לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > האנרגיות הירוקות של חנן >‏ מחוויותי בבוסטון - שרותים אקולוגיים
נושאים בענף

21/07/08
מחוויותי בבוסטון - שרותים אקולוגיים

בבוסטון נסעתי ישירות ל-Boston common, שהוא פארק בלב ליבה של בוסטון, בעצם המקום בו רעו עיזים, ערכו כנסים, ותלו מכשפות במאה ה-17 עת הוא הוקם (בוסטון נוסדה ב-1634). טוב, האמת שעצרתי בחנות של apple כי הייתי חייב לבדוק את ה-iphone 3g החדש. מדליק מאוד. ברגע שאיזה ספק סלולרי יביא אותו לארץ אני קופץ (או, כשמישהו יפרוץ אותו...).

בפארק התקיים איזשהוא ארוע גדול, וכמו כל ארוע, היתה שורה של שרותי הופעות כאלה, הנוזל הכחול הסטנדרטי, בתוך קופסת הפלסטיק הרגילה. ההבדל היה, שלמישהו היה מאוד חשוב לציין שאלה שרותים ירוקים.

הנה הכיתוב בהגדלה -

certified green? על מה בדיוק? החרא נכנס לנוזל כחול, אפילו אם הוא מיוצר בצורה נקייה יותר, עדיין לא יהיה פה קומפוסטציה. אז אולי הם עושים עם זה מתאן אח"כ? כלומר דואגים שלא יהיה מגע עם חמצן, ואח"כ יכניסו לתא אטום וישאבו את המתאן הנוצר? קשה לי להאמין. בעצם, נראה לי די שטותי כל השיטה. ידוע כבר זמן רב ששרותי קומפוסט הם הפתרון מספר אחת לטיםול בפסולת אנושית. ספר נפלא של ג'וזף ג'נקינס, שגם תורגם לעברית, לימד אותי הרבה - ואף חייתי עם שרותי קומפוסט במשך שנה בפרדס חנה.

למעשה, כבר יצא לי לראות חברה ישראלים שמספקים שרותי קומפוסט ניידים לפסטיבלים (בבומבמלה האחרון). קומפוסט זה כזה שיטה פשוטה, נקייה ויעילה. הרי פה כל מה שהמשתמש צריך לעשות זה לפזר נסורת! לא להוביל את הערימה למקום הקימפוסט או שום דבר אחר. לכן, שרותי קומפוסט בארועים זה אחד הדרכים הטובות לדעתי להחדיר למודעות את השיטה הפשוטה, והחסכונית במים, של טיפול בהפרשות אנושיות. מעגל סגור, מינימום אנרגיה, מינימום השקעה... טיפול ביולוגי. אולי צריך למכור את זה תחת פתרון ביו-טכנולוגי? אז זה בטוח יתפוס!

Share/Bookmark

תגובות

comment

איך זה עובד? יש מיכל עם נסורת שהמשתמש אמור לפזר בעצמו? או שלוחצים על ידית כאילו להוריד את המים, ובמקום מים יוצאת נסורת?

ו...עדיין לא השתכנעתי שזה אכן מונע את הריח...

comment

תשמע, אנחנו כל כך מורגלים שצריך להבריח מאיתנו את החרא איך שהוא יוצא, שאני מבין את הרתיעה.
פיזור נסורת על ההפרשות מונע לחלוטין את הריח למשך מספר ימים.
אם הנסורת מכסה את ההפרשות ואין שום "קו ראיה" - גם אין שום ריח. מדובר בפילטר ביולוגי - לא מסנן פחם פעיל וכדומה - אני לא בקיא בפרטים, זה הרי יכול להיות לשני כיוונים - שהנסורת תמנע פעולה של מיקרואורגניזמים בהפרשות או שמיקרואורגניזמים בנסורת ימנעו ריח מההפרשות, אבל תאמין או לא - זה עובד!

