לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

סרטים לחברים 2

חברות וַחֲברים של העץ (וגם השוקלים להצטרף), אתם מוזמנים למפגש נוסף של עדכונים על הנעשֶה בעץ, על ההתקדמות בגיוס החברים ועל התוכניות להמשך, בליווי פינוקים מהמטפח ואולי גם סרט.

עוד כמה מלים כאן.

מוצ"ש 3/7, 18:00.

בתים מבפנים 8-9/5/09

ל"בתים מבפנים" שמור מקום של כבוד אצלנו, כאן בעץבעיר. כאלף איש, שחלפו כאן ביומיים בשנה שעברה, לא יימחו מזיכרוננו. יומיים של בתים פתוחים ברחבי תל אביב, והדירה האקולוגית היא אחת מהם גם השנה. סיורים מודרכים, הרצאות, סדנאות , מכירה של מוצרים שמשנים ועוד הפתעות.

עכשיו, כשהאביב בפתח, ובתים מבפנים 2009 באופק, זה הזמן להיכנס לעוד גל של שיפוצים, להמתין לזרם המבקרים ולהמשיך להציב את עץבעיר על מפת תל אביב.

ואיך תיראה מפת תל אביב על-פי עץבעיר? כמובן, מנוקדת בערימות קומפוסט לרוב. ולכן אך מתבקש, שהיומיים של בתים מבפנים יינעלו באירוע הוקרה למאה הקומפוסטאים הראשונים של תל אביב, ששיאו בהזמנתם לסמן את מיקומם על המפה הגדולה שעל קיר הסלון האקולוגי. כך אנו בוחרים לחוֹג מאה שנה לתל אביב!

בוחרים עצים

היום הגדול הגיע! יום ששי האחרון, יעקב גילת מתרוצץ סחרחר בין תחנות חלוקת השתילים, כאן בעץבעיר הכול ערוך, מגשי השתילים בשורות, משולטים, השולחן עם תמונות העצים ותיאוריהם וההנחיות לנוטע. עץ נולד ומתחיל ללכת.

עץ נולד

אלמלא נקרא הפרויקט היפהפה הזה "עץ נולד", אפשר היה לכנותו "עץ בעיר". אלפי שתילים של עצים ארצישראליים יחולקו לתושבי תל אביב וחולון לנטיעה בחצרות הבתים חינם אין כסף. זו יוזמה של יעקב גילת, מהנדס ומוסמך במינהל עסקים וחבר בפורום הירוק, בשיתוף החברה להגנת הטבע בת"א-יפו והסביבה, הפורום הירוק לאיכות החיים בת"א-יפו, הקרן הקיימת לישראל ועיריית ת"א-יפו.

עץ נולד בעץבעיר, יום ששי 6/2 בשעות 15-10

לכבוד ט"ו בשבט עץבעיר מזמין אתכם לבקר ולצאת עם שתיל של עץ לנטיעה בחצרביתכם. עץ נולד מחלק לתושבים שתילי עצים לנטיעה בחצרות הבתים, חינם אין כסף. אחד ממוקדי החלוקה יהיה, איך לא, בעץבעיר. כמדי יום ששי בשעות אלה תהיה הדירה האקולוגית פתוחה, ויימכרו מוצרים שמשנים, ובמרכזם חבילות שי לחג.

בשעה 10:00 ייערך סיור מודרך בדירה, ובשעה 13:00 תתקיים הדרכה בנושא קומפוסט ובמקביל סדנת יצירה לילדים ולמבוגרים. נבקש 10 שקלים ממשתתף.

אם אתם מעוניינים לקבל עצים, תוכלו לבחור מתוך הרשימה ולכתוב אלינו את הזמנתכם לכתובת הסמלית: alon at citytree . net. הבאים לקחת שתילים מתבקשים להביא שקית ניילון משומשת לעטיפת בית השורשים.

ובמוצ"ש המסיבה.

אירוע ראשון בסלון האקולוגי

אתמול פתחנו את הסלון האקולוגי לאירוע פיילוט, לקראת החודשיים הקרובים. התחלנו בעידכונים ואז עברנו לסדנת טיילות מאת טלאל שבינתיים אנו קוראים לה "לצאת מהעיר". הרעיון הוא פשוט מאוד: לצאת מהעיר!

רבים מאיתנו יכולים לחצות באדום בעיניים עצומות ולהישאר בחיים אבל המחשבה על יציאה מהמרחב העירוני גורמת לנו לתחושת אי נוחות ואף פחד. בא טלאל ואחרי שהכיר את הנפשות הפועלות תוך התנדבות במרכז בביאליק, הציע לנסות ולפתור אותנו מאותה תחושה.

האמת? הסדנה עצמה לא הספיקה ולכן החלטנו מיד לצאת לטיול אמיתי! מה רבה הייתה ההתרגשות כשקבענו תאריך והחלטנו - עץ-בעיר יוצא לטייל.

הסדנאות הבאות של טלאל יהיו מיועדות לקהל הרחב. בסדנה לומדים איך להצטייד ולהתכונן בלי להיסחף בשום קניות מיותרות, איך מחליטים לאן ואיך מגיעים לשם בלי צורך ברכב פרטי, איך שוהים בטבע ואיך לא מפריעים לו, וכמובן איך לוקחים את הטבע חזררה איתנו לעיר - בלב בלבד. הסדנה לא יכולה להיות "מושלמת" בלי יציאה לטיול אמיתי ולכן היא כוללת תכנון של טיול שכזה כולל תאריך, ויציאה לשטח בתאריך שנקבע, בהדרכת טלאל.

היה כיף גדול בפנים!

קשה לי למצוא את המילים הנכונות. רק מילה אחת צפה ועולה ושבה: תודה.

