לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

מסיבת קומפוסט, בגבעתיים, ובכלל

מסיבת קומפוסט, שלא לאמר, "מסיבת זבל", היא אירוע חברתי אקולוגי למהדרין. המצאנו את המילה ממש כאן בעץבעיר לפני כמה שנים, והיום אני מתמוגגת לשמוע אותה בכל מיני הזדמנויות שלא קשורות בכלל לעץ. ולחשוב שכשהתחלתי את האתר ייעצו לי לא להזכיר את המילה "קומפוסט" כי זה רדיקלי מדי! זה היה רק לפני חמש שנים, והיום כל תינוק מיינסטרים ממלמל: "אמא, את הבננה לקומפוסט" : )

התחלנו עם כמה מסיבות קומפוסט היסטוריות, ב"שרה'לה", ב"אבא גיל", בקיבוץ רבדים, בקריית ספר, אצל גל ונעם ואצל עירית ותמר, החלוצות, ועוד.

היום אנחנו עושים בין מסיבה לשלוש מסיבות בשבוע! בעיקר בזכות האגודה לתרבות הדיור של גבעתיים שהזמינה אותנו להטמיע קומפוסטציה בניינית. עם הגיבוי של עיריית גבעתיים אנחנו מגיעים לתושבים שפותחים לנו את הדלת, מקשיבים, ונענים בחיוב.

במסיבה, כל השכנים והחברים מוזמנים לשמוע מה זה קומפוסט ואיך עושים. יחד אנחנו מקימים את הקומפוסטר, שיכול להיות DIY, בנוי מלוחות שמצאנו ברחוב, או כזה שמגיע באריזת פלסטיק, והרבה עיריות כבר מחלקות אותו לתושבים, לפעמים במחיר מסובסד, עיריית גבעתיים נותנת אותו במתנה.

בסוף המסיבה, כל שכן יוצא עם כל המידע הדרוש, בגבעתיים גם מחלקים לדיירי הבניין מיכלים קטנים וחמודים להפרדת האשפה האורגנית בבית. מאותו רגע, החיים משתנים. 40% מהאשפה שלנו הולך לקומפוסטר, ורוב השאר יכול ללכת למיחזור. ביי ביי לפח הירוק הלא נעים שבו הכל מתערבב עם הכל.

אבל הדבר הכי חשוב שקורה במסיבת קומפוסט הוא... המפגש עם השכנים! בהרבה מסיבות נוצרים קשרים מעניינים ליד הקומפוסטר החדש. אחרי הכל, האנשים שבאים למסיבה הם אלה שאיכפת להם מהסביבה - וסוף סוף, יש לכולם הזדמנות להכיר אחד את השני. לפעמים מביאים כיבוד, ולפעמים, כמו בבניין של אסף, המפגש ממש נראה כמו פיקניק חברים בחצר הבניין - חוויה נדירה בעיר.

אם כל זה נראה לכם מדליק - ואתם גרים בגבעתיים - תכתבו לפיצי: pitzy@citytree.net

ואם כל זה נראה לכם מדליק - ואתם לא גרים בגבעתיים - תכתבו לאייל: eyal@citytree.net

-- תמי

יוצאים אל השטח ועושים חיים

כששאלו אותי בכיתה א': "מה תרצי להיות כשתהיי גדולה?" עניתי: "מורה לציור" (בחיי!) המורה הסתכלה עלי בסיפוק רב ואני הרגשתי שעניתי תשובה נכונה.

לאורך השנים המשכתי לחפש. לא עלה בדעתי ש"כשאהייה גדולה" אהייה פעילה חברתית. גם כשהתחלתי את עץבעיר, בסך הכל רציתי לשתף מידע, ולא דמיינתי לאן האתר החמוד שפתחתי הולך להוביל אותי.

אני שמחה לבשר שסוף סוף אני "גדולה" ואני הדבר הזה שאני "אהייה" - פעילה חברתית, לא פחות ולא יותר.

הרגעים שבהם אני מרגישה את זה הכי חזק, זה כשאני דופקת על דלתות של אנשים שאני לא מכירה.

עטורה בתג של "קומפוסטאית מובילה" ומצויידת בחוזר שמודיע לתושבים על המיזם החדש ל"מאה קומפוסטאים ראשונים לגבעתיים", אני תופשת אנשים בביתם ומתחילה שיחה.

קשה להבין מה כל כך גדול בזה, עד שלא מנסים. גם אני, בכל פעם מחדש, מתקשה לדמיין איך הפעולה הפשוטה הזה הולכת לשנות לי, ואחרי שעתיים של דלתות נפתחות, אני מדוושת הביתה, כולי סיפוק: "אני גדולה!".

