לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

ועכשיו: ראשון לציון

אחרי הפעילות העצמאית בתל-אביב, שכללה מסיבות קומפוסט, יצירת מאגר מידע על הקומפוסטאים וכן סדנאות, קורסים וּמפגשי העצמה, ושיתוף הפעולה עם עיריית גבעתיים, שבמסגרתו הפצנו את הקומפוסטרים בקרב תושבים והִדרכנו וליווינו אותם, הוזמנּו כעת ע"י עיריית ראשון לציון להוציא לדרך את מיזם הקומפוסט שם.

העירייה הצטיידה בקומפוסטרים, והאתגר, שנקראנו לִשמו, הוא להגיע אל תושבי בתים משותפים וְלרתום אותם לַעֲשיית קומפוסט.

גרים בראשון? הזדרזו ודברו עם תמיר, tamir@citytree.net, 050-3366727 .

איך אומרים קומפוסט ביידיש?

בעברית, הֶחליטה האקדמיה לשון העברית: דְּשֹׁנֶת. אז אולי ביידיש טְשׁוּנְט?

שלא כמו בַפּעם שעברה, הפעם בעל הבית השתגע באמת? לא בטוח, אבל הורה על פינוי ערימת הקומפוסט, ארגז התולעים וכל הקשור בכך מֵחֲצַר ביאליק 25.

כמעט מיד נמצא משכן חדש לכל אלה: חֲצַר תיאטרון יידישְפִּיל, ביאליק 28, בניין, השייך לעירייה.

שוב גזירה, שיש בה הזדמנות: ערימת קומפוסט שכונתית על שטח ציבורי.

ועם הקומפוסט באו גם עציצים וַאֲדניות.

במקרה זכינו באותו יום לביקור של חיים פלדמן וּקבוצת תלמידי החקלאות שלו בחווה ואדם, שעזרו ברוב תנופתם בהקמה.

הקומפוסט המוכן פוזר מסביב לעצים הסמוכים.

אלון

קומפוסטר מעץ ממוחדש וּמתוצרת מקומית

סוף סוף קומפוסטר יפהפה, שימושי וזול מעץ ממוחדש! למי תודה למי ברכה? לַחֲברנו היקר, גל לוין, בעל ידי הזהב, שעבר לאחרונה מתל אביב וּמתגורר כיום בחוות הפרמקלצ'ר "יש מאין" בנהלל. גל הוא שיפוצניק/בנאי אקולוגי אותנטי.

הקומפוסטר הזה עשוי ממשטחי עץ שהושלכו . יש לגל מספיק עצים כדי לספק כמות לא מבוטלת של קומפוסטרים.

יפהפה? ראו בתמונות, שצולמו לאחרונה בפסטיבל אקטיביזם, שם משך ה"מוצג" התעניינות רבה.
שימושי? נסו ותיווכְחו. הדופן הקדמית ניתנת לַהֲרמה בתוך חריצים בצדדים לשם הוצאת הקומפוסט הבשל מתחתית הקומפוסטר.
זול? 120 שקל בלבד (זול בהרבה מקומפוסטר תעשייתי לא מסובסד).

כעת אפשר לעשות קומפוסט, לרצות את השכנים, לפרנס בעל מלאכה אקולוגי וּלהימנע מפלסטיק מיובּא.

ערימות הקומפוסט עברו דירה

"הרע מכול" קרה: בהוראת בעל הבית הקודם, נאלצנו לפנות את ערימות הקומפוסט מֵחֲצַר הדירה הקודמת בִביאליק 23. כפי שמעידות המרכאות, זה לא באמת נורא כל-כך, ואין לנו טְענות כלפי בעל הבית, להיפך: לִזכותו ייאמר, כי אפשר לנו להשאיר את הערימות מספר חודשים לאחר עזיבתנו כדי לאפשר הבשלתן. כמובן, נשמח, אם הדיירים הנותרים יקימו ביוזמתם ערימות קומפוסט משלהם, ונשמח לסייע בכך. התרשמנו, שכמה מהם, לפחות, מעוניינים בכך.

