לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > טל-אל מהרהר >‏ מאמץ ללא פעולה
נושאים בענף

02/08/08
מאמץ ללא פעולה

למה להוציא אנרגיה כדי לא להתאמץ, ואז להוציא אנרגיה כדי להתאמץ?

אילו המצאות מופלאות המציאו אנשים, וקנו אנשים אחרים, כדי להימנע ממאמץ - מכוניות כדי לא ללכת ברגל לסופרמרקט, בו לא צריך להזיע הרבה כדי לקנות מזון מוכן קפוא במקום לבשל, מדיח כלים כדי לא לנקות את שאריות הארוחה וטלויזיה כדי לא לשוחח או לקרוא לאחריה.

כל האנרגיה הזו שאנחנו לא מוציאים בעצמנו, מגיעה ממקומות אחרים - דלקים בדרך כלל (לפעמים גם עבודה זולה), והולכת למקומות אחרים - בתור התחלה בצורת העלאת הטמפרטורה באופן ישיר (החום הנפלט) עקיף (גזים ואפקט החממה). את החום הזה אנחנו כמובן לא מוכנים לסבול, ולכן יש לנו מזגן - שמוציא את החום החוצה, להולכי הרגל ההולכים ופוחתים ברחוב.

כמו אצל בני אצולה בתקופות קודמות, גם גופנו ונפשנו הופכים רופסים, ואי אפשר שלא לשים לב לזה. כפתרון (אם יש פתרונות בעולם), זועקות הפרסומות, תעשו כושר. כל הכושר הזה, מעבר לכך שהוא פעולה אגרסיבית שנעשית על הגוף, עולה בהרבה אנרגיה - מכון, מכשירים (חשמליים לעתים), ציוד אימון שעשוי לרוב מחומרים מורכבים ולקינוח - שייק כימיקלים או חלבונים מהחי. לפעמים יש גם פציעות.

סיכום קצר - הוצאנו אנרגיה כדי לא להתאמץ, הוצאנו עוד אנרגיה כדי להתאמץ.

אז נכון, הכנת ירקות לבישול ושטיפת כלים לא ינפחו אתכם כמו המכון (רכיבה על אופניים ועבודה בגינה זה קצת יותר בכיוון), וגם עבודות הבית מאיצות במידת מה את בליית הגוף, אבל תודו שזה נשמע יותר הגיוני מחדר הכושר. אגב, הזמן שעבודות הבית לוקחות זהה בערך לזמן שמקדישים לצפיה בטלויזיה, ושווה הרבה יותר אם אתה עם עצמך, ופי שניים אם אתה עובד עם מישהו אהוב.

Share/Bookmark

תגובות

comment

אין ספק שמדובר בדרך חדשנית לדיאטה (בשילוב תזונה בריאה, כמובן!)

comment

נראה שהכותרת מעט לא ברורה, אז אסביר -

אחד מהאידאלים (אם אפשר לקרוא לזה ככה) הדאואיסטים הוא פעולה ללא מאמץ, יעני שאם אתה משתלב בתנועה ובאנרגיה של העולם, לא תידרש להפעיל אנרגיה משלך. כל הוצאת אנרגיה היא מיותרת, מאחר והיא מאבק בכוחו של העולם - מאבק בו תפסיד לבטח.

הליכה לחדר כושר, למשל, היא ההיפך הגמור - מאמץ ללא פעולה.

-- טל-אל, 15/11/08
comment

שוב החברים מוציאים לי את המלים מהמקלדת (<-:)
אגב, גם אם נחליף את המלה אנרגיה במלה כסף, הרי שעבודה בגינה או בניקְיון הבית או רכיבה על אופניים זולות בהרבה ממינוי בַחֲדַר כושר, עשויות לחסוך תשלום לגנן או מנקה וכן הוצאות רכב או תחבורה ציבורית, וְלפעמים אפילו משלמים לנו בעבורן - אם אנחנו בעצמנו גננים, שליחים על אופניים או מנקים.
תודה

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196