לגבי איך עושים את זה - אני , כמוך, הייתי סקפטי ורציתי לבדוק, אז בניתי שרותי דלי (מעוצבים יפה) ומה שזה אומר, הוא שיש מיכל נסורת לידך (נסורת מעץ הבלזה במקרה שלי, טיסנאי נשאר טיסנאי) ובסיום העסקים, אתה מפזר נסורת על ההפרשות.
לאחר מספר ימים, כשהדלי חצי מלא, אני מעביר את ההפרשות לערמת הקומפוסט בחצר, מנקה את הדלי, וחוזר חלילה (החזקתי מלאי דליים לנוחות).
זה כמובן השלב המסריח, ולא סימפטי במיוחד.
בשרותי קומפוסט מסחריים עוקפים את הבעיה הזאת ע"י ביצוע תהליך הקימפוסט מביכל מסתובב בתחתית השרותים. ראה למשל http://www.sun-mar.com/, מה שמוריד את הצורך להעביר את ההפרשות.
לפזר מעט נסורת מניסיוני - זה לא ממש טירחה.
הגישה המשרדית והמרכזית של שרותי קומפוסט עובדת קצת אחרת. העיקרון הוא שיש מיכל קומפוסט ענק במקלט, וכל השרותים במגדל המשרדים מחוברים אליו, והם מורידים במינימום מים. זה נקרא central system. למשל - http://www.clivusmultrum.com/products...)

comment

שירותי קומפוסט זה הדבר ה"ראדיקלי" ביותר שניתן לשוחח עליו בהקשר של חיים אקולוגיים. הזהירו אותי רבות לא להזכיר את הנושא על גבי אתר זה שמע נוקצה כמטורפים אקולוגיים, כמו שקצת קרה לטליה שניידר אחרי שיצאה כתבה על השירותים שלה בהארץ (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages...). הטוקבקים הנסערים מעידים אך ורק עד כמה שורה הקקיפוביה בציבור. אני ממליצה לקרוסלה היקרה ולכל שאר הסקפטים לבקר שירותי קומפוסט כמה שיותר מהר וגם לרכוש את הספר זבל אנושי שחנן כה ממליץ עליו ובצדק.
שימוש אחד בשירותים כאלה יזיז לכם תאים במוח כפי ששלי זזו ולא חזרו מאז למקומם - כמה מטופש להוריד מי שתייה על הקקי שלנו!! כמה אידיוטי להסיע אותו בצינורות הרחק ממני!
וכן, אני בעצמי עדיין מורידה מי שתייה כאן בדירה בביאליק והיד שלי כואבת בכל פעם מחדש. מקווה לפתור בקרוב לפחות את החלק של הורדת המים, באמצעות שימוש חכם במיים אפורים. על הצד השני כנראה אוותר עד שתשתנה התודעה הציבורית העירונית. דרוש כאן שינוי עמוק!
תודה לך חנן ששברת לי את השתיקה מסביב לנושא כה חשוב.

-- תמי, 10/08/08
comment

אני מניח שהבעיה העיקרית עם כל הפתרונות האקולוגיים, ושירותי קומפוסט לא שונים בהיבט הזה, היא מורכבות הביצוע. מכיוון ששירותי קומפוסט מסחריים פותרים את הבעיה, ואין צורך בניוד דליים מסריחים, השאלה הנשאלת היא האם ניתן להתקין בדירות בבניין שירותי קומפוסט או רק בבתים פרטיים?
הרי בדירה בבניין, השירותים הקיימים כבר מחוברים למערכת הביוב. האם ניתן "לנתק" אותם ממערכת הביוב ולהתקין שירותי קומפוסט? האם יש חברות המתמחות בזה, תחת ההנחה שאני לא מסוגל לעשות זאת לבד?

-- עמית, 27/05/09
comment

שלום לכל המתענינים
שמי עדו ויש לי חברה בשם קומפוסטורלי שמשכירה ומוכרת שירותי קומפוסט
אשמח לענות להראות ולעשות....
רק טוב
עדו
0549987659

-- עדו, 16/05/10

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196