וּמה שמשמח: הערימות עברו לִביאליק 25, וכך הסתיימה תקופת ביניים של אי-נוחות בהעְדר ערימת קומפוסט, שאפשר לתפעל בחופשיות, וכן נוצרה הזדמנות להכניס אנשים נוספים - השכנים החדשים - למעגל הקומפוסט.

אז הייתה לנו מסיבת קומפוסט, כלומר, חברים באו לעזור בהעברה, והשמחה הייתה רבה. ערימה אחת הייתה בשלה, וכעת יש לנו כמה שקים טובים של קומפוסט מוכן לשימוש, והערימה השנייה ממשיכה להבשיל בִמקומה הֶחדש.

בדף הֶענף (לפי תאריך 7/5/11) תמונת ערימת הקומפוסט במיקומה הֶחדש, וּברקע המיקום הקודם מעבר לגדר.

מזל טוב ~

אלון

הקומפוסט חוזר לקריית ספר

והפעם לתמיד! השבוע הוחל שוב בַהֲקמת גינה קהילתית בתוך מכלים בקריית ספר בהנחיית אייל אנגלמאיר מעץבעיר. כמתבקש, כלל המפגש גם הקמה מחדש של מתקן הקומפוסט השכונתי. קודם לכן הוקמה ערימת קומפוסט במקום במסגרת מסיבת קומפוסט בהנחיית עץבעיר לפני שנתיים וחצי. מאז פונתה הערימה ע"י גורמים בעלי עניין בשטח, אך מאז התקבלה ההחלטה על הקמת גן אקולוגי על כל השטח בשיתוף התושבים, וּבשלב ראשון מוקמת בַמקום גינה זמנית. כעת אפשר להיות רגועים יחסית, שהגינה והקומפוסט לא יפונו. בהמשך ישולבו בגרסת קבע בגן האקולוגי.

העירייה מעודדת קומפוסטציה בניינית

עיריית תל אביב-יפו החלה באיתור מתעניינים בַהֲכנת קומפוסט בבניינים משותפים וּמחלקת להם קומפוסטרים מסובסדים תמורת 30% ממחירם. אלה יתקבלו בקרוב, וְלקראת המאורע תתקיים השתלמות בְ-1/7 בין השעות 18:30 וּ-20:30 במרכז רוזין ברמת אביב ג'. מטרותיה הן להתוודע לתפעול הקומפוסטר וְלדרך הנכונה לַהֲכנת קומפוסט וְלַהֲנעת התושבים בבניין וָעוד.

לימור בייגל מהרשות לאיכות הסביבה בעירייה , שהיא גם פעילה בעץבעיר, מוסרת, כי הפרויקט החל ב"פיילוט" ברמת אביב ג' וּמתוכנן להיות מַקּיף ביותר וּלהימשך זמן רב.

אנא הודיעו על השתתפותכם בהשתלמות, כיתבו אל לימור, baigel@zahav.net.il . ניתן גם לכתוב אליה וּלהזמין קומפוסטר לבניין משותף.

יש פתח תקווה לתל אביב...

הנה נוסח הפרסום הרשמי של העירייה...

