לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > הענף של קים >‏ ערוגת הספיראלה - פיסול בטבע
נושאים בענף


הספיראלה באיגלו

23/05/07
ערוגת הספיראלה - פיסול בטבע

אחת הנישות האקולוגיות האהובות עלי בגן הקסום היא ערוגת הספיראלה. בכל שטח שאני מקים בה חצר אקולוגית אני מתחיל קודם כל עם הספיראלה. כל כך יפה, כל כך פשוט, כל כך הרבה יתרונות אקולוגיים יש לספיראלה... עוד יבוא יום ואני אקים חברה להקמת ערוגות ספיראלה...

אחד מהדברים הקשים ביותר בהקמת חצרות אקולוגיים זה איך ואיפה להתחיל?, בעצם כמו בכל פרויקט או יצירה בחיים... אז כשאני מגיע לשטח אדמה או חול ומנסה לדמיין בראש איך המקום הופך לגן קסום, אני ישר חושב על ערוגת הספיראלה. רוב החצרות שבהן אני עובד יש להן שטח גדול מאוד. בקלות אפשר ללכת לאיבוד במרחב וליצור חצר מבולגנת, לא אסטתית ולא הרמונית. בעיקר בחצרות בגני הילדים, חשוב מאוד שהנישות האקולוגיות יהיו ברורות, אסטתיות ושיהיה אפשר לעבור תהליך חינוכי בעזרתן.
אז כדי לא להתבלגן אני קודם כל מתמקד כל פעם בנישה אקולוגית אחרת - איפה היא ממוקמת ואיך אני בונה אותה. דבר שני - אני מנסה לדמיין מסלול הליכה בחצר, מאיפה נכנסים לגן הקסום, דרך איזה נישות עוברים, ולאן מגיעים, ואיפה מרכז החצר... ולא יעזור כלום, המרכז, הדבר שמושך את תשומת לב המבקרים בגן זה תמיד ערוגת הספיראלה. יש משהו עוצמתי בצורה הקדומה הזאת שקיימת במאובנים, הצורה האינסופית, שעולה ועולה, גדלה והולכת אי-אן. יעקוב הכט, מי שהקים את בית הספר הדמוקראטי בחדרה, כתב באחד מספריו על חינוך שתהליך הלמידה צריך להידמות לספיראלה שעולה מעלה בדרך שאינה נגמרת, בניגוד לשיטת החינוך הפורמאלית שלפיה תהליך הלמידה הוא קו ישר, דיכוטומי וחסר מעוף.
חזרה לערוגת הספיראלה - תחילה יש למצוא את המיקום (רצוי להקים את הספיראלה במקום שטוף שמש), לאחר מכן אני יוצר ערמה גדולה של פסולת אורגאנית. כמעט בכל החצרות בעיר (שלא טיפלו בהם) יש כמות גדולה של עשבים, שיחים ועצים שהשתלטו על השטח. כדי לאפשר שתילה מחודשת של מגוון צמחים ובנייה של נישות אקולוגיות מגוונות יש לעקור חלק מהעשבים ושיחים ולגזום ענפים. את הכל אפשר לשים בערמת הפסולת האורגאנית.

כדאי להשקות במשך שבוע-שבועיים את הערימה וכך להאיץ את תהליך העיצוב וצמצום הנפח שלה, במקביל להמשיך ולזרוק אליה את שאריות הפסולת האורגאנית מהחצר ומהבית (כמו בבור קומפוסט). לאחר שהערמה דחוסה והנפח שלה הצטמצם, אני שופך עליה אדמה.

זהו אחד היתרונות של הספיראלה - לא צריך כמות גדולה של אדמה כדי לבנות אותה. עכשיו הגיע הזמן לחפש אבנים וסלעים לטרסות. אין צורך לנסוע לחיק הטבע כדי לאסוף סלעים טבעיים. לא תאמינו, אבל יש מקומות בתל אביב, בעיקר בדרום העיר, בהן יש כמויות אדירות של סלעים ואבנים. המקומות האלו בדרך כלל נמצאים ליד מפגעים סביבתיים (אזורי תעשייה ומסחר, אזורי בנייה וכבישים גדולים) ולכן אנחנו עושים טובה לסלעים כשאנחנו מעבירים אותם למקום קצת יותר אקולוגי. למשל, ליד צומת חולון בנו מחלף חדש ואימתני והרסו סלעי קירטון וקירות של כורכר. שתי נגלות עם אוטו והיו לי מספיק אבנים לספיראלה!
כדאי להתחיל לבנות את הטרסות מלמטה למעלה, כשהפתח של הספיראלה לכיוון המשך הגינה. תחילה אפשר לעשות עיגול של אבנים יחסית קטנות מסביב לערמה ולאחר מכן להתחיל ולטפס עם אבנים יותר גדולות.

