לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

לנקות את הבית עם קליפות תפוזים

עכשיו שתצרוכת התפוזים ושאר ההדרים בשיאה, יש לי יותר קליפות ממה שאני מסוגלת לעבד. כל יום, שניים שלושה תפוזים מתקלפים להם ונסחטים לתוך המיצים. גם הפומלית והאשכולית האדומה מככבות על בסיס כמעט יומי. והקליפות, לאן הן הולכות? לסיר קבוע שעומד על הגאז ומקבל אותן בשמחה.

לא ריבה יירקח הסיר (כמו זאת המפוארת של הילה) כי אם חומר ניקוי מופלא. זה כל כך פשוט וכל כך בחינם: מכסים את הקליפות במים ומרתיחים. זה הכל, בחיי! את מי התפוז האלה אני זורקת על כל דבר: על רצפת המטבח לספונז'ה של סוף היום, לאסלה או הכיור להלבנה, וכמובן לניגוב משטח הגאז בעצמו. הכי מצחיק זה כשאני שוכחת את הסיר ופתאום עולה באפי ריח עז של תפוז. אני רצה למטבח לכבות את האש, והנה האסונות הם כולם לברכה: הבית מלא באדים תפוזיים וניגוב מישטח הגאז מהמים שגלשו עליו הוא בעצם ניקיו!

תאמרו "זה לא עובד כמו אקונומיקה" ואני אסכים: זה לא מסריח, זה לא מרעיל אותי, זה לא מזהם את הסביבה ולא הורג את האדמה ואת מי ההשקיה. אה, וזה גם לא מלבין את הכיור ללבן בוהק, זה סתם מנקה אותו.

את מה שאני לא מצליחה להכניס לסיר אני מייבשת. פשוט מניחים את הקליפות זו לצד זו ונותנים להן להתייבש. בתום עונת התפוזים אפשר לחזור על אותו הטריק עם קליפות מיובשות, וגם להכין איתן תה הדרים כשגעגוע חורף תוקף.

שימור פקעות ובצלים

כעת הזמן להוציא מאדמת העציץ את הפקעות והבצלים של הנרקיסים והיקינטון אשר פרחו וקמלו , לאכסן בשקית נייר ולהצפין במגרה חשוכה עד נובמבר הבא. לאחר מכן להעביר אותם עדיין בשקית הנייר אל המקרר לשבועיים ורק אז לטמון שוב באדמה. הפרחים יפרחו בשנית בכל הדרם!

להזמין אפונה ירוקה ממגדל אורגאני

האפונה הירוקה מסמנת בשבילי שעברה שנה מאז שהתחלתי להזמין ירקות אורגאניים מרעי. איך לתאר את האפונה הזו? רעי מספר שהבת הקטנה שלו קוראת לאפונים "סוכריות ירוקות". פותחים את התרמיל והופ-לפה!

בהתחלה הייתי יושבת, מקלפת אותם ושומרת בשקיות לאחר כך, אפילו מקפיאה. עכשיו התרמילים אפילו לא מגיעים למקרר. אני מניחה את שקית הנייר החומה כמו שהגיעה על שולחן האוכל וכל פעם שאני עוברת בסביבה אני עוצרת להפסקת אפונים. תוך יום יומיים השקית מתרוקנת.

האפונים יקרות - 23 ש"ח לקילו, אבל הן שוות את משקלן בזהב. ירוק. העונה שלהן קצרה - עד אפריל נוכל להנות מהן. השנה לא אקפיא - אהנה מהן בעונה, ואז אתגעגע.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196