שרה אוסלנדר

כשגרה שרה בִפלורנטין, הייתה מביאה אשפה לערימת הקומפוסט בגינה הקהילתית שבשכונה. כשעברה לִשכונת שפירא, יצרה לעצמה את החלופה בַחֲצֵרָהּ. היא משתמשת בשני פחים מחוֹררים מסביב וּבתחתית. הלחות בפנים גבוהה מדי, כתוצאה מאוורור לא מספק, כנראה, אולי בגלל מחסור בגזם. הפח מאפשר לתחום את הקומפוסט בשטח קטן, כיוון שהֶחצר קטנה, וכן יוצר בידוד מהשכנים, שחלונותיהם סמוכים. שרה מְזיזה את הפח ממקום למקום בֶחצר על-פי הצרכים, וּבכל מקום, שבו הוא ניצב לִזמן מה, הוא מעשיר את האדמה, וניתן לשתול שם צמחים. למרות שחלפו שמונָה חודשים, הקומפוסט אינו בשל, ועל-כן קנתה מאתנו שַלשוֹלים (תולעים) כדי להוסיפם לקומפוסט. עקב קשיי שפה אין תקשורת של ממש עם השכנים, אך נדמה לה, שהם מוסיפים לפעמים אשפה.

טל קמיל

עוד דגל ננעץ על מפת הקומפוסטאים מחוץ לִתחומי תל אביב. טל קמיל, תושבת שיכון ותיקים ברמת גן, יודעת הרבה על פלסטיק, כי פעם היא עבדה בחברת "כתר פלסטיק".

קומפוסטאית בעיר הגדולה 4

שמעתם ממני במקרה על המַאֲהָב (כדברי להב זוהר) בקריית ספר? איך זה קשור לקומפוסט? כמו כל דבר, הכל קשור להכל. אז לפני שנספר על לידתה של ערימת הקומפוסט בפארק, אספר בקצרות עליו.

קומפוסטאית בעיר הגדולה 3

אהלן, אחרי ההצלחה הראשונית של קומפוסט התולעים ואחרי ההבנה, שהן לא יכולות להכיל את כל הזבל שלנו, החלטתי על הקמת ערימת הקומפוסט בבניין המגורים שלי.

קומפוסטאית בעיר הגדולה 2

שלום לכם, זוכרים אותי? נפגשנו בפעם הקודמת כשסיפרתי לכם על הספר "זבל אנושי". הפעם ארחיב על קומפוסט התולעים בדירתי הקטנה. זה התחיל בתחושת אי נוחות קטנה, איך אפשר להיות להוטה סביב מיחזור זבל אורגני ולא להתנסות?

קומפוסטאית בעיר הגדולה

שלום לכם, אני איה, מתנדבת בעץבעיר מזה מספר חודשים. אשמח לשתף אתכם במבחר הגיגים על הזבל האורגני שאני מייצרת. קודם להגיגים, ברצוני להלל ולפאר את הספר המכונן בחיי קומפוסטאית מתחילה :"זבל אנושי" שהוא חובה בכל בית סביבתי בישראל. טרם קריאתו, שאלתי את תמי איזה ספר יסוד יש לקנות למי שרוצה להתחיל מאיפשהו. תמי טענה ובצדק, שזה תלוי מי ומה אני, מה הסגנון שלי. אך ידעה להדגיש ולומר: "זבל אנושי" הוא ספר היסוד... נו טוב, אם תמי אמרה, אז כנראה שאין מנוס. התחלתי ולא יכולתי לעזוב אותו לרגע. ראשית, הספר מעלה הרבה שאלות על הנחות יסוד שהן "ברורות מאליהן".

ואלון לא עושה קומפוסט? נראֶה לכם?

זה שלא כתבתי זאת עד היום, זה רק מחוסר פנאי. אבל עשיית קומפוסט קדמה אצלי להצטרפות לעץבעיר. זה היה לפני כשנה וחצי, עת הצטרפתי למקימות הגינה הקהילתית במעוז אביב (בזכות מודעה באתר עץבעיר וחבר, שסיפר לי על האתר), ושם אחד הדברים הראשונים שעשינו היה הקמת מתקן הקומפוסט, וכך רוב חברי הגינה מצאו את עצמם באופן טבעי מביאים את אשפת המטבח שלהם - מי בקופסאות ומי בשקיות - ועושים קומפוסט.

