לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > חזון ומטרות >‏ הרעיון מאחורי העץ ורשימת פרויקטים
נושאים בענף

23/03/08
הרעיון מאחורי העץ ורשימת פרויקטים

עץבעיר נבט כדי לעודד כל מי שמתחיל לפקפק באורח החיים העירוני-בזבזני המוכתב לנו כ"נורמאלי", לשנות ולו במעט כמה הרגלים, ולאמץ כמה הרגלים אחרים במקומם. אנו מאמינים ש"אקולוגיה" היא דבר שכל אחד יכול ליישם בקלות, בהינתן מידע מתאים וקהילה תומכת. עץבעיר פועל על מנת להפוך מידע שכזה לזמין ונגיש, ועל מנת ליצור קהילה פעילה.

לשם השגת חזון זה אנו מנהלים אתר אינטרנט ויוזמים פרויקטים שונים שהקו המקשר בינהם הוא מעבר מהיר מדיבורים למעשים. האתר הוא גוף ידע ובמה לקידום פרויקטים, ומסביבו מתקבצת קהילה של כותבים ("גננים") ומבקרים שנפגשים לעיתים קרובות לפעילות משותפת, אם בהקמת ערימת קומפוסט חדשה, תירגול יוגה ואקולוגיה או שיפוצים אקולוגיים.

היוזמות שלנו

מדירה קיימת לדירה מקיימת: איך דירה קיימת הופכת לדירה מקיימת? איך מנהלים חיים אקולוגיים בעיר? למה לבחור בפשטות מרצון? מה רע בצריכה לא מודעת? איך להשכיל להשתמש במשאבים הקיימים בעיר? מה המחיר האמיתי של האנרגיה ואיך לחסוך בה? מהי המשמעות האמיתית של מיחזור? איך מפחיתים באשפה? איך גינת הבית המשותף יכולה להפוך לגינת תועלת והנאה? איך נגדל את מזוננו במטבח? איך נותנים כבוד למים?

שאלות אלה ואחרות יועלו לדיון מתוך הדגמה חיה של דרכים פשוטות וקלות ליישום, הפותחות אפשרויות מרעננות לאיזון עם הסביבה. מעצבים אקולוגיים ומומחי סביבה יוזמנו להציג רעיונות ומוצרים המציעים דרכים אקולוגיות להתנהלות בחלל המגורים העירוני כמו למשל: טיח נייר, צבע על בסיס קמח, פסיפס משברי אריחים, רהיטים מעץ ממוחזר, ערימת קומפוסט בשיתוף דיירי הבניין, מוצרי ניקיון לבית ולגוף מחומרים פשוטים ומתוצרת מקומית, תאורה חסכונית.

כל זאת תוך מודעות, סקרנות וכבוד לעבר של הבניין וההסטוריה של תל אביב הקטנה, בהתאמה למיקום המיוחד של הדירה. בגינה כבר חשפנו את קווי המתאר של ערוגות ושבילים מקוריים, ולמדנו מבעל הבית, נכדו של המהנדס בלדר, על שולחן האירוח ושולחן השח-מט שניצבו בה. אנו רוצים לחשוף ולשחזר את הרוח המקורית של הגינה והבניין, תוך שאנו משלבים מערכות מים אפורים להשקייה, צמחי תועלת ועצי פרי חדשים.

דירת הדגם האקולוגית תמשיך ותרחיב את הפעילות לאחר האירוע, אם בהרצאות וסיורים חד פעמיים ואם בקורסים והשתלמויות. מאגר המידע והאלמנטים המודגמים ימשיך ויגדל, ועם הזמן תתפתח רשת של דירות דגם דומות של תושבים, שיאמצו אורח חיים עירוני-אקולוגי.

קומפוסט עד הבית: עץ-בעיר מתחיל את מהפכת הקומפוסט בחצר הבית (או במרפסת, או מתחת לכיור במטבח). לאחר סדנאות רבות שקיימנו ליד ערימות הקומפוסט שלנו, החלטנו לצאת ולקיים "מסיבות זבל" בבתים של אנשים אחרים. בעל המסיבה מזמין אונו ואת כל חבריו ומארגן כיבוד ושתייה. במסיבה אנו משוחחים על המשבר האקולוגי ואיך כל אחד מאיתנו יכול לקחת חלק פעיל בפתרונו באמצעות קסם הקומפוסט. החזון הוא להוריד את כמות האשפה בעיר ב-40%. המסיבות מתועדות באתר ובדעתנו גם ליצור מפה של העיר ולסמן עליה את הערימות שלדעתנו יצוצו עכשיו כמו פטריות אחרי הגשם. הרעיון הוא להפוך קומפוסטציה ביתית לטרנד חם בתל אביב!

זה הזמן לאור איתן: בשיתוף פעולה עם יוזמת האנרגיה הטובה, כל מי שמחליף את כל הנורות בבית לנורות פלורוסנט חסכוניות יכול להביא את ערימת נורות הליבון לעץ-בעיר ואנחנו כבר ניצור מהן אהילים יפי מראה.

אקו-יוגה: סדרת מפגשים שבהם אנו משלבים תרגול יוגה, שיחות על אקולוגיה, מזון מתחשב וגם סרטים מדי פעם. המפגשים נערכים בבתי ספר ליוגה או על גגות בעיר (בקיץ) ונסבים סביב נושאים באקולוגיה עירונית: תזונה מתחשבת, רב פעמיות, ניידות ידידותית ועוד. האווירה נעה בין האינטימיות של סטודיו ליוגה לבין מסיבת גג, ומאפשרת בעיקר חיבור בין תושבי העיר המחפשים את הדרך לשלום עם הסביבה.

קבלו ח"ח (חיטה וחמנייה עם חיוך): באביב 2007 חילקנו בבתי קפה בשדרות העיר כוסות חד פעמיות (משומשות כמובן) עם נבטים של חיטה וחמנייה. הכוסות הגיעו מצויידות בהוראות הפעלה והתוצאה הייתה חמניות פורחות בגינות, מרפסות ואפילו בערוגות של העירייה!

Share/Bookmark

תגובות

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196