לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > הענף של קים >‏ אי קסום באמצע קרית שלום
נושאים בענף

19/03/07
אי קסום באמצע קרית שלום

לפני שנתיים באתי לקרית שלום כדי לבדוק אפשרויות שונות לפרויקטים קהילתיים בשכונות הדרום שאני אוכל לשתף איתם פעולה.

היתי בבית הספר ביאליק (של ילדי מהגרי עבודה) בפלורנטין והוצע לי לרכז צוות של מתנדבים, הציעו לי להדריך גרעין והציעו לי לפגוש את ברברה - מנהלת בית בטבע כדי לבדוק אפשרות לשיתוף פעולה.

לא היה לי מושג מה זה בית בטבע, מי זאת ברברה ומה הקשר לפרויקט קהילתי בדרום תל אביב...

מאז שהייתי קטן אהבתי את הטבע, אהבתי לעבוד בגינה - אבל רק מאז שפגשתי את ברברה הפכתי למקצוען בתחום, והבנתי סוף סוף שהאקולוגיה היא דרך חיים מערכתית ומכילה.

הגעתי לפגישה עם ברברה בבית בטבע. באמצע קרית שלום, שכונה פרוורית שקטה אך עירונית, יש ציוץ ציפורים, וקול מים מפכפכים, וקרקור של תרנגולות וריח של פריחה באוויר. אז אתה יודע שהגעת לבית בטבע! בית בטבע הינו מרכז העשרה לגיל הרך בבוקר ומרכז קהילתי פדגוגי אחר הצהרים. בבית בטבע חצר אקולוגית מרהיבה (בריכות מים עם מפל וגשר, בוסתן מפואר עם עצי הדר), ובפנים חדר תקשורת ומחשבים, חדר חיות, מסעדה לילדים, אולם קולנוע וחדר תאטרון תערוכות אומנות.

ישבנו בגן הקסום, אני, ברברה והרכז שלי מטעם בינ"ה על כוס קפה וניסינו לחשוב ביחד כיצד ניתן לשתף פעולה. ביני ובין ברברה היה חיבור מידי והיא אמרה שהדגש העיקרי שלה הוא בתחום האקולוגי והיא משקיעה כוחות רבים בניסיון להחדיר את הערכים הסביבתיים לגננות והסייעות אשר מגיעות למרכז. אני נורא שמחתי ואמרתי שזה תחום שמאוד מעניין אותי. ברברה הציע שננסה לבנות ביחד פרויקט אשר יאפשר הקמה של חצרות אקולוגיות בגני הילדים בדרום תל אביב (ע"פ הדגם של בית בטבע).

ביום המחרת התחלנו לכתוב ביחד את הפרויקט הקמת חצרות אקולוגיות בגני הילדים בשכונת קרית שלום ומאז ועד היום בית בטבע הוא הבית השני שלי.

אני בעיקר מתעסק עם הפרויקט אשר הלך וגדל והתפרסם והולך ומתפתח כל יום (ושמו כיום פרויקט הגן הקסום) ועל כך אספר ואפרט בפעם הבאה, אבל קודם כל היכרות עם בית בטבע:

אז כמו שאמרתי - מרכז העשרה. גני ילדים מכל דרום תל אביב (בערך 20) מגיעים במשך שנת לימודים לכעשרה מפגשים בבית בטבע. כל שנה יש נושא מסויים שהמפגשים עוסקים בהם (לדוגמא, השנה היא שנת ארבעת היסודות),

והילדים מקבלים העשרה ופעילות שאין באפשרותם לקבל בגן- הקבוצות הן קטנות (עד 10 ילדים בקבוצה), הצוות מקצועי המתמחה בתחומים שונים (אקולוגיה, טיפול בעזרת בעלי חיים, תקשורת ומחשבים, דרמה, אומנות), והציוד והמיכשור ברמה מאוד גבוהה.

חוץ מהגנים שמגיעים בבוקר מתקיימים בבית בטבע חוגי העשרה להורים וילדים בשעות אחר הצהרים, בעיקר לילדים עם בעיות קשב וריכוז, בעיות חברתיות וקשיי למידה. גם כאן היחס הוא אישי, ההורים מקבלים ייעוץ וליווי, והתהליך השנתי מניב תוצאות מדהימות.

אבל אתם לא מכירים את ברברה, ולנהל את כל בית בטבע (שזאת משימה כמעט בלתי אפשרית) זה לא מספיק... היא צריכה גם ליזום פרויקטים סביבתיים-אקולוגיים, לכתוב חומר בנושא של טבע עירוני ובקיצור - לעשות מיליון ואחד דברים מדהימים. זאת ברברה, ובעצם אני חב את כל העשייה שלי בתחום הירוק לה...

אני אתמקד כמובן בתחום של החצר האקולוגית, אבל דווקא חשוב לי לומר שהדבר הכי חשוב שלמדתי מבית בטבע זה ההוליסטיות, ההסתכלות המערכתית, הכוללנית, למדתי שהכל קשור להכל - וכשאתה עושה סרט עם הילדים על הזמיר של מלך סין אז אתה יוצא לחצר ומשתמש בטבע כתפאורה ובסרט כמטאפורה... שינוי באורח החיים על כל הרבדים והנישות... אחד הסיסמאות המוכרים שמנחים את הפעילות של בית בטבע הוא: לחשוב עולמי-לפעול מקומי

זאת הגישה ועל כך אפרט בהמשך...

Share/Bookmark

תגובות

comment

נגה חושבת שכדאי שבית בטבע ירחיב את פעולותיו אל מעבר לגנים. בית בטבע או פרויקט אחות שלו.
איזה כיף יהיה שיהיו "בתים בטבע" לבתי ספר יסודיים, תיכונים ולמבוגרים בטווחים גיל שונים?
חושבים שזה ריאלי?
לא ריאלי?
איך עושים זאת?
מוזמנות להגיב

-- נגה, 05/04/07
comment

הבעיה היא ש"בית בטבע" הינו מרכז לגיל הרך של משרד החינוך ועיריית תל אביב והוא מאוד ממוקד לגילאים הללו. רק בזכות האמביציות והחזון של מנהלת המקום - ברברה הפרוייקט כל כך מצליח ומתרחב.
האפשרויות לצאת מתוך הנישה של הגיל הרך תלויות בגורמים מחוץ לבית בטבע שישתפו איתנו פעולה, ילמדו מאיתנו ויעזרו בבית בטבע כטריגר...

comment

היי שמי דני אני מ"עכבר העיר" נפגשנו בסיור שעשית בבית בטבע.
רציתי לדעת איפה ניתן להשיג פלסטיק אטום+משאבה, כדי ליצור מאגר מים בגינה כמו שעשיתה בגינה במקום של נוער בסיכון

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196