גם אבא גיל עושה קומפוסט

צהרי יום ששי, והחומוסייה האורגנית המשופצת של אבא גיל ברחוב יהודה הלוי מתמלאת בהדרגה. לוגמים מרק עדשים מהביל בקעריות מתכלות ומבקשים תוספת. גיל וגילי נראים חגיגיים משהו, מוזיקה עליזה ברקע, ורק הילד המתרוצץ בין הרגליים מזכיר, שזו לא חתונה... זו מסיבת קומפוסט.

בקיבוץ רבדים שוב עושים קומפוסט

כמובטח, היינו שם, בקיבוץ רבדים, עם כמה מחברינו הטובים. הקיבוץ בהמוני ילדיו והוריו ציפה לנו בדריכות חגיגית ברחבה המרכזית.

קומפוסט תולעים ברחוב ליפסקי קומה רביעית

מירי הייתה בקורס של קרן יעבץ לאקולוגיה עירונית והתחילה קומפוסט אצלה בקומה רביעית. קצת לא הלך לה, ..טוב זה לא קל להצליח לשמור על תנאים טובים למפרקים בסלסלה לא גדולה, ליד חוטי הכביסה על המזגן מחוץ לחלון. אחרי כמה זמן החליטה להשתדרג לקומפוסט שילשולי אדמה אדומים (תולעים אדומות) ופנתה אליי. הבאתי עימי תולעים ואחרי הדרכה הקמנו את המתקן אצלה במרפסת.

בתמונה רואים את הגיגית הזמנית. יש צורך במיכל גדול יותר.

בהצלחה מירי

עודד משולם

oded.meshulam@gmail.com

עץ בכפר: המסיבה הבאה בקיבוץ רבדים ב-30/10

יש לנו פינה חמה בלב לקיבוץ רבדים, שהוציא מתוכו כמה אנשים שאנחנו מעריכים. באופן לא מפתיע, החליטו שם על טיפול יסודי בנושא האשפה. תחילה תוקם ערימת קומפוסט לדוגמה בביה"ס החדש, שמושם בו דגש על לימודי הסביבה.

זה יקרה ב-30/10 החל מהשעה 16:00. עץבעיר יהיה שם להדריך ולהדגים. אנחנו, התל אביבים, נביא את בשורת הקומפוסט לקיבוץ! בהמשך יינתן פתרון לכלל האשפה בקיבוץ, וטרם הוחלט באיזו דרך: ערימות קומפוסט ביתיות או איסוף מרוכז.

אבא גיל מארח את עץבעיר למסיבת קומפוסט

אבא גיל, חומוס אורגני משובח, עבר שיפוצים, והחצר פנויה לערימת קומפוסט. ביום ששי 21/11 ב-15:00 נחגוג את הקמת הערימה כמנהגנו, בליווי הסברים על החשיבות שבהפרדה בין אשפה יבשה לרטובה ומיחזור האשפה הרטובה, האורגנית, וכמובן, בהדגמה חיה של הדבר עצמו, עם מדוע ועם כיצד.

האירוע יצולם ע"י מהות החיים לשם הכנת סרט קצר על עץבעיר.

כתובת: יהודה הלוי 55 (פינת יבנה).

משך המסיבה: כשעתיים.

עלות מומלצת: 30 ש"ח.

להרשמה ופרטי הגעה נא לכתוב אליי: alon@citytree.net.

מסיבת הקומפוסט הבאה, ששי 10/10 15:30

אמיר פסטר מבין, שלא מספיק לרכב על אופניים, צריך גם לעשות קומפוסט (<-:).

לאחר שהשיג את הסכמת ועד הבית, הוא מזמין אותנו ביום ששי 10/10 ב-15:30 להקמה חגיגית של פינת קומפוסט בחצר האחורית של הבית המשותף, שהוא גר בו, בסמוך לכיכר רבין.

גם שרית עושה קומפוסט

שרית הייתה פה, בעץבעיר, בסדנת קומפוסט, חזרה הביתה, ותרגמה ידע טרי ורקבוביתי למעשים, והנה, קום איל פו (כמו שצריך), עוד ערימת קומפוסט קום קמה פה.

