לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > טל-אל מהרהר >‏ מה זה משנה
נושאים בענף

15/08/08
מה זה משנה

כמו אחרים, בחרתי בדרך ההימנעות. זה משקיט את הנפש. תמיד אומרים לי שאני מגזים, כשהשיחה מתגלגלת לאי-צריכה, טבעונות או סלידה מתרבות פופולרית. ההימנעות הזו נראית גסה, מתבדלת ובמידת מה מלאכותית - ולא סתם. לא נראה לי שאני אחיה ככה כל החיים, כי יום אחד אני אצטרך תחתונים חדשים (שאני לא מתכוון לאסוף ברחוב), ואפילו בטלויזיה יש מדי פעם משהו ששווה צפיה. מודה.

בדרך כלל כשהשיחה מגיעה לשלב של "אז מה צריך לעשות", גולשים לצורך בשינוי בין לאומי ובשיווק יותר אגרסיבי לשם כך. כמו יתר העולם המערבי, שמעריך את הקנקן ולא את תוכנו, רבים נמנעים מלעשות את הדבר הנדרש - לשנות את עצמם. קל הרבה יותר לצעוק סיסמאות. סיבה אחת היא שהם רואים מולם חבורה של קיצונים פליטי-חברה שנמנעים לחלוטין ממה שנתפס כתענוגות החיים, ומקדישים את חייהם לעניין האקולוגי. לא משהו שמגרה כל כך לחקות, למרות שאפשר לומר שאנחנו משחקים תפקיד של נזירים וכהנים בקהילה דתית - מראים שהדבר שווה לחיות בשבילו ומעודדים ללכת בכיוון.

סיבה שניה היא שהם לא מאמינים שזה יעזור במשהו, הרי "מה זה משנה" אם עוד אחד לא יקנה בגדים ומוצרים אקטרוניקה מיותרים. ובכן, בניגוד למה שמלמדים אותנו בטלויזיה האמריקנית (והישראלית), לא כל אחד צריך להיות הכוכב או המנהל, וזה שאתה לא גורם לשינוי בין לאומי לא אומר שהמאמץ שלך לא שווה. לדעתי, אגב, אם השינוי שיתחולל בך יהיה אמיתי ועמוק, לסביבה שלך לא תהיה ברירה אלא להיות מושפעת. לא צריך לשווק כל הזמן, אלא פשוט לחיות את זה. זה הרבה יותר אפקטיבי. ברגע שיראו שאתה חי טוב בדרך שבחרת, ואתה לא מתנכר לסביבה שלך, יתחילו להגיע השאלות הטובות. ירצו ללמוד. ואתה בכלל לא התחלת את השיחה.

הפתרון הוא, כמובן, דרך האמצע - הפחתה. אותו תחום אפור, שגם בו צריך לפתח הרגלים קבועים ואולי אפילו לנסח כללים. עם כל האמונה באינטואיציה, אתה לא יכול להתלבט כל היום וכל יום מחדש מה לאכול ואיך להגיע ממקום למקום.

להקציב, למשל, את הבשר לפעם בשבוע, לקבוע שלמקומות מסויימים נוסעים באופניים ולא במכונית, להקפיד לא לקנות מוצרים באיכות נמוכה שייתפרקו אחרי שבוע (או לקנות מוצרים אקולוגיים שיתפרקו בקומפוסט (: ). הרשימה היא, כמובן, ארוכה.

אז איך עושים את השינוי?

לאט, ובידיעה שזה לא יכול להיות אחרת. זאת אומרת, שעם הזמן אתה עושה פחות ופחות דברים שאתה חושב שהם רעים, ולא מפסיק בבת אחת. זה לא יעבוד, גם אם תרצה מאד. ההרגלים הם חלק בלתי נפרד ממך, והימנעות פתאומית מהדברים שאתה רגיל אליהם תיצור ריקנות ותסכול.

דרך החיים הידידותית לסביבה לא נפרדת מהחיים ה"רגילים", אלא שלובה בתוכם. לא צריך להתנתק, אלא רק להיות מודע לבחירות היום יומיות שבדרך כלל אנחנו לא שמים אליהן לב. השיטה היא לעשות תמיד רק את מה שקל ונעים, בלי ויתורים כואבים מיותרים. במסעדה יש חומוס ושיפודים? קח את החומוס. יש מזג אויר נעים? לך ברגל! עם הזמן, מה שנראה רחוק יתברר כבר השגה, ולא במאמץ רב.

Share/Bookmark

תגובות

comment

כשאני רואה את המוצרים של "הטרנד הירוק" אני מתמלאת ברגשות מעורבים - מחד, שמחה על שהרעיונות האקולוגיים והדאגה לסביבה הופכים לנחלת הכלל ומאידך, כמעט תמיד מדובר בעוד הצפה של העולם במוצרים - ובעצם, צריכה מופלגת במסווה של ידידותיות לסביבה. יש משהו ציני בניצול של "הטרנד הירוק" על ידי החברות ומשהו אינפנטילי כמעט בצרכנים של מוצרים אלו. מזכיר לי ילדים שמתחילים ללמוד סדר ונקיון, כשהילד לוקח מטאטא צעצוע ומנסה לטאטות, מעודדים אותו "יופי אתה מנקה! נהדר, ככה נקי!" למרות שזו רק מחווה ראשונית של "לנקות", ולמעשה פיזור של הלכלוך, אבל כשזה ילד הוא לומד וכשיהיה גדול, יוכל ממש לטאטא. אנחנו מבוגרים והאחריות לכדור היא שלנו, אבל רבים מסתפקים במחוות ילדותיות של אקולוגיות ולא הולכים על ההגיון הזה עד שהוא באמת אפקטיבי.

-- נעמי, 19/09/08
comment

דימוי נהדר. כמו שאמר מישהו, זה קצת מעליב כשאומרים לך שהמערכות האקולוגיות של הכדור עומדות לקרוס ומציעים לך למחזר בקבוקים כדי למנוע את זה. מאחר ואנו רגילים לחשוב בתבניות, יש נטיה לחפש "תחליפים" - כל דבר צריך שיהיה לו "תחליף" ירוק. זה מזכיר לי את מי שהפך להיות צמחוני, והחליף את השניצל בצלחת שלו בשניצל תירס. ויזואלית, הוא הצליח לשנות את אורח חייו בלי להשתנות ובלי "להיפגע". הצלחת נראית אותו הדבר, רק ללא מרכיב בשרי, אך למעשה נשמרה התפיסה של אוכלי הבשר, לפיה יש מנה עיקרית ויש תוספת. לכן "בשריים" תמהים על הצמחונים, שהם מסתפקים רק ב"תוספת", כשלמעשה החלוקה הזו מבוטלת אצל הצמחונים לחלוטין. הבעיה עם שניצל התירס היא שהוא לא מזין, ובמוקדם או מאוחר יחזור אותו צמחוני לאכול בשר, היות שהוא לא מצא אלטרנטיבה אמיתית. כאלה נוטים להיות ה"תחליפים" הירוקים - לא מספיק ירוקים, ובכל מקרה טובים פחות מהמקור. הם לא מהווים אלטרנטיבה אמיתית, והם ייעלמו כלעומת שבאו עם החלשות הטרנד. זה יהיה שלב חשוב עבורנו, הברירה הטבעית הזו - כך נדע מהם הפתרונות הטובים, ומה היה תחליף זול.

-- טל-אל, 19/09/08

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196