לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > האנרגיות הירוקות של חנן >‏ זן ואומנות אחזקת הטורבינה
נושאים בענף

no image

07/06/08
זן ואומנות אחזקת הטורבינה

אני נוסע ביום יום עם אופניים ורכבת, ומשתמש לעיתים בטוסטוס החשמלי שלי, אך לעיתים, בלית ברירה אחרת, נוסע לי ברכב פרטי ומזהם ברחבי הארץ. כפי שנאמר - (בהקשר שונה כמובן...)

אז שבת שעברה קפצנו לבקר את דרור יוחננוף, מורה זן-בודהיזם הגר באוטובוס שעבר הסבה לקרווילה, על יד הר מירון.

בהמשך העלה - יצור חשמל ע"י תאים פוטוולטאים - יש תעריף ירוק! הגהנום קפא! המשיח הגיע! נח נחמ נחמן מאומןןןןןןןן!

דרור הוא דוגמא לשימוש מושכל במים (10 ליטר בחודש לרחיצת כלים! אם אני לא טועה) וחשמל (הגנרטור שהוא מחזיק מופעל רק לעיתים רחוקות, ובדרך כלל הדלקת נרות מספקת אותו). אך מכיוון שדרור מתחיל לכתוב ספר, הוא החליט שהוא צריך מקור חשמל יותר קבוע בשביל המחשב הנייד שרכש. דרור הגיע לאגרולן על פי המלצתי, והשאיל מהם טורבינת רוח קטנה, שתשמש אותו על מנת להעריך את משאב הרוח ברשותו - האם יש לו מספיק רוח לייצר את כמות האנרגיה החשמלית שהוא צריך?

מבט מרחוק - איפה הטורבינה לעזאזל? טוב, שמתי חץ קטן. אחרת זה באמת קשה. אך למרות שהיא חבויה לה יפה ביער, מקרוב התמונה מראה שיש מרחק קטן מהעצים.

עדיין, זה אינו מיקום אופטימאלי, אך מכיוון שזה על צלע ההר, והרוחות באות מלמטה על פי ניסיונו של דרור (7 שנים במקום) או לאורך ההר, יכול להיות שהמיקום סביר. יותר גבוה תהיה יותר רוח. הטורבינה היא windtalker 400 שאגרולן משווקים -

ובהתאם לכמות הרוח שיש טורבינה כזו יכולה להתאים לצרכיו של דרור.

מה אפשר לעשות בעיר? טורבינות רוח קטנות לא מתוכננות להיות מותקנות על גג של בית. טורבינה קטנה צריכה על פי המלצות AWEA שטח של 2-4 דונם (או 100 מטר אזור נקי ממכשולים עד 10 מטר מתחת לגובה ציר הסיבוב של הטורבינה), או מגדל מספיק גבוה לעמוד בתנאים הללו. זה לא אפשרי באזור עירוני. לכן, עד שיהיו בשוק טורבינות רוח קטנות המיועדות לסביבה עירונית - טורבינות רוח עירוניות - מומלץ לכל מי שמחפש חשמל נקי באזור עירוני - להתקין מערכת סולארית פוטוולטאית על גג ביתו.

למי שעוד לא שמע את החדשות המרעישות - יצאה לה לאוויר העולם תקנה המעניקה תשלום גבוה עבור חשמל סולרי המיוצר על ידי צרכן ביתי ! 2.04 ש"ח לקוט"ש סולרי מפאנלים פוטוולטאים המחוברים לגג הבית ולרשת החשמל.

התוצאה היא - החזר על השקעה בפחות מ-10 שנים. אורך החיים של מערכת כזו, הוא 20+ , כלומר - מדובר ב-10 שנים של חשמל נקי וחינם! עבור כל מי שחושב אם להוסיף עוד 100,000 ש"ח למשכנתא בשביל מיקום שונה, עוד חדר, וכדומה, אז פה מדובר בהשקעה המחזירה את עצמה! ומדובר בכ-40,000-80,000 ש"ח , תלוי בגודל המערכת כמובן. אין חובה לכסות את כל הצריכה הביתית - המערכת עובדת במקביל לחברת חשמל.

לפרטים, ולהזמנות - הנה רשימה חלקית של מתקינים :

www.solarpower.co.il

www.solari.co.il

www.interdan.com

Share/Bookmark

תגובות

comment

שלום רב,

שמי מיכאל. אני מכיר חברה ישראלית הראשונה בארץ המייצרת טורבינות רוח ביתיות - חברת TechnoSpin. החברה בדרך כלל לא מוכרת ללקוחות פרטיים אלא רק בכמויות לפרוייקטים, אך אפשר לשכנע אותם למכור גם לפרטיים.
הכרתי את המנהלים בתערוכת "בתים מבפנים" . החברה יושבת בנתניה בפולג ומה מה שאהבתי, להבדיל להרבה חברה' שטוענים שהם מייצרים מוצרי אנרגיה מתחדשת, יכולתי לראות את הטורבינה שלהם מותקנת על הגג של המפעל שלהם, וגם מפיקים ממנה חשמל.

יש להם טורבינה יפה (בצבע ירוק) והיא די משתלבת בנוף, שקטה והיא מייצרת עד 2 קילווט. היא יותר זולה מאלו שמוכרים בארץ וכפי שראיתי היא גם מייצרת חשמל ברוח מאוד מאוד חלשה (כשעמדתי על הגג די הופתעתי כשהטורבינה התחילה להסתובב למרות שאני הרגשתי שכמעט אין רוח).

מי שמעוניין לראות את הטורבינה יכול לבקר באתר www.tswind.com

בברכה,

מיכאל קנורפל

-- מיכאל, 21/07/08
comment

הי מיכאל,

אני מכיר את החברה של TechnoSpin, אך עדיין לא מכיר את המוצר שלהם מספיק טוב.
ללא קשר למוצר, חשוב לזכור, שאין ממש חשיבות למתי הטורבינה מתחילה להסתובב. רוב האנרגיה נמצאת במהירויות הגבוהות - האנרגיה יחסית למהירות הרוח בשלישית.
יותר מזה, העובדה שטורבינה מתחילה להסתובב, לא אומר שהיא מייצרת חשמל. בדרך כלל מנתקים את העומס כשנעצרת הרוח, בדיוק כדי שהטורבינה תתחיל להסתובב בקלות, ורק בסל"ד מסוים מחברים, לעיתים בהדרגתיות, את העומס.

חנן.

-- חנן, 21/07/08

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196