את התמונות פרסמה למעננו בקבוצת עץבעיר ב-Facebook, ועל כך תודתנו.

מזל טוב!

המסיבה הבאה במתחם קריית ספר ב-12/8

הפעם לא בבית פרטי, אלא במסגרת הפיקניק השבועי במתחם קריית ספר. לפרטים נוספים.

להתראות,
אלון

מסיבת זבל נוספת בקרוב

חזרנו ממסיבת הזבל של גל והנה חיכה לנו מייל מאזרחית שלא יכולה יותר בלי זה. המייל גרם לנו להתקשר מיד כי ניתפשנו בחירומיות שעלתה ממנו. הבחורה בצד השני של הקו לא רצתה לחכות. קבענו לה ביקור בית ליום שלישי הזה (15/07/08) בארבע וחצי אחרי הצהריים.

עדכון ב-15/7: המסיבה נדחתה מסיבה טכנית. פרטים בקרוב.

גם גל ונועם עושים קומפוסט

היום חגגנו עוד ערימת קומפוסט חדשה בעיר. גל של נולי הזמינה אותנו לביתה ביד אליהו לעשות לה קומפוסט. כמה חברים של גל ושל העץ הגיעו לקבל רעיונות על הדבר המופלא הזה שמעלים לנו את האשפה שלנו ממש מתחת לאפינו, אפילו בלי להסריח.

גם להב עושה קומפוסט

אתמול הזדמן לנו לבקר בחצר של הבית המשותף בו מתגורר להב. הוא הזמין אותנו אחרי סיור של עיר לכולנו לראות איך הוא עושה קומפוסט בחצר הבית המשותף בלי בעייה ובלי להטריד את השכנים. במקרה שלו הוא טרח לגדר את הערימה במשטחי הרמה ועוד משטחים דקורטיביים אשר מצא ברחוב. הערימה שלו ממוקמת בפינה מוצלת ממש ליד הגדר הקדמית של הבית, ליד הכניסה, ונראית כמו ערימת גזם תמימה מתוחמת.

כמובן שאין זבובים ואין יתושים וכפי שכבר נרמז, השכנים לא מוטרדים כלל, ושניים מהם כבר התחילו להפריד אשפה.

כיף לראות ערימות קומפוסט בעיר!

המסיבה הבאה: אצל גל ביד אליהו

בואו ללמוד איך עושים קומפוסט, אצל גל

מקום: יד אליהו, כתובת מדוייקת תימסר במייל לנרשמים
זמן: יום שישי 11/7 בעשר בבוקר
עלות: אתם מחליטים כמה גדולה יכולה להיות התמיכה שלכם בעץ, אנחנו מציעים מינימום של 30 שקלים
משך המפגש: שעתיים
לפרטים והרשמה: alon@citytree.net

את גל של נולי פגשנו ביום הירוק שהשתתפנו בו במכון התקנים. היא סיפרה לנו ש-די. היא לא יכולה יותר לזרוק זבל לזבל ורוצה כבר להתחיל לעשות קומפוסט. גל מגדילה לעשות ומתכוונת להתחיל שני מפעלי קומפוסט קטנים. אחד אצלה בבית, עם תולעים, והשני בחורשה קטנה, קומפוסט בשיטת הערימה החמה, בשיתוף השכנים.

אנחנו נהיה שם, להדריך ולעזור, וכולם מוזמנים להצטרף, ללמוד ולהפיץ את וירוס הקומפוסט הלאה.

כמה מילים על קסם הקומפוסט

עד היום שבו התחלתי את הגינה בבית המשותף בשדרות נורדאו בו התגוררתי, המסלול הקבוע לחצר נעצר בפחי האשפה. שם, בלב דואב, שיחררתי פעם ביומיים שקית מלאה ברובה שיירים אורגניים אל תוך הלוע הירוק, ומבוישת נסוגתי אל הרחוב או חזרה הביתה.

