לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > הענף של קים >‏ כן לציפור!
נושאים בענף

26/05/07
כן לציפור!

פסטיבל "אקולנוע" היה הצלחה מסחררת, האווירה היתה נעימה, השמש זרחה, אנשים חייכו ורחבת הסינמטק נצבעה בשלל דוכנים עם היצע אקולוגי... בדוכן של "בית בטבע" ילדים והורים הכינו יותר ממאה פינות האכלה ושתייה לציפורים שכעת תלויות ברחבי תל אביב...

בקלות רבה אפשר לתרום להחזרתם של בעלי החיים לעיר. כל מה שצריך לדעת זה מהו הצורך של בעלי החיים בעיר ולספק, עד כמה שניתן, מענה לצרכים. פשוט וקל!

הצורך העיקרי של בעלי החיים בעיר (כמו של בני האדם) הוא מקורות מים. רוב מקורות המים בארץ מזוהמים ולבעלי החיים אין את חברת "מקורות" שתטהר בשבילם את המים ותזרים אותם אליהם. כדי לענות על הצורך הבסיסי הזה אפשר לעשות מספר דברים:
דבר ראשון, אפשר פשוט להניח קערות עם מים (נקיים) בגינה, במרפסת או על הגג. ככה קיפודים, לטאות וציפורים יכולים לבוא ולשתות בקלות. חשוב לשים במרכז הקערה אבן שבולטת מעל פני המים שתאפשר לבעלי חיים אשר נופלים לתוך הקערה לטפס החוצה ולא לטבוע. (כמובן לנקות/להחליף את המים מידי פעם).

מי שרוצה להשקיע מוזמן לשים בגינה בריכת מים קטנה (מגיגית ישנה) ואז הציפורים גם יכולות לעשות אמבטיה נעימה בימי הקיץ החמים. (אם יש לכם/ן ברז שנוזל או צינור מזגן שמטפטף אז כדאי לשים את הבריכה מתחת לטפטוף/נזילה וזה יעודד ציפורים להגיע).
לציפורים בעיר ישנה בעיה נוספת מלבד מחסור במקורות מים נקיים (כשאני חושב על זה, גם לי יש בעיה כזאת - קורה לעיתים שאני פותח את הברז בביתי בתל אביב ויוצא ממנו נוזל דמוי קולה, רק שיש לו טעם של מוות ולא כמו בפרסומת: "קוקה קולה, טעם החיים"), בעיית החתולים. ושלא תבינו לא נכון - אני מת על חתולים (בחלוקה של העולם בין אוהבי חתולים לאוהבי כלבים אני עם החתולים...), אבל כיום יש גידול יתר של חתולים בעיר, בעיקר של חתולי רחוב וזה מבריח את הציפורים מתל אביב.
אז איך אפשר להתגבר על הבעיה? בקלות רבה - אם שמים בריכה או קערת מים בחצר - לשים אותן במקום פתוח, כדי שלציפורים יהיה שדה ראייה רחב, לראות אם מגיע חתול רעב... או (וכאן אני מגיע לדוכן של בית בטבע באקולנוע) שמכינים פינות האכלה ושתייה שאפשר לתלות בגובה.

מאוד פשוט להכין אותם, כל מה שצריך זה בקבוק או קרטון חלב, עושים פתחים משני צדדים עם סכין יפני (לא לילדים!), להשאיר מקום בתחתית הבקבוק/קרטון לאוכל/מים, לאחר מכן אפשר לעצב את פינת ההאכלה/שתייה עם חומרי יצירה שונים (עתונים ומגזינים ישנים, צבע, מדבקות), מכניסים מתחת לפתחים 2 שיפודים (כדי שלציפורים יהיה על מה לשבת בזמן הארוחה), קושרים חוט ותולים בגינה, חצר, מרפסת או גג...
הדוכן באקולנוע - דרך הפורום של עץ בעיר פגשתי לפני מספר חודשים את הגנן גל', הוא סיפר לי על אקולנוע ושהוא לוקח חלק בהפקת האירוע, אני סיפרתי לו על בית בטבע ועל פרויקט הגן הקסום, וכמה ימים לאחר הפגישה גל התקשר ושאל אותי אם אני וברברה מוכנים להקים דוכן הפעלות לילדים בהפנינג של אקולנוע, הסמכנו בשמחה ומשם הכל היסטוריה אקולוגית שמחה... אני מנצל את ההזדמנות גם להגיד תודה ענקית לגל על ארגון ההפנינג - אין מילים, פשוט מדהים! כן ירבו שיתופי פעולה יפים שכאלה!

