לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

15/12/07
נקודת איזון חדשה

מסתבר שחלק גדול מאמנות גידול התולעים קשור במציאת נקודת האיזון בכל רגע נתון. כמו כל מערכת ביולוגית, גם ארז התולעים יכול להימצא בכל מיני פאזות ושלבי התפתחות, כל שלב דורש איזון שונה בין מרכיבי הסביבה ויחס שונה מצד הגנן.

בשלב הראשון של חיי הארגז, המטרה העיקרית הייתה לאזן בין הסביבה שבתוכה הגיעו התולעים לסביבה החדשה שלהן. הסביבה בה הן הגיעו הייתה לחה מאוד, דחוסה ועיקרה חומר שהתולעים כבר עיקלו. כדי לאפשר לתולעים לעבור לסביבה החדשה, היה חשוב להפוך אותה למזמינה - בעלת ריכוז משמעותי של אוכל, ומגוננת - לחה מספיק עבור התולעים (התולעים הגיעו בתקופה חמה מאוד, מה שחייב השקייה של הארגז פעם ביום).

כיום, כשכמות התולעים בארגז גדולה משמעותית ממה שהייתה פעם, נתקלתי בבעיה אחרת הקשורה לאיזון התהליכים בארגז: האוכל שקיבלו התולעים לא הרקיב במהירות גבוהה מספיק, והתולעים נשארו ללא מזון זמין. חושב להבין שהתולעים לא יכולות לאכול את מה שאנחנו נותנים להם ישר עם הנחת המזון בארגז. התועלים מסוגלות לעכל פיסות קטנות של חומר רך ולכן הן חייבות להסתמך על תהליכי הריקבון הטבעיים בארגז. תהליכי הריקבון שבארגז הם תהליכים ביולוגיים בפני עצמם והקצב שלהם תלוי בגורמים נוספים. אחד הגורמים המשפיעים הוא מסה קריטית של חומר, יצירת סביבה סגורה ומבודדת יחסית בה יוכלו המיקרו-אורגניזמים המחוללים את הריקבון לפעול ביעילות. גורם נוסף המשפיע הוא זהות המיקרו-אורגניזמים. הוספת מפרקים תזרז את הבשלת המזון עבור התולעים (ראו הפוסט הנוגע לפטריות).

כאמור, היה הרבה אוכל בארגז, אבל היו יותר מידי תולעים. כך כל חומר שנרקב למצב שהתולעים יכולות לעכל נאכל מידי ולא נוצרה מסה של חומר בתהליכי ריקבון שתוכל להאיץ את התהליך. לאחר התייצעות עם עודד עשיתי כך: הוספתי כמות גדולה של חומר על פני שכבת העיתונים העליונה, ואת החומר החדש כיסיתי בעיתונים לחים. כך נוצרה סביבה חצי מופרדת שבה מסת חומר אורגנית שיכולה להירקב מהר. ואכן, בתוספת החדשה לארגז החלו תהליכי ריקבון מואצים, בליווי צמיחה משמעותית של פטריות. היות שדאגי לכך שישארו רווחים בשכבת העיתונים המפרידה בין החומר החדש לישן, התולעים החלו לנדוד לכיוון המסה החדשה, אבל בקצב איטי מספיק שיאפשר לה להירקב. בבדיקה שעשיתי היום נצפו מספר תולעים שמנות ביותר באיזור החומר החדש, שחלקו כבר נרקב כראוי.

בתמונות: פטריות שונות שצמחו בחלק של החומר החדש בארגז.

Share/Bookmark

תגובות

comment

הי
התחלתי לגדל תולעי קומפוסט לפני כשבועיים באדנית שמצאתי.
במהלך חיפושי אחרי מידע בנושא נתקלתי בענף שלך, נהניתי לקרוא אותו ואני מחכה לקרוא תובנות נוספות שלך בנושא
חג שמח

-- מיכל, 22/04/08
comment

כן, התולעים שלי אוכלות קומפוסט מסונן ככה שהאוכל זמין להם במידי. אני מרשה לעצמי לזרוק הכל לקומפוסט גם בצל שום שידוע שדוחה תולעים. עד להתולעים לועסים את זה החומר כבר עבר פרוק.

חוץ מפיטריות מהו האוכל האהוב ביותר על התולעים?

-- ברוש, 28/09/09

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196