ברגע שפרצתי לחצר האחורית המוזנחת עם טורייה חדשה מהחנות ונוצר הקשר ביני לבין האדמה, ידעתי שיותר לא אוכל עוד לעצור בפחים. למחרת חזרתי לזירת הפשע, בידי האחת הטורייה ובשנייה שקית מהוססת. בלב פועם טמנתי את תוכנה באדמה. כל יום חזרתי על המעשה, תוך שאני משכללת ומתחילה לעשות קומפוסט כמו שצריך, עד שפתאום הייתה לי ערימת קומפוסט חמה. חמה ממש. לא היה ריח רע, לא היו זבובים, החתולים נשארו אדישים. לא היו ג'וקים, לא עכברושים ולא דרקונים – הטבע עבד יופי.

גם עירית ותמר עושות קומפוסט

הנה הייתה מסיבה ועכשיו יש לעירית ותמר ערימה יפיפיה בחצר ביתן שברחוב גאולה. את הזבל האורגני הן שמות במיכל ניפרד במטבח, ומורידות אותו לערימה אחר כבוד כל כמה ימים - אם משאירים את המיכל מאוורר הוא לא מסריח.

שבוע לאחר המסיבה, עירית הורידה את הזבל הלא אורגני שלה לאשפה. היא כמובן שקלה אותו. הוא שקל 600 גרם בלבד. לפני המסיבה הזבל המעורבב שלה שקל יותר משלושה קילו, והעירייה נאלצה להוביל את כולו לחירייה, משם הוא נסע לנגב ושם הפך לזיהום. עירית מספרת שהערימה כבר חמה. מה שמרמז על תהליך קומפוסטציה בריא.

סדנת תולעים אדומות אצל עודד משולם

לאחרונה השתתפתי ב, שהעביר עודד משולם בחצר ביתו התל אביבי. החצר היא גן-עדן בזעיר-אנפין, ששורר בה איזון יפה בין עשבי בר הגדלים לנפשם לבין ירקות, פרחים ועצים. היה זה בוקר חורף אביבי, ואותה חצר נראתה כמו המקום הטוב ביותר להיות בו באותו זמן.
השתרענו לנו על הספות והכיסאות בפתח הבית כדי ללמוד כמה דברים על התולעים האדומות, המאפשרות לנו להפיק דשן איכות לעציצינו גם בבית ללא אדמה. ניתן למקם קומפוסטר תולעים אסתטי וידידותי בתוך הדירה.

מסיבת זבל אצל עירית

עירית שהצטרפה אלינו לאחרונה כגננית מהשורה כבר לא יכולה לזרוק את הזבל לזבל - זה גורם לה להפרעה. אנחנו מכירים את ההרגשה. היא כבר לא יכולה לחכות, חייבת ערימת קומפוסט משלה.

ביום שישי הרביעי לאפריל, בשלוש אחרי הצהריים ניפגש בחצר של עירית (והדודה שלה תמר) להשיק ערימה חדשה בעיר. כל מי שבא מוזמן להביא שתייה וכמובן את הזבל האורגני מהמטבח. החצר נמצאת ברחוב גאולה 10.

בתכנית: בירות, נישנושים, אנשים ירוקים, הרצאה קלה על המשבר האקולוגי ואיך כשאנחנו עושים קומפוסט אנחנו משנים את העולם, והעיקר: הקמת ערימת קומפוסט! עירית תספר לנו כמה קילו זבל היא זרקה לזבל בעשרה ימים האחרונים (היא מצטיידת במשקל ממחר), ואחר כך נעקוב אחרי כמויות הזבל היורדות מהרגע שיש ערימה. מי שיבוא יוזמן להצטרף למהפיכת הקומפוסט העירוני ולהקים ערימה משלו שתתמוך בשלוות החיים של בעל הערימה, באיזון הסביבתי ובעץ-בעיר. איך? בואו למסיבה ונספר לכם.

