תמי, 01/09/08
comment

יפה היא אבחנת-תובנת הכלים השלובים בין הסולחה של בני אדם ועמים ובני האדם והסביבה.

-- לוטוס, 13/09/08

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196