לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > הענף של עודד >‏ קומפוסט בהקשר של רב פעמיות
נושאים בענף

13/09/08
קומפוסט בהקשר של רב פעמיות

קומפוסט בהקשר של רב פעמיות

(פואטיקה אקולוגית)

החומר

• החומר מופיע בכמה מופעים. כמה גילגולים. המזון הולך ומצטמק, משנה צורה הולך ומשחיר ונעכל. העלה נסדק מתפורר. הוא בכמה תפקידים, כאוכל עם פוטנציל ממומש, פרי נאכל וכן כדשן גולמי עם פוטנציאל גלום, ממתין.

ואז שוב כהתגשמות, מזון טעים, חיוני.

• מורכבות ואורגניות אל מול החד כיווניות. במורכבות, תהליך של התמעות הדשן במרחב הקרוב לנו, גינת השכנים, העציצים, חלקת הירקות מאחור, נסיגה ודעיכה במקומות שונים לידנו, ניצנוץ ירוק בכל מיני פינות. מסע רב פעמי בהתפזרות. מול תהליך קוי של הובלה, של התערמות במטמנה לעד. מסע אחד בו אנו נפרדים.

החומר האורגני הוא זהב

גדול מעלינו

• אין סופיות. התחברות שלנו למעגל המחזורי של הטבע. אנו משתתפים במעגל בו עובר אלמנט האדמה התחדשות, ממש תחת ידנו ואנו משנים את צורתה. הכוחות המולקולריים, עובשים, חד תאיים, סרטניים מיקרוסקופיים, עכבישונים, חרקונים, חרקים, שלישולים קרקע, חיות, אנחנו. מעגל אין סופי של צמיחה, דעיכה, התפרקות , הזנה ושוב צמיחה. החומר ואנחנו מתגלגלים במעגל ובשלביו השונים. אנו משתתפים ברגעים של החומר. רגע כזה ורגע כזה.

• קיימות, התנהגות מקיימת שמשכילה לשמור על הלב הפועם. בר קיימא, משהו שיכול ויודע להתחדש, לקחת מהגורם המתחדש רק עד אותה כמות שהוא יכול להמשיך להתקיים כהגשמה של רב פעמיות, הקרן ממנה אנו מרוויחים את הריבית היא קיימת ומתחלפת ומחליפה עצמה, אנו שומרים על הקרן. כמו התאים בגופנו שמתים ונולדים. אנו מתחלפים לגמרי פעם ב 7 שנים. הגוש המספק לנו שירות נשאר. היצורים שמפרקים את החומר נמצאים ולא נזרקים

אנחנו

• פעולת הדישון החוזרת, הוספת הדשן כפעולה רב פעמית לאותו צמח, לאותו עציץ, לאותו עץ. אנו חוזרים לחסה, תפוז, למקור התחדשות, הצמחים. אנו ביחסים עם הגינה, גם עם השותפים האנושיים לערמת הקומפוסט שלנו, אנו מצפים לדבר מה מכולם. שיהיה תהליך, שתהייה תוצרת, שנהנה.

• נולדים מחדש. אנו מניחים את החומר במרוכז ומכסים, בסוף זורים את אבק האדמה ונוגעים במוות. המים באים בתוך הגשם, אנו בונים אדמה ונוגעים בחיים.

למתענינים בקומפוסט תולעים, אני מעביר סדנא על הקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות

עודד

Share/Bookmark

תגובות

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196