לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > קומפוסטאים עירוניים ראשונים >‏ איך עץבעיר הופך קומפוסט לכסף?
נושאים בענף

18/03/08
איך עץבעיר הופך קומפוסט לכסף?

אתם לא מאמינים. יום אחד אני מקבלת SMS מאייל של יוזמת האנרגיה הטובה, המודיע לי שהפחמן שאני חסכתי בשנה וחצי של קומפוסטציה בבית המשותף נימכר ותמורתו מחכה לעץבעיר צ'ק על סך 500 ש"ח. מדהים, לא?

טוב, טוב. אז לא כל אחד יכול עכשיו להזדכות על הקומפוסט שלו, אבל אתם יכולים לעשות קסם שיעזור לעץבעיר להתקיים ואפילו לשגשג!

איך הקסם הזה עובד?

כשאנו עושים קומפוסט אנו חוסכים בפליטות של גאז המתאן שכידוע, הוא גאז מחמם מאוד, פי כמה וכמה מהפחמן הדו חמצני המפורסם. הפחמן הוא המטבע שבאמצעותו מודדים את כל הפליטות המחממות. לפי המטבע הזה מחשבים כמה כסף שווה גאז החממה (קנס), ובאותה מידה, החיסכון בגאזי חממה (פרס). מי שפולט גאזי חממה, מן הראוי שישלם קנס, ומי שחוסך בהם מן הראוי שיקבל פרס. אז יש שוק שלם שנבנה סביב ההגיון הזה, וכאן בארץ פועלת לה יוזמת האנרגיה הטובה שיוצרת פרויקטים חוסכי פליטות או תומכת בכאלה שכבר קיימים, ע"י מכירה של החיסכון בפליטות (אשראי פחמני) לגופים שרוצים לאזן את טביעת הרגל הפחמנית שלהם.

מקסים לא?

אז עכשיו, איך אתם יכולים לקחת חלק במשחק? תזמינו אותנו להקים לכם ערימת קומפוסט, ותשקלו במשך שבועיים את הזבל האורגני שאתם זורקים לתוכה (נשאיל לכם מישקל אם אין לכם). את המספרים תעבירו לנו ואנחנו נודיע לכם כמה כסף זה שווה. בתום תקופה, וככל שנעשה יותר קומפוסט, עץ-בעיר ייקבל מיוזמת האנרגיה הטובה כסף עבור החיסכון.

לדעתינו זו דרך מופלאה לעזור לעץ לצמוח! מה דעתכם?

Share/Bookmark

תגובות

comment

אכן יוזמה נפלאה עד מאוד! ! !
קצת הרחבה בעניין התחשיבים: מצד אחד - לדעתי רוב המתאן מהמטמנות החדשות (שאליהן מגיעה רוב האשפה שלנו) נתפס ומנוצל להפקת אנרגיה, כך שצמצום הפליטות במובן הזה הוא פחות משמעותי מבעבר. אבל מצד שני קומפוסטציה בחצר חוסכת את השינוע של הפסולת האורגנית לתחנת המעבר ואת השינוע משם במשאיות ענק 150 ק"מ דרומה לנגב, כך שאפשר לחסוך כאן המון דלק יקר ופליטות גזי חממה.
בכלל, לדעתי המקור העיקרי למימון עץ בעיר יכול לבוא בשנים הקרובות מהיטל ההטמנה שנכנס לתוקפו לפני 9 חודשים. ההיטל הזה "יוצר" מיליוני שקלים שרק מחכים בקופתה של קרן הניקיון למישהו שישתמש בהם להפחתת כמויות הפסולת המועברות להטמנה.
יש ריח טוב של קומפוסט באוויר של האתר הזה!

comment

ומה עם גינות הקהילה אשר גם יוצרות קומפוסט, לא מגיע להן לקבל את הפרס ישירות עבור תמיכה בגינה?

-- הילה, 22/03/08
comment

טוב, לי אין מקום לעשות קומפוסט כי אין לי חצר, אבל אני כבר מביאה לעודד את הקומפוסט שלי, אז אני בסדר!
(חוץ מזה שהוא התלונן פעם שאני מביאה נורא מעט...והחלטתי שאני חייבת להתחיל לאכול יותר פירות וירקות...)

comment

האם אפשר לשים מתקן קומפוסט על הגג?
איך אני עושה את זה?

arik@alma-films.com

תודה

-- אריק, 29/03/08
comment

אפשר לעשות קומפוסט על הגג, אם באמצעות תולעים אדומות (השיטה החביבה עלינו בהיעדר אדמה) ואם באמצעות קומפוסטר מפלאסטיק כדוגמת זה שניצב על הגגב של ה"בניין הירוק" בנחלת בינימין 85 (איפה שהשל וידידיכדור הארץ ועוד גופים ירוקים). אנסה להשיג עוד פרטים על הקומפוסטר הזה.

-- תמי, 05/04/08
comment

אין לי משקל,
יש לי כלי למדידת נפח,
גם טוב?
ומה לגבי העניין שהמשקל משתנה כאשר הזבל רטוב/ יבש,
והנפח משתנה כאשר השאריות בחתיכות גדולות/ קטנות?

-- שרית, 06/12/08

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196