תודה לצוות המדהים שהתקבץ סביב העץ, ולכל המתנדבים שהופיעו כל אחד בזמנו שהיה בדיוק הזמן הנכון והמדויק. כל אחד ואחת מצאו את המקום בו מתאים להם להשתלב ושם עשו הבדל משמעותי וקידמו את הפרויקט פלאים לקראת הפתיחה. תודה לאביבה לוינסון ואלון בן נון שיזמו את האירוע והזמינו אותנו להשתתף. הם העניקו לנו מתנה מופלאה: דדליין קשיח.

וכך, לקראת יום שישי קרו המון קסמים בזה אחר זה. הסלון התפנה והפך ל"סלון האקולוגי", החנות הקטנה והירוקה נוצרה יש מאין, המסדרון צוחצח, מיכל איסוף החומרים נבנה, מדפי איכסון צמחו בפינת הסלון, הרצפה נוקתה, הכסאות בפינת הישיבה בגינה שופצו, המנבטה התחילה לעבוד, שלטים הודפסו, לוחות מודעות התקשטו והתייפו, וואו - כל כך הרבה דברים קרו בשבוע אחד!

תודה רבה וענקית לכל מי שהיה חלק מזה, בשבוע האחרון ובשלושה חודשים מאז שהדירה בביאליק מצאה אותנו ובכלל - מאז שהעץ נבט, כבר כמעט לפני שנתיים.

ותודה לכל המבקרים המקסימים שהיו כאן והביעו כל כך הרבה תמיכה ואהבה. הגלים החיוביים ממשיכים לנשב כאן בין הקירות ולדחוף אותנו קדימה, מלאי ציפייה לבאות.

תודה!

לוח הזמנים לבתים מבפנים

הנה זה בא... התכנית העמוסה שלנו לשבוע הבא.

יום שישי, 16 למאי

09:00 פותחים את הדלת הכחולה
09:30 דברי פתיחה מאת תמי צרי - איך ולמה עץבעיר
10:00 סיור מודרך בדירה ובגינה
10:30סיור מודרך בגינה עם עודד משולם - גינון עירוני אקולוגי וקומפוסט תולעים אדומות, על קצה המזלג
11:30 סל קניות מלא במחשבות - הרצאה על צרכנות רגועה בסלון האקולוגי מאת עירית לנציאנו
12:30 סיור מודרך בדירה ובגינה
13:00 סיור מודרך בגינה עם עודד משולם - גינון עירוני אקולוגי וקומפוסט תולעים אדומות, על קצה המזלג
13:30 כשהחדר מתקרר, הכדור מתחמם - אנרגיה בתבונה בחלל המגורים העירוני , סדנה בסלון האקולוגי עם אלון אלירן
14:30 סיור מודרך בגינה עם עודד משולם - גינון עירוני אקולוגי וקומפוסט תולעים אדומות, על קצה המזלג
15:00 סיור מודרך בדירה ובגינה
15:30 אופניים חשמליים וניידות ידידותית בעיר - סדנה בסלון האקולוגי עם חנן לוי
16:30 סיור מודרך בדירה ובגינה
17:00 הדלת הכחולה נסגרת

במשך כל היום תוכלו להפוך חולצות טריקו ישנות לתיקים עם עצים ירוקים, בסדנה בגינה עם עדי ליבוביץ' מסטודיו ידיים, עודד משולם יהיה בגינה, דויד בוחבוט ידגים במטבח איך נבטים צומחים בין הסירים ותמי צרי תספר איך קומפוסט עובד בחצר הבית העירוני.

יום שבת, 17 למאי

10:00 הדלת הכחולה נפתחת
10:30 דברי פתיחה מאת תמי צרי - איך ולמה עץ-בעיר
11:30 סיור מודרך בדירה ובגינה
12:00 סיור מודרך בגינה עם עודד משולם - גינון עירוני אקולוגי וקומפוסט תולעים אדומות, על קצה המזלג
12:30 סל קניות מלא במחשבות - הרצאה על צרכנות רגועה בסלון האקולוגי מאת עירית לנציאנו
13:30 סיור מודרך בגינה עם עודד משולם - גינון עירוני אקולוגי וקומפוסט תולעים אדומות, על קצה המזלג
14:00 ניקיון נקי - סדנה בסלון האקולוגי על סבונים נקיים באמת, עם תמר בורשטיין
15:00 סיור מודרך בגינה עם עודד משולם - גינון עירוני אקולוגי וקומפוסט תולעים אדומות, על קצה המזלג
15:30 מה הקשר בין כלכלה לאקולוגיה? הרצאה בסלון האקולוגי על כלכלה בת קיימא, עם יונתן שחם
16:30 סיור מודרך בדירה ובגינה
17:00 הדלת הכחולה נסגרת

במשך כל היום תוכלו לפגוש את עודד משולם בגינה, את דויד בוחבוט במטבח מדגים איך נבטים צומחים בין הסירים ותמי צרי תספר איך קומפוסט עובד בחצר הבית העירוני.

בתים מבפנים

אביבה לוינסון ואלון בן נון יזמו לפני שנה את אירוע בתים מבפנים. הוא היה כה מוצלח שהם חוזרים עליו גם השנה. הדירה האקולוגית של עץ-בעיר הוזמנה להשתתף כאחת המציגות. לקראת האירוע לא תהייה לנו ברירה אלא להתקדם עם כמה וכמה פרויקטים כאן, במטבח, באמבטיה, ובחדר המבולגן עדיין שעומד להיות הסלון האקולוגי שלנו. מי שרוצה לבוא לעזור במלאכה מוזמן ליצור עימנו קשר. הנה עוד קצת מידע על האירוע.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196