לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > מוצרים שמשנים >‏ מה זה המחירים האלה, או: לאן הולך הכסף שלנו?
נושאים בענף

07/04/08
מה זה המחירים האלה, או: לאן הולך הכסף שלנו?

כשאנחנו מוציאים כסף, מה גורם לנו לחשוב שמשהו "יקר" או "זול"? איך אנחנו מחליטים על מה שווה להוציא כסף ועל מה לא שווה? איך זה שאנחנו יכולים להוציא המון כסף על זוג נעליים או קונצרט או יציאה למסעדה בלי להניד עפעף (להיפך, זה אפילו עושה לנו תחושת עוצמה וביטחון!) ואחר כך, בשוק, אנחנו מסוגלים להתמקח על מחיר העגבניה ולהתלונן שהלימונים נורא יקרים עכשיו (16 שקל לקילו!!)?

אני לא טוענת שלכולנו חופש בחירה כזה רחב. אבל לכל אחד הכיס שלו וטווח אפשרויות בהתאם. בחיי שלי זכיתי לחוות קניות כאלה ואחרות והיום אני ענייה מרצון, ממעיטה להיכנס לחנויות וכמעט לא קונה שום דבר. יש את הדברים שאני לא מוותרת עליהם ויהי מה, כמו למשל אוכל אורגני ישר מהשדה (ביטוח הבריאות שלי).

כסף זה דבר חמקמק והיחס שלנו אליו חמקמק עוד יותר. עץ-בעיר מציע לחשוב עליו במונחים של מרחק. ככל שהכסף נוסע רחוק יותר, הוא מתפזר יותר. גם אם זוג נעליים מפריז מבטיח לנו אושר ותחושת עושר, מן הראוי לעצור ולחשוב מי נהנה מקיום ההבטחה. אנחנו? סביבתנו הקרובה? או אולי ראש תאגיד שיושב בכלל בניו יורק, ובן דוד שלו הצרפתי שעסוק עכשיו במשא ומתן על דירה בתל אביב שמשקיפה לים התיכון ובה ההוא יבלה לפחות שבוע בשנה הקרובה?

מה אני מנסה להגיד?

המוצרים שאנחנו מוכרים כאן ארוזים בפשטות ואין להם שום פרסומת חוצות על האיילון, אך אל תתנו לפשטות לגרום לכם לחשוב שהם צריכים להיות זולים. להיפך. המוצרים שלנו יקרים. הם יקרים משום שהם מיוצרים בכמויות קטנות, במו-ידנו, ועם כל האהבה שלנו.

כשאתם קונים ממישהו שאתם מכירים הקנייה היא חוויה של קשר. אתם יודעים בדיוק לאן הכסף שלכם הולך ובמי הוא תומך. במקרה שלנו הוא תומך בעוסק זעיר כמו עודד או תמר שאין להם שום יכולת להתחרות עם הזולות ועם הנגישות של מוצרים שיוצרו על פסי יצור ענקיים או עם כוח הפירסום והשיווק של תאגידים שיודעים איך לגרום לנו לחשוב שאנחנו חייבים, אבל פשוט חייבים, להוציא את הכסף שלנו ולשלוח אותו הרחק אל הכיס שלהם. עודד ותמר לא מיבאים חומרים ממזרח ארופה ולא תופרים בסין ולא מבזבזים פלסטיק לריק. הם פשוט עושים משהו שהם יודעים לעשות, הם נותנים את מלוא תשומת הלב למחיר הסביבתי של כל החלטה שלהם שקשורה לחומרי גלם, אריזה ומעגל החיים של המוצר שלהם, וכן, הם היו רוצים לחיות ממעשה ידיהם.

היינו רוצים לפתח רשת של יוצרים זעירים אקולוגיים. הקניה שלכם תתמוך בעוסק וגם במימוש החזון של עץ-בעיר: אקולוגיה עירונית לכל ופרנסה ליוצרים אקולוגיים מקומיים, השכנים שלכם פה בעיר.

כשעובדים בקטן, המוצר יותר יקר. האם נצליח לחיות בכבוד מפרי עמלנו? זה די תלוי בכם. בואו נשחק במשחק הזה קצת ונראה.

Share/Bookmark

תגובות

comment

קלאסי, נקודה, שמחייבת התייחסות, וכתבת כאן שלד להרצאה, כמעט מסה (essay).
יש כאן, לכאורה, מסר כפול: מצד אחד, יש דברים כאלה שאת מציגה, שכדאי לשלם עליהם יותר, כמו עבודת יד מקומית ואקולוגית, ומצד שני האומנות לחיות בשפע מבלי להיות עשיר. לדוגמא, כדאי לשלם יותר ולאכול אורגני, אך בד"כ אין סיבה לשלם את מחירי הבוטיק של חנויות הטבע, שאין בהם בשורה של שפע לכול, ושמשעבדים אותנו לכסף מעבר לסביר.
אם כך, לצד הנכונות לשלם יותר, כשיש לזה הצדקה, והנכונות לצמצם את הצריכה, חלק מהמשחק הוא להפחית עלויות מיותרות ולהפוך את השפע לזמין ליותר ויותר אנשים.
יש, אם-כן, מקום להזכיר את הצמצום של פער התיווך, או אף ביטולו המוחלט, במקרה של הזמנה מהחקלאי, או בקואופרטיב. גם השימוש החוזר בחומרים, כפי שמודגם יפה כל-כך בשיפוצים בעץ בעיר, הוא דרך לפזר פחות כסף בכיוונים לא-רצויים ולהפנותו אל מי שראוי לו.

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196