לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

ממשיכים לעבר 350 קומפוסטאים לתל אביב

אנו רואים את אירוע ההוקרה למאה קומפוסטאים ראשונים לתל אביב, שהתקיים לפני למעלה משנתיים, כאבן דרך בקידום הקומפוסטציה (מאתמול אמור/אימרי הַדְשָׁנָה) בתל אביב.

מאז נחשפה המציאות: עֲשָרות רבות של אנשים עושים קומפוסט בתל אביב ואף גאים בכך.

עץבעיר הִפגיש לאורך השנים האחרונות בין אנשים אלה וחיבר אנשים נוספים למעגל. התברר, שמי שעושה קומפוסט, שמח להכיר אחרים, המתברכים בהרגל זה, ושמפגשים אלה מאפשרים פתְרון משותף של בעיות וּמולידים רעיונות מועילים.

מפת הקומפוסטאים, התלויה במשרדנו, והתיעוד של הקומפוסטאים עלי עלי האתר מאפשרים, למשל, למי שאין לו תנאים נוחים לַעֲשיית הקומפוסט בביתו לבין מי ששמח לקבל את האשפה וּלטפל בה.

גם פורום הקומפוסטאיות/אים העירוני הגאה בַאֲתר "שינוי ירוק" מרחיב את הקשרים ואת השיח בין הקומפוסטאים.

בהמשך הרמנו את הרף לִ-350 קומפוסטאים, וּבימים אלה אנו ממשיכים לעבר יעד זה, כאשר מה שחשוב הוא מה שקורה בדרך.

בינְתיים החלה שכנתנו, גבעתיים, במיזם מאה קומפוסטאים מובילים משל עצמה בשיתוף עץבעיר.

אנו יודעים, כי גם מהלכים של העירייה, כגון מיזם הקומפוסט ברמת אביב ג' והמשכו בעידוד קומפוסטציה בבניינים משותפים ברחבי העיר, נשענים על האמירה הברורה, הנובעת מהמיזם המתואר כאן: יותר ויותר תושבים רוצים לעשות קומפוסט!

אילנית ארז

לא סתם קומפוסטאית, כי אם ותיקה למדי במושגים תל אביביים. לפני תשע שנים פשוט נמאס לה להוריד את הזבל...

בדומה למספר אנשים נוספים, ששמענו עליהם, אילנית עושה את הקומפוסט בתוך פח ללא תולעים על מרפסת דירתה שבִרחוב הַמֵּליץ. מדובר בפח אשפה גדול, שחור של 50 ליטר. היא מַנּיחה שכבה של אדמה, מעליה אשפה, שוב אדמה וחוזר חלילה. את האדמה היא לוקחת מעציצים, שלא עלו יפה, וּכשהקומפוסט מוכן, היא מחזירה אותו לעציצים. אם שוב לא הצליחו, החומר חוזר לשמש בקומפוסטר.

אירוע הוקרה מסכם למאה הקומפוסטאים הראשונים של תל אביב והכרזה על 350

שנה עברה, שנה חלפה, ואת הרף נרים: ממאה קומפוסטאים ראשונים לִ-350. בַשנה שעברה קיימנו אירוע הוקרה למאה הקומפוסטאים הראשונים של תל אביב. עֶשְרות קומפוסטאים נעצו דגלונים על המפה שעל קיר הסלון האקולוגי וקיבלו מדליות. טרם הבאנו את כל המאה אל הסלון, ויש לכם הזדמנות לקבל מדליה מהסדרה החלוצית והחד-פַעֲמית (וּמתכלה) של המאה הראשונים! ויחד עם זאת, אנו יודעים, כי יש הרבה יותר ממאה, ולכן, וּמתוך הזדהות עם קמפיין "350" להפחתת גזי החממה, העלינו את הרף לִ-350. דרככם נוכל להגיע אל קומפוסטאים נוספים. אם אתם יודעים על קומפוסטאים נוספים, ספרו לנו עליהם והזמינו אותם לבוא. האירוע יחבר בין אנשים שיש להם זבל לכאלה שיש להם גינה, לכאלה שיש להם צמחים וּלכאלה שעושים קומפוסט.

באירוע נכריז על שיתוף פעולה עם העירייה לקידום הקומפוסט העירוני!
המשך המהלך בַאֲתר עץבעיר וּבְמפה ירוקה לתל אביב. האירוע יחתום יומיים של בתים מבפנים.

הביאו דוגמיות קומפוסט להשווצה. בואו לקבל את חולצותיכם הממוחדשות מהשנה שעברה, לשתות וְלשמוח. אתם מוזמנים להביא כיבוד מתחשב.

את הלוגו היפהפה עיצבה למעננו עינת פלד. את התבנית להדפס המשי הכינו מירב ופולה מסטודיו 220 וולט.

מוצ"ש 8/5, 18:00.

