לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

26/04/08
שתי מסיבות וערימה

אז החלטתי שאני רוצה לעשות קומפוסט ופתאום נהייתה מזה מסיבה שלמה.

שלחתי מיילים לכל החברים, הזמנתי את המשפחה ופירסמנו את המסיבה באתר. תמר (דודתי ושכנתי היקרה) ואני התחלנו להפריד את הזבל שלנו כבר שבוע לפני, הכנו כיבוד ושתיה, פרסנו מחצלות בחצר, התלבשנו יפה ו...

חוץ מכמה חברים מ"עץ בעיר" וההורים שלי – אף אחד לא בא.

עמדתי לי ככה, בחצר, והרגשתי כמו ילדה שאבא ואמא ערכו לה מסיבת יומולדת ואף חבר לא מופיע.

באותו הזמן, נערכה ברחוב הרב קוק הסמוך מסיבת רחוב שניגנה מוזיקה מפוקפקת בווליום גבוה.

חיכינו וחיכינו, המוזיקה מהרב קוק לא השתפרה ואנשים חדשים לא הגיעו אז החלטנו להתחיל. וכך עמדנו, אני בבגדי השבת שלי, אבא, אמא, תמר וקומץ חברים (שכולם כבר יודעים איך עושים קומפוסט) וניסינו מבעד לצלילי "ג'וני ג'וני קאם הום" לשמוע את תמי מסבירה למה ואיך מקימים ערימה חדשה.

וכך, בחברה מצומצמת אך חמימה, בנינו את ערימת הקומפוסט של תמר ושלי. חפרנו בור קטן, סידרנו יפה את הענפים בצורת שתי וערב – בכדי ליצור ניקוז ואוורור בתחתית הערימה, השלכנו אחר כבוד את שאריות המזון שאספנו בשבוע האחרון וכיסינו בעשבים יבשים ועלי אקליפטוסים שאספתי בקיבוץ. והנה – נולדה לה הערימה.

ודווקא אז, כשסיימנו לבנות את הערימה, התחילו לזלוג לחצר אנשים, חברות וחברים, אנשים שעברו ברחוב וראו אנשים עושים משהו מוזר בחצר ובאו לראות מה קורה ופתאום נהיה מעניין. התיישבנו ליד הערימה עם בירות והעוגיות המעולות שאבא הכין והתחלנו לדבר על קומפוסט, למה ולמי זה טוב. חברה שלי תהתה האם ישנה דרך אחרת להעלמת הזבל? איך עם כל הטכנולוגיה המתקדמת שיש היום עוד לא המציאו פתרון מזהיר לבעיה הזו? זה לא קצת דקדנטי לעשות בימינו ערימת קש בחצר?... אני קפצתי על ההזדמנות ופצחתי בנאום חוצב להבות בשבחי הקומפוסט והטבע שעולה על כל טכנולוגיה שנוכל לפתח, ו"מעלים" את הזבל בצורה פלאית וחכמה. היה מעניין, לשמוע מה אנשים חושבים, לראות איך הם חווים את הרעיון הזה, של מעגל האוכל-זבל-אוכל, מעגל שכל כך מופרע ע"י החיים האורבניים-מודרניים-מתועשים שלנו.

המוזיקה ברב קוק השתפרה עם הזמן וכך גם המסיבה הקטנה שלנו, שהייתה מוזרה באופן חינני ומרענן.

מאז, תמר ואני מקפידות לטמון בחיק הערימה את הזבל האורגני שלנו, ובכל בוקר כשאני יוצאת מהבית, אני מציצה בערימה, בודקת מה שלומה, האם באו זבובים? (לא!) האם היא מתחממת? (כן) ונהנית לראות אותה גדלה וצומחת.

Share/Bookmark

תגובות

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196