כדי שהספיראלה תהיה מושלמת היא צריכה לעלות בשיפוע של 1% ושהמרווח בין הטרסות יקטן בצורה שווה ככל שעולים. כדאי לדאוג שתהיה אפשרות גישה לכל חלקיה של הספיראלה (שלא תהיה גדולה מידיי). לאחר שסיימנו את ההקמה של הערוגה מגיעים לחלק המהנה ביותר - שתילה! וכאן אני כבר מגיע ליתרונות האקולוגיים של הספיראלה:
ערוגת הספיראלה מהווה נישה אקולוגית מגוונת והרמונית על שטח קטן. ערמת הקומפוסט מדשנת את האדמה באיטיות ובאופן אוטומאטי ולכן אין צורך לדשן או להפוף את האדמה בספיראלה. הסלעים הטבעיים בספיראלה נותנים מקומות מסתור לבעלי חיים קטנים אשר מפרקים את הפסולת האורגנית. הסלעים גם מאפשרים ללטאות ופרפרים לבוא ולנוח עליהם ולהשתזף בשמש.
עוד יתרון חשוב הוא שערוגת הספיראלה יוצרת רצף טבעי ללא קיטוע של שבילים או חלוקה לערוגות מרובעות. אחד מהגורמים להכחדת מינים של חיות וצמחים בעולם הוא שבילים וקיטוע של שטחים ירוקים. הספיראלה היא ערוגה רציפה המאפשרת לקיים בתוכה תנועה וריבוי של מגוון מיני צמחים ובעלי חיים.
הספיראלה יוצרת בתוכה תנאי קיום לסוגים שונים של צמחים - הפסגה של הספיראלה תהיה תמיד יותר יבשה (חשופה ליותר שמש, המים מחלחלים למטה), לכן כדאי לשתול שם צמחים שאוהבים שמש ולא צריכים הרבה מים, תחתית הספיראלה תהיה לחה יותר ויהיו בה גם יותר אזורים מוגנים מהרוח, לכן כדאי לשתול שם צמחים יותר עדינים שצריכים הרבה מים. לספיראלה מפנה דרומי וצפוני (כמו לכל גבעה) וזה מאפשר לשתול בספיראלה גם צמחי צל וגם צמחים שאוהבים שמש. בגלל הטרסות והגובה של הספיראלה אפשר לשתול גם צמחים משתרגים שיטפסו על הסלעים.
אני שתלתי בכל ספיראלה שבניתי צמחים שונים והכל הצליח! אפשר לשתול צמחי תבלין, ירקות, פרחי בר וצמחי נוי, ואפשר לעשות ערבוב של הכל.

זהו... הקמנו ערוגת ספיראלה!
כדי להשקות את הספיראלה (וזה יתרון חשוב) מספיק לשים מתז אחד קטן בראש הספיראלה והוא כבר ידאג להשקות את כולה.
ניתן גם לחפור בפתח של הספיראלה בריכה קטנה לאגירת מי הגשם שיורדים ונאספים על ידי הטרסות (בשלביל שזה יעבוד צריך שיפוע מדוייק של 1%), לי זה עוד לא הצליח... אבל אפשר גם בריכת דגים קטנה ליופי או שלולית חורף (אני ארחיב על הנושא בעלה נפרד).

התמונות הן של ערוגת הספיראלה שבנינו בבית בטבע, אני והקולגה שלי - הגנן עודד.

מי שמחפש עוד מידע על ערוגת הספיראלה יוכל למצוא שפע מידע באינטרנט ע"פ מילת ההגדה HERB SPIRAL.

Share/Bookmark

תגובות

comment

איזה רעיון מדהים. מעניין אם אפשר לעשות ערוגה כזו בטבע באחד ממסלולי הטיולים ולאו דווקא בחצר פרטית...?

-- קרן, 24/08/08

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196