זה לא עולה כסף כי זה עדיין פיילוט, אבל מי שמרגיש שיש לו סיבה טובה לתת, מוזמן לתרום במקום לעץ-בעיר.

איך עץבעיר הופך קומפוסט לכסף?

אתם לא מאמינים. יום אחד אני מקבלת SMS מאייל של יוזמת האנרגיה הטובה, המודיע לי שהפחמן שאני חסכתי בשנה וחצי של קומפוסטציה בבית המשותף נימכר ותמורתו מחכה לעץבעיר צ'ק על סך 500 ש"ח. מדהים, לא?

טוב, טוב. אז לא כל אחד יכול עכשיו להזדכות על הקומפוסט שלו, אבל אתם יכולים לעשות קסם שיעזור לעץבעיר להתקיים ואפילו לשגשג!

איך הקסם הזה עובד?

כשאנו עושים קומפוסט אנו חוסכים בפליטות של גאז המתאן שכידוע, הוא גאז מחמם מאוד, פי כמה וכמה מהפחמן הדו חמצני המפורסם. הפחמן הוא המטבע שבאמצעותו מודדים את כל הפליטות המחממות. לפי המטבע הזה מחשבים כמה כסף שווה גאז החממה (קנס), ובאותה מידה, החיסכון בגאזי חממה (פרס). מי שפולט גאזי חממה, מן הראוי שישלם קנס, ומי שחוסך בהם מן הראוי שיקבל פרס. אז יש שוק שלם שנבנה סביב ההגיון הזה, וכאן בארץ פועלת לה יוזמת האנרגיה הטובה שיוצרת פרויקטים חוסכי פליטות או תומכת בכאלה שכבר קיימים, ע"י מכירה של החיסכון בפליטות (אשראי פחמני) לגופים שרוצים לאזן את טביעת הרגל הפחמנית שלהם.

מקסים לא?

אז עכשיו, איך אתם יכולים לקחת חלק במשחק? תזמינו אותנו להקים לכם ערימת קומפוסט, ותשקלו במשך שבועיים את הזבל האורגני שאתם זורקים לתוכה (נשאיל לכם מישקל אם אין לכם). את המספרים תעבירו לנו ואנחנו נודיע לכם כמה כסף זה שווה. בתום תקופה, וככל שנעשה יותר קומפוסט, עץ-בעיר ייקבל מיוזמת האנרגיה הטובה כסף עבור החיסכון.

לדעתינו זו דרך מופלאה לעזור לעץ לצמוח! מה דעתכם?

גם שמוליק משרהל'ה עושה קמפוסט

ממש לפני חודש נפגשנו בשרהל'ה ועשינו לשמוליק ערימת קומפוסט. אתמול ביקרתי שם וראיתי שיש מצוקת גזם מסויימת. אם לא מכסים את הזבל האורגני במספיק גזם - אזיי מגיעים הזבובונים המרגיזים. אכן, עלינו למצוא פיתרון טוב לאספקת גזם. כשאנחנו אומרים גזם אנחנו מתכוונים לכל העלים היבשים הללו שגנני העירייה טורחים לסלק ולפעמים אף אוספים אותם בשקיות פלסטיק סדורות. אם מישהו תופש כאלה - ההזמנה פתוחה להביא אותם לאחת מערימות הקומפוסט של עץ-בעיר - פה בענף נתעד כל ערימה וערימה - תוכלו לבדוק תמיד ב"עושים קומפוסט, עושים חיים".

ואם כבר, אז תנו לנו להמליץ לכם על שרהל'ה אורגני, מסעדה מתוקה שיש בה אוכל אורגני טעים להפליא. תיפגשו שם את שמוליק, וגם את הערימה שלנו... מומלץ!

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196