הדוכן של בית בטבע היה פשוט ועבד מצויין, אספנו בקבוקים וקרטוני חלב משומשים, עיתונים ישנים, קצת חומרי יצירה, דבק, מספריים, חוט והתוצאה: יותר ממאה פינות האכלה ושתייה לציפורים תלויות ברחבי תל אביב.! הילדים נהנו לקשט את הבקבוקים וללכלך את הידיים בדבק וההורים נהנו מקצת שקט מהילדים והתעניינו בנושא של החזרת הציפורים לעיר.

בקרטונים של החלב כדאי לשים אוכל לציפורים (דגנים, זרעים, שאריות לחם) ובבקבוקים כדאי לשים מים נקיים. היה מאוד משמח לראות את ההתלהבות וההתעניינות של אנשים, גם בנושא של הציפורים וגם בפרוייקט של בית בטבע (הגן הקסום), גננות שאלו אם אנחנו יכולים להגיע אליהן לגן כדי להקים חצר אקולוגית ואפילו מורים ומורות התעניינו בפרויקט לבתי ספר שונים. היה בפסטיבל מגוון רחב של אנשים, גם כאלו שלא מכירים את התחום האקולוגי לעומק, וכולם (כך היה נראה לי) התרשמו מאוד מהאירוע.

עוד כמה פטנטים למשוך ציפורים להגיע אל ביתכם ואיך לדאוג לרווחתם:

אצטרובלים ממולאים, אוספים אצטרובלים שנפתחו, מכינים עיסה מאורז (מבושל), מרגרינה, מיני דגנים ושאריות לחם, דוחסים את העיסה (שנראית כמו בצק) לתוך האצטרובלים ותולים עם חוט בחוץ. לאחר זמן מה, כשהאצטרובלים מתרוקנים, פשוט להכין עיסה חדשה. כדאי לתלות את האצטרובלים מול חלון כדי שיהיה אפשר לתצפת מתוך הבית על הציפורים שבאות לאכול.
חיפוי קרקע, כשעושים חיפוי עם עלים בגינה זה מביא כמות גדולה של בעלי חיים קטנים (טחביות, כדרוריות, תולעים, חיפושיות) שמסתתרים מתחת לשכבת העלים. החיות הללו הם ארוחה דשנה לציפורים רעבות.

מאוד נחמד גם לתלות תיבות קינון בחצר - גם יפה וגם מאפשר לציפורים להטיל ביצים ולטפל בגוזלים בבטחה. אפשר להכין בקלות תיבת קינון מעץ ולצבוע אותה ואני בטוח שיש גם מקומות שניתן לרכוש תיבות קינון מוכנות.
באינטרנט יש כמות גדולה של חומר עיוני על ציפורים בסביבה האורבאנית, ואני יודע שהמשרד לאיכות הסביבה בתל אביב הוציא הרבה חוברות מידע. אז אני מציע לכולם ללמוד... לעשות... ופשוט להגיד: "כן לציפור!"

Share/Bookmark

תגובות

comment

רעיונות מעולים, נכין כמה בגינה שלנו בקיץ. תודה.

-- הילה, 29/05/07
comment

הציפורים באמת מגיעות? זה מקסים

-- אקירה, 25/10/08

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196