לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

התכנית השנתית של העץ

כשישבתי לעצב את האתר לפני כשלוש שנים וחצי חיפשתי משהו להיאחז בו, ועלה בדעתי שאין דבר יותר מתאים לאחיזה מגלגל השנה. חשבתי גם על חמשת האלמנטים, על גלגל הצבעים, על השמש והירח. כל הדברים שיש להם השפעה כל כך חזקה עלינו. התרבות איתה שיתפתי פעולה עד כשנה לפני אותו הרגע (תל אביב-ניו-יורק-לונדון) עשתה מאמץ כביר להתנתק עד כמה שיכלה משליטתן של אנרגיות הבר, ואכן תחת שליטתה, הייתי גם אני מנותקת מגרמי השמיים וממעגלים טבעיים. במשך שנים חייתי בחללים מוארים וממוזגים, לא ראיתי את הירח והשמש לעיתים קרובות, את מחזור היום בישרו לי ספרות דיגיטליות על צגי מחשב וטלפונים, המחזור שלי נשלט ע"י גלולות למניעת הריון, הרחובות בלילה היו לעתים מוארים עוד יותר מאשר ביום (ראה Times Square) הטבע היה הפרק העירוני (ראה Central Park), על שביליו הנוחים ותאורת הלילה המרגיעה. הייתי מוטרדת, אבל לקח לי זמן להבין ממה באמת.

לאט לאט הבנתי, תוך שאני מחברת מחדש, כל פעם חוליה מנותקת אחרת. בגיל 25 הפסקתי לצרוך מוצרי חלב והתחלתי לעשות טאי צ'י. בגיל 28 הפסקתי לקחת גלולות. בגיל 31 חזרתי להכין את האוכל שלי בעצמי, בגיל 33 התחלתי להפחית בקניות, בגיל 36 חזרתי לגור בתל אביב, ואז חזרתי לבקר בים, שם חזרתי לראות את השמש שוקעת, חזרתי לשים לב לירח. התחלתי לטפל באדמה ולגדל צמחים, וכמובן, נקודת שיא הייתה כשהתחלתי לעשות קומפוסט. אז הבנתי מה אני עושה: סוגרת את מעגל המזון והזבל. כל כך טבעי ומתבקש ומשמח ומרגיע, וכל כך לא פשוט לאור התרבות שעדיין מקיפה אותי.

ואז ישבתי לעצב אתר, כדי לעשות את הכל פשוט יותר בשביל עוד אנשים שרוצים לרדת מהקו של התרבות ולהתחיל לסגור מעגלים. רציתי להגיע אל אותם אנשים ולחבר בינהם והיה לי ברור שנקודת האחיזה שלי תהייה הטבע, כמו שהתחלתי לחוות אותו. שמש, ירח, עונות, אלמנטים וצבעים. אז ציירתי גלגל. חיברתי את הדברים כפי שהם ידועים לי. מצאתי צבע לכל יום בשנה. מצאתי את ימי השוויון והיום הקצר והיום הארוך.

שלוש שנים אחר כך, לקחנו לילך ואני את שמונת הצעדים של האקו-יוגה, ומיפינו אותם על אותו גלגל שנה שציירתי. זה נתן לנו מסגרת נעימה לתכנית השנתית שלנו. מסגרת טבעית וזורמת, מסגרת שקל לשתינו להתחבר אליה ולעבוד לפיה.

בינתיים נוציא מייל לכל החברים, המתנדבים והגננים, בהנחה שאותם זה מעניין. אבל התכנית לא סודית! ברוח הקוד הפתוח, המנשבת תדיר בין ענפינו, נשלח אותה בשמחה לכל המעוניינת!

הוקם "פורום עץ בעיר"

אתמול, באופן די ספונטאני הוקם לו פורום עץ בעיר. הקימו אותו מספר גננים מהאתר ועוד חברים שהתקבצו בדירה בשדרות נורדאו, טעמו אוכל פרא, והרגישו שיש להם הרבה מן המשותף ואפשרות טובה לצרף כוחות לכדי פעולה משותפת.

המשותף - כולנו חיים בתל אביב ומחפשים את הקשר היומיומי שלנו לסביבה ואת הדרכים הטובות ביותר להתחשב בה ואפילו לתרום לה. חלקינו הגדול מצא גינה לטפל בה, אחרים ממחזרים, מפחיתים, מיירקים והכי הכי חשוב: עושים קומפוסט. אנחנו עושים את זה כי אנחנו מרגישים שזה נכון וכי זה משמח אותנו. עץ-בעיר נותן לנו במה להפצת הידע שאגרנו בתחום הקיימות.

פעולה משותפת - הפורום הוא המשלימה של האתר בעולם הפיזי. הפורום שואף לקדם רעיונות כמו "גינה קהילתית" או "דירה אקולוגית" בתל אביב. ליצור קול שיישמע במסדרונות העירייה, לרשת אתרים קיימים, ליצור חדשים ולארגן אירועים ירוקים במטרה להפיץ ידע על קיימות בתל אביב ולקבל הכרה ותמיכה.

הפורום נפגש כל שבועיים שלושה ופתוח לכל מי שמרגיש שותף לצורך ולחזון. בקרוב ייפתח כאן פורום אינטרנטי שעל גבו תיתנהל חלק מהפעילות הדיגיטאלית של חברי הפורום. עד אז ניתן ליצור איתנו קשר כדי לקבל פרטים על הפגישה הבאה.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196