לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > תמי מגדלת עץ בעיר >‏ שלום ולא להתראות לאקונומיקה
נושאים בענף

05/07/07
שלום ולא להתראות לאקונומיקה

אף פעם לא סבלתי את ריח האקונומיקה, אבל משום מה היא נחשבה בעיני לרע הכרחי. ובכן, לימים התברר שלמרות שיש מי שרוצה שנאמין אחרת, האקונומיקה היא לחלוטין ברת החלפה!

מה רבה הייתה שימחתי כשאמרתי לה שלום ולא להתראות לפני כשנה. היה זה כשמי החמצן חדרו לתודעתי בתיווכה של מירה גיל מאופק חדש. בבית המרקחת שלי ברחוב בן יהודה בקבוק קטן של 100 מ"ל מי חמצן 3% עולה 9.90 ש"ח. מספרים לנו שהם טובים כחומר חיטוי ולבעיות עור, אבל משום מה שכחו לספר לנו שאפשר לחטא איתם כיורים, אסלות, מברשות, מטליות מטבח וכל דבר שהשחיר וקיבל מראה של מושבת בקטריות משגשגת.

אבל מי יקנה 100 מ"ל חומר ניקוי ב9.90 כשהאקונומיקה מחכה לנו בבקבוקי 4 ליטר עם הבטחות של ריח לימון ומחיר של 39.80? בבואינו להלבין כיורים ואסלות, 100 מ"ל אך יצחיקו אותנו, ולכן מירה ואני הזמנו ישירות מהמשווק אשר בחיפה, שמואל חן (04-8400-616) גאלון (חמישה ליטר) כל אחת של מי חמצן בריכוז של 33%. היום הגאלון מגיע אלי בעזרתה של דינרה משולמן, עוד יותר קל. הכי טוב לקנות ביחד, למשל בקואופרטיב, לדלל לחלק מראש. הגאלון הזה מלווה בהרבה בקשות הזהרה: מאוד מסוכן להחזיק את החומר הזה בבית שיש בו ילדים. אבל אם אין ילדים ואתם סומכים על עצמיכם ומוכנים לקחת אחריות, החומר הקסום והמסוכן הזה הוא התחליף האקולוגי לאקונומיקה! עוד פרטים...

היום דיברתי עם זאב להט, מנכ"ל אבקו כימיכאלים שמשווקת מי חמצן וגם כלור לתעשיית הטכסטיל. רציתי לדעת האם באמת מי החמצן ידידותיים לסביבה כמו שחשבתי. זאב היה נדיב מאוד עם המידע שלו. הוא סיפר לי שלצורך ייצורם, מי חמצן, כמו הכלור שבאקונומיקה דורשים אנרגיה חשמלית גבוהה ביותר וקשה לאמר מי מהם יותר בזבזני ומזהם בהליך הייצור (שניהם לא משהו). אבל, וזה אבל גדול, בקצה של המשתמש יש למי החמצן יתרון אדיר: הם אינם מזהמים את הסביבה כלל וכלל! כשמי החמצן מתפרקים, נחשו למה הם מתפרקים? לחמצן ולמים. אפשר לנשום לידם ללא חשש, והם יכולים ללכת לכל מקום, כולל הצמחים שלנו, בלי להביא אף צל של אסון איתם. לא כך הכלור (נתרן תת כלוריתי ליתר דיוק). באקונומיקה יש 3% מהכלור הזה והיא מביאה איתה בשורות רעות מאוד בכל אשר תלך. הריח שלה מצחין ומבשר על הרעילות של הכלור לגופינו בנשימה או במגע, כשהיא באה במגע עם צבע או כל חומר אותו היא "מנקה" נוצרים רעלים אשר משתחררים לאויר או זורמים להם עם הביוב ותורמים לזיהומי קרקע ומים.

למה לא מוכרים לנו מי חמצן כחומר ניקוי? כנראה בגלל שהם פחות יעילים. אכן הכיור איננו מבהיק ולאסלה אין ריח של בית חולים אחרי שימוש במי חמצן. אבל אתם יודעים מה? כמו במקרה של מי התפוזים, אני ממש שמחה לחיות עם קצת צבעים על משטחי הקרמיקה הישנים שלי מאשר להמשיך לנשום כלור. מספיק ממנו אני מקבלת במתנה עם מי הברז!