דן תמיר

דן הוא חבר של העץ. השקתו לאקולוגיה מתבטאת בִתחומי פעילותו המגוונים וגם - איך לא? - בַעֲשיית קומפוסט.

במהלך כשנה בציריך ראה איך מתנהלת עיר, שכמעט אין בה פסולת, שאינה ממוחזרת לחומר גלם או נשרפת במשרפה עם מסננים לַהֲפקת אנרגיה. הדבר הפך אצלו לטבע ראשון, וּמֵאז משפחת תמיר ממחזרת.

עקב מגוריו בדירה עם גג בתל אביב, פיתח שיטה לַעֲשיית קומפוסט על הגג בפחים ישנים מחוֹררים. כמו-כן, הוא מצטרף אל כלבתו, המתפעלת ערימת קומפוסט על האדמה בֶחצר. בִשני המקרים, הוא מדווח, כשפותחים את הפח או הערימה, עולה ניחוח אדמה תחוחה אחר הגשם.

דורון תמיר

דורון למד לעשות קומפוסט בקורס הפרמקלצ'ר, העומד לקראת סיומו, וּמֵאז יש לו ערימה בַחֲצַר ביתו שבִרחוב צְ'לֶנוֹב.

דורון הוא מוזיקאי, שהתגלה כרב-פעלים בשיפוץ הסלון האקולוגי. הוא מרבה להתנדב וּלהישאר לאחר השיעורים כדי לעבוד, איש מעשה, שנעים לעבוד אתו.

לאחרונה דורון מזכה אותנו בשפע של פירות וִירקות, שהוא מקבל מֵעודְפי חנות.

יריב ספקטור - חבר יקר וקומפוסטאי

יריב, עכשיו בתל אביב...

יריב הוא חבר יקר של העץ, תומך ועוזר ונמצא ומשתתף בכל הזדמנות. בין השאר הוא מעביר כאן חלק מסדנאות הקומפוסט החודשיות שלנו, משתתף סידרתי בקורס הפרמקלצ'ר העירוני, וספק של שקיות מתכלות (באמת) ופחי הפרדה נאים, בתוקף עבודתו בחברת נטורה מודיפלסט.

ליריב יש הרבה מה להגיד על אריזות והנטייה שלהן להתכלות. או לא.

והוא לא רק מדבר, הוא גם עושה קומפוסט. כשגר בכפר הייתה לו ערימת קומפוסט פשוטה ליד הבית, ועכשיו כשעבר לתל אביב הוא משתדרג עם מערכת קומפוסטציה ביתית-עירונית, המערבת תולעים אדומות בתהליך.

מזל טוב לסבא ליאו!

לסבא ליאו, וַתּיק הקומפוסטאים, מלאו החודש 98! בטעות חשבנו, שהגיע כבר למאה, אולי בגלל מאה הקומפוסטאים. עכשיו אנחנו מבינים, מדוע הוא נראֶה צעיר כל-כך...

יישר כוח!

טל הלהטוטל

טל ברונפלד התקשר לכאן עם שאלה שאנחנו כבר רגילות לשמוע: "יש לכם תולעים?". לילך אמרה שכן, והזמינה את טל להגיע ביום שישי. כשטל אמר שלא יוכל להגיע כי בימי שישי הוא עובד ב... להטוטים, לילך לא עמדה בזה והזמינה אותו לבוא תיכף ומיד.

טל נכנס כולו רוח שטות וגם צלצולים, ולא בזבז אפילו שנייה. תוך אותה שנייה לילך ואני היינו על הרצפה - מתגלגלות מצחוק.

לא יודעת איך הצלחנו לאסוף את עצמינו ולעטות את ארשת הממלכתיות המתחייבת מהמפה שעל קיר הסלון. טל, והתוכי שהכין לנו, ארתור, נקראו אל הדגל. הדגל ננעץ ברחוב פיירברג 29, שם משתתפים 6 מתוך 10 שכנים בפעולה המתקנת של טל.

הסברתי לטל שאין צורך בתולעים לערימה שבגינה, אבל מכיון שהוא אוהב חיות ורוצה לראות קומפוסט קורה מהר, הוא התעקש להתחיל גם קופסת תולעים, במקביל לערימה שבחצר. למחרת, ביום שישי, הוא בכל זאת הגיע, וקיבל סיור פרטי לקופסת התולעים שבאמבטיה. ככה זה כשמצחיקים אותי.

בהצלחה לתולעים ולטל!

מי שצריך תולעים, מוזמן להתקשר אלינו, מי שצריך צחוקים, שיתקשר לטל - 050-950-0778. יש גם אתר: גובהטרון.

מיכאל כהן

מיכאל שמע על עץבעיר כשחיפש תולעים אדומות. למחרת הוא כבר התייצב פה, ואכן רכש את התולעים בהן חפץ. על הדרך, מכיון שהוא מקמפסט כבר חצי שנה בחצר ביתו אשר ברחוב אלעזר בנווה צדק, הוא קיבל מדליה והרבה יותר כבוד ממה שיער לעצמו רק יום קודם. איזה כיף לגלות עוד קומפוסטאי עירוני!

