לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > האנרגיות הירוקות של חנן >‏ בקרוב - תעריף מיוחד לחשמל נקי!
נושאים בענף

08/04/08
בקרוב - תעריף מיוחד לחשמל נקי!

בהקדם ובמהרה בימינו אנו, עומד לקרות מהפך (קטן) לקהל צרכני החשמל - "הרשות לשרותים ציבוריים: חשמל" תפרסם תעריף מיוחד, לייצור חשמל ביתי מפאנלים פוטו-וולטאים (Photo-Voltaic solar panels). זהו תעריף גבוה במיוחד - כ-2.04 ש"ח , שישולם לנו, עבור כל קוט"ש של אנרגיה שנייצר מפאנלי שמש שיותקנו על גגותינו, לעומת כ-0.5 ש"ח שאנו משלימים לחברת חשמל. התעריף יקבע לתקופה מוגבלת של כ-7 שנים.

השיטה הזאת, של לסבסד חשמל נקי ע"י התקנת פאנלים סולאריים על גגות הצרכנים - ייצור מבוזר פרטי - כבר נוסתה בהצלחה ביפן, ארה"ב, גרמניה, וקליפורניה בראשות שוורצנגר מקדמים תוכנית מיליון גגות ב-10 שנים הקרובות (כ-3000 מגאוואט!).

כמובן, שאת היעד הנוכחי של פואד - 600 מגאוואט עד 2012 , צריך לחשב ביחס להיסטוריה של החלטת הממשלה. 2% עד 2007 למשל, שהם כ-200 מגאוואט, שלעולם לא הושג. המצב היום להזכירכם, ללא התיחסות לדודי שמש, הוא כ-6.2 מגאוואט של טורבינות רוח (ברמת הגולן) ועוד כמה תחנות המנצלות גז מטמנות (מתאן) , כגון קיבוץ עברון - 1 מגאוואט - אתר הפסולת "חגל" - 3.3 מגאוואט , ועוד בחיריה, סכ"ה כ-5.1 מגאוואט, אנרגיה הידרואלקטרית - כ-5 מגאוואט (זה לא צפוי לגדול...). המקור - ייצור חשמל מאנרגיה חלופית בישראל - דו"ח לוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת, 2007 . כלומר סכ"ה פחות מ-20 מגאוואט.

באותו מקור גם מצוין :

"אנרגיה פוטו-וולטאית. אנרגיית חשמל מתאים פוטו-וולטאים מופקת בארץ במספר רב של אתרים קטנים. משרד התשתיות הלאומיות מעריך את היקף ההפקה של אנרגיה זו ב-1.5 מיליון קילוואט לשעה"

" קילוואט לשעה" ... אין חיה כזאתי קילוואט לשעה!! או קילוואט - יחידת הספק (אלף ג'אול לשניה) או קילוואט כפול שעה, בקיצור קוט"ש, שהיא יחידת אנרגיה (לפיה אנו משלמים חשמל וכו'). אם המשורר התכוון במסמך לקוט"ש, אז יש בישראל כיום כ-800 קילוואט של פאנלים פוטוולטאיים מותקנים בארץ. זה נשמע סביר, בעיקר בדואים אני מאמין.

לסיכום, אני מקווה לשני דברים:

  1. שנגיע למכסה של 50 מגאוואט מהר מהמצופה - כפי שקרה בעולם בכל מקום בו תוכנית כזאת נוסתה.
  2. ש-25,000 בתי האב שיתקינו מערכת של 2 קילוואט כל אחת, ייצרו בעזרתה יותר מהחשמל בו הם משתמשים. כן, זה העיקר - חסכון בחשמל, פה צריך להיות הדגש המרכזי של המחוקק!

Share/Bookmark

תגובות

comment

יש לך מושג לגבי תעריפים? כלומר, בבית הפרטי שלי, כמה תעלה לי מערכת סולרית של 2 קילו-וואט? מהן העלויות הראשוניות? כמה עולה התחזוקה?
האם יש בלאי לפנלים הסולריים? האם יש חברה שמבטחת אותם?

-- יואל, 09/04/08
comment

שלום
אם אפשר להעלות הסבר קצת יותר מפורט לאיך מממשים את הרעיון היפה הזה.

-- רועי, 24/05/08
comment

חיבור מערכת פוטוולטאית לבית, נעשית ע"י התקנת פאנלים פוטוולטאים במפנה דרומי כלשהוא של הבית (גג או חזית בנין), בזווית הנכונה. מכל םאנל יוצאים שני כבלי חשמל, אותם מחברים לממיר סינכרוני, שהופך את זרם החשמל למתאים לרשת (AC מסונכרן רשת) ולמעשה ניתן לחבר ישירות את היציאה לכל שקע סטנדרטי. ברגע שיתקבלו התקנות, אם תרצה לבצע כזו התקנה, אתה תיצור קשר עם מתקין (solarpower, Interdan וכו') וגם עם חברת חשמל. היא תתקין מונה נוסף, המיועד למדוד את כמות החשמל הסולרי המיוצרת, כדי שתוכל לקבל חשבון חשמל ובו שני סעיפים: צריכה - בתעריף 50~ אגורות לקוט"ש, וייצור, עליו תקבל תעריף של 204 אגורות לקוט"ש.
לגבי עלות מערכת, קילוואט מותקן יעלה כ-8000 דולר. תחזוקה אין. כדאי לשטוף את הפאנלים מספר פעמים בשנה, אך מחקרים מהמרכז לחקר אנרגיית השמש בשדה בוקר מראים שבאזור מדברי, האבק המכסה את הפאנלים לא גורם להפחתה בייצור, אלא משנה את ההתפלגות - באמצע היום האבק באמת מונע כניסה של חלק מהקרינה והתפוקה יורדת, אך בבוקר ובערב האבק משמש כמראות זעירות המסיטות אל עבר הפאנל קרניים שאחרת היו עוברות החזרה גמורה. ביטוח יהיה כמובן, אני לא בקיא בפרטים. זיכרו שהפאנלים הללו מתוכננים לעמוד בברד חזק, כך שהם לא נשברים בקלות. בלאי - אחריות יצרן לפאנלים היא כ-20 שנה בממוצע. אחריות על הממיר הסינכרוני - 5-10 שנים לערך. אורך חיים די תואם את האחריות. פאנלים פוטוולטאים מאבדים מיעילותם, אחרי 10 שנים הם יפיקו 90% מהמקור, 20 שנה 80% (מספרי אצבע).
עם התעריף החדש, ההחזר על השקעה על פאנלים סולריים יהיה בין 7-10 שנים, כך שזו תהיה השקעה כדאית.

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196