לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

14/06/07
לחיי העציצים

בתור אימא למשפחה מרובת ילדים (קצת יותר מארבעים עציצים) גם אני נעמדת על הרגליים האחוריות בכל פעם שהחמודים שלי בסכנה או כשמישהו מעליב אותם ולא מתייחס אל יפי פריחתם ולחילופין, כשאני רואה אצל אחרים מוצלחים מהם...

ומה לעשות שצמח שגדל בעציץ יראה לרוב מפותח פחות מאחיו שגדל באדמה? תארו לכם יסמין הגדל יפה באדנית ומשמח את בני ביתו אך בגינה יצמח לשיח לתפארת מדינת ישראל. זה כמו שהמורות תמיד אומרות: "הוא לא מממש את הפוטנציאל שלו". אבל עד שיהיה לי בית פרטי עם גינה בסביון רציתי לציין כמה יתרונות שיש לגידול בעציצים בכל זאת:

1) האפשרות לשינו מקומו של העציץ: כולם יודעים שתנאי קריטי להצלחת גידולו של כל צמח באשר הוא קשור למיקומו. גם אם תשירו לו שירים ותרקדו סביבו הורה - אם תמקמו שתיל שזקוק לשמש מלאה במקום מוצל, הוא יסבול ולא משנה כמה מים או דשן תיתנו לו. בגלל שתנאי התאורה ומסלול השמש משתנים לאורך השנה קשה לעיתים לעקוב ולהגיד בוודאות מהי הפינה המוארת ביותר בבית או במרפסת או מהי הנקודה שמקבלת הכי הרבה קרינת שמש ישירה. מאחר ואני גרה בדירה הנוכחית פחות משנה וחצי, לקח זמן עד שכל עציץ תפס סופית את נחלתו וחלקם "עברו דירה" עד שנמצא להם המקום המדויק לפי צורכיהם הספציפיים. אם אתם מרגישים שהעציץ שלכם עצוב (וזה לא בגלל ששכחתם להשקות אותו שבועיים או לא דישנתם אותו בשנה האחרונה), בדקו את מיקומו וראו אולי יש לו יותר מדי/פחות מדי שמש? יותר מדי/פחות מדי אור?

2) האפשרות לשינוי הזווית של העציץ אל מול השמש. יש לי עציץ שנמצא בפינת השיש ליד הכיור. גם כשהשמש מאירה, רק חלק ממנו נהנה מזיו פניה מאחר ומרפסת השכנים מאפשרת לקרניה לחדור רק חלקית למטבח. הפתרון הפשוט הוא לסובב את העציץ על צירו כדי שהשתיל יזכה כולו למנת השמש לה הוא זקוק. קצת פחות נח לעשות את זה עם עציץ מרובע... אבל עם עגול אין שום בעיה. כמו כן אם יש צמח שפריחתו אינה הומוגנית יכול להיות שהוא אכן מקבל קרינת שמש חלקית. אפשר לבדוק ולסובב מדי פעם (במיוחד אם מגיעים אורחים ורוצים להרשים אותם בפריחה מהממת...)

3) האפשרות למיקום גובה העציץ. לא סתם עברנו מיליוני שנה (או מיליארדי?) עד שהפכנו ל"אדם הזקוף". אז למה להתכופף? אם כבר ויתרתם על וילה מפוארת + גינה לטובת דירה קטנה עם מרפסת בלב העיר כדאי למקם את העציצים בגובה שיהיה לכם נח וכייף לטפל בהם. אפשר להניח אותם על שולחן נמוך (או גבוה) במרפסת או אם משתמשים באדניות תלויות יש כמה אופציות של תליה שמשנות בסופו של דבר את גובה האדנית.(יש מתלים כאלו מברזל ברוב המשתלות).

4) תמיד אפשר לתת מתנה. אם יש לכם עציץ שמאיזושהי סיבה ברצונכם להיפרד ממנו תמיד אפשר לתת אותו במתנה לחברים שיש להם גינה (גרעין הגינה של תמי בשדרות נורדאו מבוסס על צמחים מהדירה הקודמת בה גרתי ושלא מצאו כאן את מקומם הראוי). ותאמינו לי, לראות את הצמח המתוק שגדל בעציץ מתפתח לממדיו הראויים בגינה זה כמו ללוות את הילד הקטן שלך לאוניברסיטה. ואם אין חברים שיש להם גינה, אפשר לתת למישהו אחר חובב צמחים שיש לו מרפסת או מעקה עם אדניות.

5) יש המון סוגים של עציצים. מלבד היות העציץ נושא בית שורשיו של הצמח, אפשר לבחור אותו לפי שיקולים של יופי ואסתטיקה לצד השיקולים הפונקציונליים. אפשר להכין עציצים ממגוון של מכלים מעבר למה שמציעים במשתלות רק צריך לדאוג לניקוז טוב ולמלא כרבע מתכולתו (בחלק התחתון כמובן) בטוף גס. אחר כך את שארית האדמה, את השתיל עצמו ויאללה להשקות ויותר מאוחר, כשתקראו את "עציץ פרחים" של ביאליק, אולי תרגישו יותר טוב...

Share/Bookmark

תגובות

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196