החמצן שבמי החמצן משתחרר ותוקף כל בקטריה חצופה ומשאיר אחריו משטחים מולבנים מספיק לטעמי. אין בי שמץ של געגוע לימי האקונומיקה. החיסכון הכספי הוא עצום: לעומת 40 ש"ח למיכל אקונומיקה מעציבה, חמישה ליטר של 33% שמהם נכין לנו 50 ליטר של חומר ניקוי רב שימושי יעלה 35 ש"ח בלבד. אמנם יש לנקוט בצעדי זהירות - כמו שאמרתי מי החמצן בריכוז גבוה דורשים זהירות רבה.

אוי ואבוי אם ניגע בהם ואין אני רוצה לחשוב על מקרה של בליעה. אנא היזהרו!

אני החלטתי שאני סומכת על עצמי. אני שומרת את הגאלון במקום הכי גבוה במטבח שלי, ומדללת ממנו תמיסות של 3% בדרך הפשוטה הבאה: לקחתי בקבוק מים מינראליים וסימנתי עליו עשרה פסים שווים. אני ממלאת מי חמצן מרוכזים בזהירות אימתנית עד לפס הראשון, מוסיפה מים מסוננים (יש לי תמי 4) עד לקו העשירי וכך קיבלתי את הריכוז האופטימאלי והלא מסוכן של 3%. עכשיו הבקבוק יכול לחיות במקום נמוך ונגיש, אבל עדיין הוא קשור בסרט אזהרה אדום כדי שלא אשתה ממנו. מכיון שממילא עברתי לשתות מבקבוקי זכוכית בלבד, כבר אין סיכוי שאתבלבל.

מדי פעם אני ממלאת קערה במי החמצן שלי ומשרה בה פקקים, מברשות, חלקים של מכונת המיצים שלי. הפעולה של מי החמצן מעט איטית מזו של האקונומיקה. צריך לתת להם זמן לעבוד - אבל הם עובדים. אחרי זמן מה אני חוזרת לקערה ומוצאת בה מברשות מולבנות. משטחי השיש, הכיור והאסלה מקבלים שטיפת מי חמצן פעם בכמה זמן, השטיפות היומיומיות נעשות בעזרת מי התפוזים החינמיים.

זולים, פשוטים ונטולי אריזות פלאסטיק, שיווק ופירסום - ככה אני אוהבת את חומרי הניקוי שלי.

הנה מידע נוסף על מי חמצן.

Share/Bookmark

תגובות

comment

הי תמי,
אני מאוד נהנית מהאתר ומאוד מועשרת ממנו.
לא הבנתי בדיוק מדוע כדי להשתמש במי חמצן על הבית להיות נטול ילדים. הרי גם אקונומיקה וחומרי ניקוי אחרים מסוכנים לילדים ואמורים להיות הרחק מהישג ידם.
תודה,

-- מיכל, 30/08/07
comment

תודה על המילים הטובות מיכל. בקשר לחומרי הניקוי, אני לא רוצה לחשוב על בליעת אקונומיקה. אבל - וזה אבל גדול מאוד - כדי שמי החמצן יהיו כלכליים, אני קונה אותם בריכוז של 33% ומדללת בעצמי ל3%. האקונומיקה מגיעה בריכוז של 3% (כלור). אני חושבת שבין כלור למי חמצן כששניהם בריכוז של 3%, מי חמצן פחות מסוכנים. אבל כשהדבר הזה נכנס הבייתה בריכוז של 33% צריך מאוד מאוד מאוד להיזהר!!!!

-- תמי, 12/09/07
comment

אני מניחה שאפילו בריכוז כזה זה לא יותר מסוכן מסודה קאוסטיק, שיש בכל בית כמעט. התקשרתי לשמואל חן, ויש גם עלות משלוח אז חבל. 35 ש"ח :( למרות שהבריאות יותר יקרה. אולי יש עוד מישהו מירושלים שרוצה לחלוק איתי מיכל 5 ליטר כי זה המון.. ?
בכל אופן ניסיתי להסיר כתם על בגד עם מי חמצן של בית מרקחת, ומעבר לזה שזה לא מסריח כמו שאר חומרי הניקוי, הכתם פשוט נמס ונעלם תוך שניות! ואז הבגד התייבש מהר ולבשתי אותו שוב אפילו בלי לכבס.. זה היה ממש מגניב!
לאלו מאיתנו שמשתמשות בתחבושות רב פעמיות, מי החמצן נראים לי פתרון מוושלם ולא מזהם לחיטוי לפני הכביסה הסופית!
וגם - הריאקציה עם המים עושה רעש מגניב!

אגב יש חברה חדשה שמייצרת חומרי ניקוי אקולוגיים בשם eco friend והם מוכרים בסופר בהרצליה "מלבין כביסה": 12 ש"ח ל300 גרם אבקת מי חמצן.

