לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > הענף של עודד >‏ איזור פראי ואיזור "מתורבת" בגינה שלי
נושאים בענף

03/03/08
איזור פראי ואיזור "מתורבת" בגינה שלי

כשעברתי לגור היכן שאני מתגורר כרגע הבטתי בגינה והתחלתי לחלום. פרחים ירקות מטפסים עצים שבילים. עד לפני כמה שנים בחלום הזה לא ממש היו כלולים העשבים, הענפים היבשים, היובש הקיצי, והעלים שיושבים עוד משנה שעברה על פני הקרקע ללא הפרעה. כך אני חולם היום, את שני הדברים, הן את הגינון האקטיבי והן את הגינון הסבלני וסובלני, מתבונן, האיטי הרבה יותר. אני משאיר חלקים בגינה שלי ללא הפרעה. זה מתאים כמובן לאותם גינות שכבר קיים בהם איזור "טבעי" שכן בהרבה גינות רוב השטח הוא ב"הפרעה" והאתגר להפוך אותו לבר איננו דבר של מה בכך. אך אפשרי. גינון בר אקטיבי, כלומר יצירת גינת צמחי בר הינה דבר שדורש ידע ממש כגינון רגיל. זהו תחום מרתק שמעטים יודעים לעשותו בהצלחה רבה. יש לזכור, חל איסור לאסוף זרעים של צמחי בר מוגנים. אישור לאיסוף כזה יכול להינתן מרשות הטבע והגנים אחרי בחינת הבקשה. גינות בר קיימות וניתן ללמוד מהם. יש בכפר יהושוע (אילן טל), נתיב הל"ה (עתי) ונהלל (אצל ניצה ואלי) גינות שעדיין רק שמעתי עלייהם ועוד לא ביקרתי.

בסבך העשבים ש"נחת" והתכופף על פני הקרקע עוברות בהצלחה לטאות, חיפושיות. בענפים היבשים והלא גזומים מתמקמים עכבישים מענינים בשיח לא גזום יכולות הפרפרות להטיל ביצים וציפורים קטנות לחמוק ולנוח. אם רציתי שיבואו ציפורים לגינתי האיזור הפראי עובד מעולה. זרעים על צמחים וחרקים קטנים מהוים מקור מזון לפשושים ולבולבולים. אצלי הפשושים מלקטים כנימות מחלקת הירקות.

עודד
oded.meshulam@gmail.com

הגבת ורוצה שאשיב מייל? הוספ\י כתובת להשבה

Share/Bookmark

תגובות

comment

נכון עודד. במיוחד קשה להקים גינת בר בארצנו שבה אין למעשה בר שלא התערבה בו יד אדם באלפי השנים האחרונות. בר זה נהדר אם יש לך 10 דונם גן שבו חלקים מגוננים באינטנסיביות (ליד הבית, גן ירק וכד') וחלקים שנשארים "בר" (שזה מה בדיוק? להשאיר קוצים בקיץ? קייצת? דגניים-יבלית וכד? למיין עשבים לפי האסתטיקה שלהם? לתת לתוקפניים להשתלט? אולי לזרוע פרחי בר של גבעת ברנר למשל או פקעות ובצלים לפי האיזור? ). לטעמי יותר קל להבין מה זה בר בכפר יהושוע או נתיב הל"ה אבל מה זה בר בת"א?
בנוסף מאוד קשה לשחזר מערכת מאוזנת, שיכולה לתמוך במספיק ציפורים/עכבישים/חרקים מועילים בגינה עירונית קטנה. השנה נאבקתי (בעזרת בירה) בהתקפה של אלפי חשופיות (אני לא מגזימה!) ואח"כ צמחים שלא ראיתי מעולם סובלים מקימחון חטפו אותו.
דרך אגב-עוד לא הכנתי את עצמי לתולעיך האדומות ואיתך הסליחה.

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196