לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > מה הכי שווה עכשיו >‏ לנקות את הבית עם קליפות תפוזים
נושאים בענף


קליפות תפוז מתות לנקות לי את הבית

08/03/07
לנקות את הבית עם קליפות תפוזים

עכשיו שתצרוכת התפוזים ושאר ההדרים בשיאה, יש לי יותר קליפות ממה שאני מסוגלת לעבד. כל יום, שניים שלושה תפוזים מתקלפים להם ונסחטים לתוך המיצים. גם הפומלית והאשכולית האדומה מככבות על בסיס כמעט יומי. והקליפות, לאן הן הולכות? לסיר קבוע שעומד על הגאז ומקבל אותן בשמחה.

לא ריבה יירקח הסיר (כמו זאת המפוארת של הילה) כי אם חומר ניקוי מופלא. זה כל כך פשוט וכל כך בחינם: מכסים את הקליפות במים ומרתיחים. זה הכל, בחיי! את מי התפוז האלה אני זורקת על כל דבר: על רצפת המטבח לספונז'ה של סוף היום, לאסלה או הכיור להלבנה, וכמובן לניגוב משטח הגאז בעצמו. הכי מצחיק זה כשאני שוכחת את הסיר ופתאום עולה באפי ריח עז של תפוז. אני רצה למטבח לכבות את האש, והנה האסונות הם כולם לברכה: הבית מלא באדים תפוזיים וניגוב מישטח הגאז מהמים שגלשו עליו הוא בעצם ניקיו!

תאמרו "זה לא עובד כמו אקונומיקה" ואני אסכים: זה לא מסריח, זה לא מרעיל אותי, זה לא מזהם את הסביבה ולא הורג את האדמה ואת מי ההשקיה. אה, וזה גם לא מלבין את הכיור ללבן בוהק, זה סתם מנקה אותו.

את מה שאני לא מצליחה להכניס לסיר אני מייבשת. פשוט מניחים את הקליפות זו לצד זו ונותנים להן להתייבש. בתום עונת התפוזים אפשר לחזור על אותו הטריק עם קליפות מיובשות, וגם להכין איתן תה הדרים כשגעגוע חורף תוקף.

Share/Bookmark

תגובות

comment

ואני חשבתי שזאת היתה המצאה שלי.
פעם כשהייתי ילדה אכלתי הרבה בננות. ואז נשארו המון קליפות, והיה לי חבל סתם לזרוק. אז שמתי את כולן בסיר והרתחתי- קיוויתי שיצא תבשיל חדש וייחודי מקליפות בננות. לצערי, זה היה ממש לא אכיל.
כשאמא שלי חזרה הביתה סיפרתי לה את הסיפור. היא הסתכלה בסיר ואמרה- "אולי לא המצאת תבשיל חדש, אבל המצאת חומר לניקוי! תראי, הסיר ממש נקי!"

comment

חומץ גם עושה עבודה מצויינת, הוא די מלבין, אפשר להוסיף אותו למים ששוטפים איתם את הריצפה עם שמנים אתריים, וגם לנקות איתו אבן מהקומקום.

comment

תודה על הטיפ של מי קליפות ההדרים, מייד אכניס אותו לשימוש...
יש חומר ניקוי שעושים מחומץ וקליפות הדרים, המתכון נמצא בספר של דרורה חבקין. אנחנו משתמשים בחומר הזה כבר כמה שנים טובות והוא מנקה מצוין. אפשר גם לנקות אתו אבן מאמבטיות וכו' ע"י הוספת כף מלח לליטר מהחומר המוכן. אם תרצו אפשר לקבל אצלי את המתכון וגם לקנות חומר מוכן (בבקבוקים ממוחזרים של ליטר וחצי).

comment

אשמח לקבל ממך את המתכון. רחל 054-6206709

-- רחל, 02/03/08
comment

כדאי לסמן את הבקבוקים הללו כדי שמי מבני הבית לא יקח ממנו שלו בטעות...

-- ארז, 29/05/08
comment

איך אפשר להיפטר מנמלים ולא בחומרים החימיים המרעילים?? ניסיתי חומץ זה עוזר חלקית .אולי מוכר חומר שקונים או עושים בעצמך?? תודה טליה

-- טליה, 02/08/08
comment

האם קליפות הדרים אחרות גם יספקו את אותו נוזל ניקוי?
ואם להיות יותר ספציפי: אשכולית צהובה ולימון.

-- אילן, 03/03/09
comment

הכל הולך! בקרוב נרחיב בנושא יותר... יש חידושים! : )

-- תמי, 04/03/09
comment

מדללים במים לפני שטיפת ריצפה (כמו חומר ניקוי מהסופר)?

-- מירי, 05/04/10
comment

אני מכירה גם מתכון למשחה יותר מרוכזת, מקליפות לימונים, שמלבינה גם מלבינה! מעולה לחרסינות ושכמותן
בצנצנת גדולה ואטומה (כמו של החמוצים, אבל עם גומיה טובה שאוטמת וסוגר חזק!) ממלאים הרבה קליפות לימונים טריות- כמו של אחרי לימונדה, בצפיפות ו..... זהו!!! שמים גבוה על איזה מדף רחוק ומורידים אחרי כמה שבועות עד כשלושה חודשים. אולי פחות. בטח תלוי במזג אוויר.
קליפות הלימונים עצמן מונעות התפתחות של עובש ודומיו אם הצנצנת באמת אטומה. לא מוסיפים נוזלים כי גם אלו פשוט ניגרים מהקליפות. אחרי כמה שבועות מורידים ובעזרת מערבל בטון ידני (מין ספירלה כפולה קטנה מברזל) או בכלי יצירתי אחר פשוט מועכים הכל למשחה. זה עובד. הם מתרככים ממש בזמן הזה, והכל הופך למין מחית אפורה בריח לימוני מהמם.... מנקה חזק ויעיל, עם ריח משכר, ומלבין חרסינות ומה שתרצו.

אם אין כמות קליפות בבת אחת, שאשפשר להכניס ולסגור ושישאר מחוטא, אפשר גם להשאיר את הצנצנת מתחת לכיור וכל פעם שיש קליפות לימונים לזרוק לתוכה, אבל גם להוסיף שמנים אתריים כמו עץ התה, שמחטא והורג פטריות, למניעת עובש. יוצא אותו הדבר עם ניחוחות מעורבים:)

ותודה לבחור המקסים שהראה את זה פעם בפסטיבל אקטיביזם בלוד:) לא זוכרת את שמו...

-- גל, 14/10/10
comment

ענק!!!!
ממש אהבתי את הניסוח והדרך המפתה והנפלאה בה הכל נכתב...
עושה חשק..

-- שירי, 17/08/11
comment

הזכרתם פה חומץ, איך אפשר לרקוח חומר ניקוי ביתי על בסיס חומץ שינקה לי את החרסינות בקיר של המקלחון? לא את הזכוכית של המקלחון, אלא את הקירות עצמם....תודה :-)

-- פנינה, 30/03/12

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196