לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > הענף של עודד >‏ קומפוסט וקומפוסט תולעי קרקע
נושאים בענף

14/09/08
קומפוסט וקומפוסט תולעי קרקע

אה..הא אז כבר שמעתם על כך,על קומפוסט רגיל. ומה עם קומפוסט תולעים ! נצטבר אצלי ניסיון של כשמונה שנים בנושא. עוד בשנות התשעים של המאה שעברה. לגבי קומפוסט רגיל בגינה מיצאו מיכל , אולי עם מכסה שיכול להיות על השיש או קופסה גדולה מספיק אך לא תופסת יותר מידיי מקום ליד הכיור. ואת כל השאריות. כולל אבק, תה קפה, טשיו, ואפילו שערות מאיזה תספורת ביתית אל האיסוף הראשוני. אפשר לשמור ולאסוף כמה עיתונים ולקרוע (הסיבים מסודרים תמיד לאותו צד כך שקל לקרוע רצועות דקות) ולאיזור הערימה. לא חייבים בכלל קומפוסטר. ולא צריך בור. קומפוסט בבור יוצר יותר גאז מתאן מערימה רגילה ולכן הערימה על פני הקרקע עדיפה עליו. מתאן הוא מהגאזים התורמים להגברת אפקט החממה על כדור הארץ. ואולי גם על פלנטות אחרות. אם תצליחו לאסוף את גאז מתאן מהערימה שלכם יהיה לכם גאז לבישול וחימום. זה מה שעושים במטמנות המסודרות כיום.

בנתיים. שלבו עלים יבשים ולא יבשים ועשבים יבשים יחד עם שאריות מזון.

תולעי הקרקע האדומות. זה סיפור מעט אחר. כבר צריך לדעת מעט יותר..לא מאוד קשה אך מצריך אהבה. חיות שקטות וצנועות.

אני מעביר סדנא על הקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות

הדשן המופק משילשולי הקרקע האדומות עשיר במיוחד. עירבוב של דשן ואדמה ביחס של 20% דשן 80% אדמה מניב תוצאות מיטביות.(עם קומפוסט רגיל אפשר ביחס יותר גדול של דשן). עבור דישון בגינה, פשוט לפזר בקירבת צמחים ולהשקות בעדינות.

בכדי למנוע כמה שניתן אינטרודוקציה (פלישת מינים) של התולעים האדומות.

1. לעשות את הקומפוסט תולעים בקופסא מופרדת מן האדמה.

2. למצות את התולעים מהדשן באופן טוב

3. ליבש את הקומפוסט. (לא חובה)

כול אלו גם לא ימנעו פלישה ככל הנראה. - האמת אין לי פתרון מוחלט בעיניין. כנראה שצריך להתנחם בעובדה שלתולעים האדומות קשים התנאים במרבית מהאיזור שלנו (כנראה חם מידי) והן לרוב אינן שורדות באיזורים טבעיים.יתכן שיצליחו ביערות צפוניים בארץ. אז אנא אל תצניעו חופן של תולעים ביערות הצפון.

סדנת קומפוסט שלשולי אדמה אדומים

11 לדצמבר , יום שישי, 13:00,

מושב חמד (לפני יהוד)

למעונינים לרכוש* תולעים מיד לאחר הסדנא יש להכין כשבוע מראש מיכל ובו 5 סמ' אדמה, מעלייה מעט חומר אורגני כגון נסורת נקייה, פרורי עלים, נייר גרוס, ועלייהם שאריות מזון רגילות מהמטבח בשכבה של כמה סמ'. להרטיב את האדמה, להשאיר ללא עירבוב, לכסות נגד זבובים בנסורת, אדמה או בד. ולהוסיף שאריות שנאספות אצלכם מדי יום יומיים שלושה

אורך הסדנא שעה וחצי. עלות: 55 שח' לאדם. 90 שח לזוג. קניית תולעים במחיר מוזל למשתתפי הסדנא, 30 שח (במקום 45 שח ללא סדנא). - במידה ויש ברשותי תולעים - לעת עתה אין ברשותי הרבה אך אוכל להפנות לגורם אחר

אפשר למחזר שאריות מזון גם בלי גינה ולהפיק דשן איכותי וחזק בעזרת תולעי אדמה אדומות. אין חובה בגינה, אין צורך בהרבה עלים, תופס מעט מקום, אפשר לעשות קומפוסט תולעים גם בבית או במרפסת, הדשן הנוצר מרוכז ואיכותי, תהליך המיחזור מהיר (זאת לאחר בניית אוכלוסיית תולעים), אין צורך לערבב או להפוך.

בסדנא אני מלמד כיצד להפחית את כמות הזבל הביתית ולהפכה לקומפוסט שיכול לשמש לדישון הגינה, תוכל/י ללמוד כיצד להקים חוות תולעים, על חייהן וצרכייהן, וכיצד לאסוף את הקומפוסט ולשמור על אוכלוסיית התולעים הלאה.

הנחיות לרוכשי ובעלי תולעים אדומות

בכדי להקטין עד כמה שניתן התפשטות של תולעים אדומות במרחב הטבעי על חשבונם של השילשולי האדמה המקומיים. תולעים אדומות מיועדות לעשיית קומפוסט "קר" במיכל נפרד ומופרד מהאדמה.

אין להוסיף את התולעים האדומות לערמת הקומפוסט הרגיל (כלומר ה"חם") בגינה. אלא אם מדובר בערמה גדולה בגינה מופרדת מאיזורים טבעיים. אין לשחרר את התולעים באיזורים טבעיים, במיוחד לא במקומות רטובים ולחים. רצוי לתת לדשן הקומפוסט המוכן שאותו הפרדנו מהתולעים "לנוח" תקופה של חודש ומעלה בתנאים יבשים יחסית בכדי לדווא שהתולעים שפיספסנו אינן חיות ושביצי התולעים בקעו והתולעים הקטנות מתו. עדיף לפזר את דשן הקומפוסט המוכן יבש או לח במעט או לסנן את הקומפוסט ברשת מעט רחבה יותר מרשת זבובים ורק אז להוסיף לגינה במידה וזו נמצאת בהמשכיות לאיזור טבעי.

עודד משולם -

מלווה ויועץ לאקולוגיה מעשית

054-3117130

oded.meshulam@gmail.com

Share/Bookmark

תגובות

comment

גם אני רוצה!
אז איפה משיגים תולעים כאלו?
איך ומה עושים בדיוק?

מישהו יכול לתת איזשהו הסבר?

ולא אני לא גר בתל אביב, ויש לי גינה גדולה.. אורגנית להפליא!

-- ירון, 22/04/07
comment

ירון, אתה יכול לשלוח לי אימייל ואעזור לך oded_free@yahoo.com

-- עודד, 25/04/07

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196