-- אניה, 29/08/08
comment

סודה קאוסטיק בכל בית? אוי!
ניתן לקנות מי חמצן גם ב"לוי לבל", בדרך בגין ליד התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, הם מוכרים 5 ליטר ב-75 שקלים. העדפתי לקנות שם מאשר לבקש משמואל חן לשלוח. זה יוצא אותו מחיר. יכול להיות שגם בירושלים יש ספק?
מנסיוני כשמתרגלים לעבוד עם מי החמצן, הם משמשים לכל כך הרבה דברים ש-5 ליטר נגמרים די מהר!

-- תמי, 30/08/08
comment

אתר מקסים ומועיל! הייתי מוסיף גם כמה סרטונים פה ושם ואשמח לייעץ לכם טכנית איך עושים זאת למרות שרואים שמי שבנה את האתר הזה יודע מה הוא עושה.
ראיתי אותך בתוכנית "למה מה" מדברת על חומר ניקוי מקליפות לימון שהוא גם תחליף לאקונומיקה ולא מסוכן בכלל כמו מי חמצן וגם הרבה יותר זול מן הסתם(כמעט חינם) כי מכינים אותו מקליפות שבדר"כ זורקים, נשמע טוב מדי, מה הקצ'? איפה אפשר למצוא מתכון?
תודה.

-- אורי, 11/03/09
comment

תודה לאנשי האתר - אחלה אתר מועיל ומקסים. אוהבים אותכם המון. תודה על המידע הנחמד והיעיל לנו.

<a href="http://www.israbit.co.il" target="blank">ביטוח רכב</a>

-- יונתן, 23/03/09
comment

בדנמרק ראיתי תחליף ירוק וזול לאקונומיקה. מדובר בחומצת חומץ ברכוז גבוה הדורש בד"כ מהול במים. הוא משמש לניקוי אסלות וכיורים. כמוכן אפשר להשתמש בו לסילוק סיד מקומקומים. הוא נמכר בסופרים בבקבוקי פלסטיק איכותיים בגדלים ובמחירים נמוכים בדומה לאקונומיקה בארץ. אולי אפשר להניע יצרן חומרי ניקויי מקומי לשווק חומר זה.

-- אלי, 08/06/09
comment

אפשר להשתמש במי חמצן במכונת הכביסה כחומר מלבין?
מה דעתכם?

-- לולי, 02/12/09
comment

שלום תמי
שמחתי לראות עוד אנשים המודעים לתכונות הנפלאות של מי חמצן
אני מחפש מי חמצן ב"דרוג מזון" לא הצלחתי למצוא ספק בארץ. בחו"ל זה מקובל מאד. אשמח אם תוכלי לעזור לי בנדון.
בברכה שלמה

-- שלמה, 17/07/10
comment

גפ אני מחפשת מי חמצן 35% בדרוג מזון. יש בכלל בארץ?

-- חנה, 20/07/11
comment

https://sites.google.com/site/wwworia... היינה

-- rauo ct,r, 14/10/11
comment

מאוד רצינו להזמין מהמי חמצן אבל כשהתקשרתי להזמין הבהירו שצריך לאחסן בקירור או לפחות בתנאי חורף! כלומר בקיץ אסור לאחסן בחוץ, מכירים את העניין? לקחת ברצינות?

בכל אופן, למגוון מוצרים ואביזרי ניקוי אקולוגים מעולים ממליצה על www.greenflash.co.il

-- יעל, 04/05/14
comment

לא שמענו על ההנחיה הזוֹ, ונשארנו בריאות וּשלמות...

תודה על ההמלצה.

comment

תמי שלום והברכה,
אשמח לדעת אם מי חמצן מסוגלים לטהר זיהום הסביבה. אני גר בחיפה וסובל מזיהום אויר מהמפרץ.
אם כן, מה עלי לעשות?
תודה ובברכה,
יורם

comment

הקשר היחיד העולה בדעתי הוא שימוש במי-חמצן לניקוי כתמים קשים בבית, למשל, על הקירות, כתוצאה מזיהום האוויר.
במקרה כזה אפשר להתיז מי-חמצן מדוללים לִ-3% או אפילו 5% על הכתמים וּלהניח להם להמיס ואז לנגב במטלית לחה.

comment

מישהו יודע איפה אפשר להשיג מי חמצן 35% food graed ? פשוט לא מוצאת תודה

-- יאני, 03/11/14
comment

ניסית את הקישורים שבמאמר (שמואל חן מחיפה או שולמן)?

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196