גבעתיים מתקדמת במרץ, וּבקרוב: חגיגת קומפוסט קהילתית

שלושה מפגשים מוצלחים כבר מאחורינו, בלב העץ (הדירה בִביאליק) וּבגינה הקהילתית גבעתיים בִרחוב פטאי.

וההתלהבות רבה - השלב ההראשון של הפרויקט נועד להיות הדגמה בִשכונת בורוכוב, ואילו האנשים באו משכונות רבות של העיר (וּפחות מבורוכוב...).

בכך לא מסתיים התהליך. כבר עכשיו התמסדו להם מפגשים שבועיים של הדרכה על קומפוסט מדי יום שישי בגינת פטאי, חינם אין כָסף, בהדרכת מאור ואלינה, מובילי הגינה וַחֲברים של העץ - הזדמנות להתחבר לגינה וּלהכיר את ערימת הקומפוסט הקהילתית שבהּ.

המפגש הבא יתקיים ביום שלישי 28/6 ב-17:00בבית ראשונים בִשכונת בורוכוב.
נחגוג פתיחת הקמפיין, נשמע הרצאה של תמי על סגירת מעגל המזון והזבל (ב-19:00), ניהָנה מֵהפעלת קומפוסט של אייל לִילדים וְלִמבוגרים ועוד הפתעות.

בואו להצטרף לקומפוסטאים המובילים!

מאה קומפוסטאים לגבעתיים

עיריית גבעתיים ועץבעיר מכריזים:

פרויקט מאה קומפוסטאים לגבעתיים יוצא לדרך!

עיריית גבעתיים בראשותו של ראובן בן שחר מצטרפת למהפיכת המִחזור וקוראת לתושבי שכונת בורוכוב להשתתף בפיילוט הפרדת אשפה וקומפוסטציה עירונית שיזמה חַברת המועצה רבקה שחף. הפרויקט יוצא לדרך בשיתוף פעולה עם עץבעיר.

במסגרת הפיילוט יחולקו מאה קומפוסטרים למאה בניינים בשכונת בורוכוב. בשלושת החודשים הקרובים תופץ בשורת הקומפוסטציה העירונית בשכונה ובכל העיר על-ידי קבוצת הקומפוסטאים המובילים של גבעתיים. הקומפוסטאים המובילים יקבלו ליווי והכשרה מאת עץבעיר, בחסות העירייה. הקומפוסטאים ילוו וידריכו את נציגי הבניינים (“קומפוסטאים בנייניים”), במיקום הרכבה ותפעול של הקומפוסטרים בחצרות הבניינים.

הקומפוסטאים יזכו להכשרות וימי כיף וייצרו רשת של שיתוף מידע ותמיכה להטמעת הרגלים חדשים בעיר, בכל מה שנוגע לטיפול באשפה. לשינוי זה צפויות להיות השפעות גם על הרגלי הצריכה והשמירה על הניקיון.

100 קומפוסטרים מתוצרת כתר, בנפח של 650 ליטר, נרכשו על ידי העירייה ויוצעו לוועדי הבניינים, במחיר חלקי. בתחילת ובסיום הפיילוט תישקל משאית אשפה ונגלה כמה אשפה הפרויקט חוסך בשכונת בורוכוב. כמובן שהפוטנציאל יעלה בהמשך עם העלייה במודעות התושבים והתפשטות הפרויקט לשכונות נוספות.

עץבעיר מברך את רבקה שחף על היוזמה הברוכה ומודה לעיריית גבעתיים על ההזדמנות ליצור שינוי ברחובות העיר גבעתיים!

מכירים מישהו ירוק בגבעתיים? מישהי ירוקה שעושה קומפוסט? העבירו את הבשורה לאנשים הנכונים - נשמח לשמוע מהם!

כיתבו אלינו: atarfr@gmail.com או התקשרו: 03-525-4196

חברת המועצה רבקה שחף - rebeca.shahaf@gmail.com - 054-5829082

מרכזת את הפרויקט מטעם עץבעיר עתר פרידמן,
מנהלת פרויקטים, מדריכה ויועצת בתחום הסביבה לרשויות מקומיות, עסקים, מוסדות ואנשים פרטיים. בלימודים לתואר שני ערכה מחקר אקולוגי בנושא זיהום נחלים וים על ספינה מטעם אוניברסיטת תל-אביב, מלווה בניה ירוקה מטעם מכון התקנים הישראלי ו- ILGBC, בוגרת פרמקלצ'ר עירוני מעץבעיר, עיצוב מוצר ירוק וקיימות מהמרכז הישראלי לעיצוב בחולון, ומאז 1999 מטמיעה טיפול במים, אנרגיה מתחדשת, מיחזור וקומפוסטציה, גינון אקולוגי ורכש ירוק.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196