שרה אוסלנדר

כשגרה שרה בִפלורנטין, הייתה מביאה אשפה לערימת הקומפוסט בגינה הקהילתית שבשכונה. כשעברה לִשכונת שפירא, יצרה לעצמה את החלופה בַחֲצֵרָהּ. היא משתמשת בשני פחים מחוֹררים מסביב וּבתחתית. הלחות בפנים גבוהה מדי, כתוצאה מאוורור לא מספק, כנראה, אולי בגלל מחסור בגזם. הפח מאפשר לתחום את הקומפוסט בשטח קטן, כיוון שהֶחצר קטנה, וכן יוצר בידוד מהשכנים, שחלונותיהם סמוכים. שרה מְזיזה את הפח ממקום למקום בֶחצר על-פי הצרכים, וּבכל מקום, שבו הוא ניצב לִזמן מה, הוא מעשיר את האדמה, וניתן לשתול שם צמחים. למרות שחלפו שמונָה חודשים, הקומפוסט אינו בשל, ועל-כן קנתה מאתנו שַלשוֹלים (תולעים) כדי להוסיפם לקומפוסט. עקב קשיי שפה אין תקשורת של ממש עם השכנים, אך נדמה לה, שהם מוסיפים לפעמים אשפה.

טל קמיל

עוד דגל ננעץ על מפת הקומפוסטאים מחוץ לִתחומי תל אביב. טל קמיל, תושבת שיכון ותיקים ברמת גן, יודעת הרבה על פלסטיק, כי פעם היא עבדה בחברת "כתר פלסטיק".

סבא של מיכל, קומפוסטאי ראשון

מיכל, האשה מאחורי תיירות אקולוגית, וחברה טובה של העץ, סיפרה לי יום אחד שבעצם, סבא שלה עשה תמיד קומפוסט בחצר ביתו שברמת החי"ל. נסענו לשם, מיכל ניבה ואני כדי לפגוש את סבא ליאו, שבעוד כשנה ימלאו לו 100 שנה!

את הביקור תיעדה ניבה במילים, בינתיים הנה תמונות מן הביקור.

אנחנו על המפה!

כמובטח, תלויה לה כעת מפה גדולה של תל אביב על קיר הסלון האקולוגי, וּנעוצים בה עֶשרות דגלונים, מֵרמות צהלה בצפון ועד יפו בדרום, מסמוך לים במערב ועד כפר אז"ר במזרח. כל דגלון אומר: גם כאן עושים קומפוסט! אכן היה זה ערב מרגש, שבו חולקו לקומפוסטאים מדליות מקרטון וּבד ממוחדשים, וננעצו הדגלונים על המפה. הייתה תחושה של העצמה, אנשים - מכל הגילאים - הִרגישו, שהם משתייכים למשהו, שמתרחב והולך, ושכנראה, זה לא סתם שיגעון פרטי שלהם...

אירוע הוקרה למאה הקומפוסטאים הראשונים של תל אביב

חגיגה לכבוד חלוצי הקומפוסט העירוני התל אביבי. בואו בִמאותיכם!

מוצאי שבת, 9 במאי, משעה 19:00, בעץבעיר, רחוב ביאליק 23 תל אביב.

עץבעיר מחזק את הקהילה האורבנית הממחזרת באירוע המעלה על נס את המיחזור המושלם: קומפוסט. תוצג מפת הקומפוסטאים התל אביביים, יצולמו העוסקים במלאכה ברגע סימון מיקומם על המפה. יחולק קומפוסט עירוני ארוז וממותג למזכרת (פריט לאספנים!). הביאו חולצות למִחדוש. את הלוגו היפהפה עיצבה למעננו עינת פלד. את התבנית להדפס המשי הכינו מירב ופולה מסטודיו 220 וולט.

יחולק כיבוד מתחשב, תהיה מוסיקה עירונית חיה. האירוע יחבר בין אנשים שיש להם זבל לכאלה שיש להם גינה לכאלה שיש להם צמחים ולכאלה שעושים קומפוסט – ברור!

האירוע יתקיים במסגרת פסטיבל בתים מבפנים ובסמוך לתחילת חגיגות המאה לתל אביב. כך אנו בוחרים לחגוג מאה שנה לתל אביב.

המשך המהלך בַאתר עץבעיר, בַאתר שינוי ירוק של מרכז השל וּבמפה ירוקה לתל אביב.

לִפרטים נוספים, אפשר להתקשר לעץבעיר: 03-525-4196 או לכתוב אליי.

אם אתנ/ם יודעות/עים על קומפוסטאיות/אים נוספות/ים אנא תנו לנו את הפרטים שלהנ/ם.

תודה לִסניף תל אביב של החברה לַהגנת הטבע, שפרשׂ חסותו על האירוע.

איה

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196