לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

העץ כגוף ידע

הקמתי את עץבעיר כדי לשתף בידע. אולי זה היה הגיל, גיל שבו נשים עושות ילדים ורווקים מושבעים מתחתנים. משהו בפנים עולה על גדותיו, ורוצה להיות מוגש למישהו אחר, התגבשות של תחושת מלאות ורצון להתחיל להעביר הלאה. בקיצור, צורך שאי אפשר לעמוד בפניו להתחלק. אז יש נשים שעושות ילדים, אני עשיתי עץבעיר.

במקביל לרצון להשתתף, היה גם רצון עז להמשיך וללמוד, לענות על שאלות שעלו ב"שנות מנהטן" שלי, והלכו והתגבשו בקורס הפרמקלצ'ר שעשיתי אצל טליה שניידר. כל שיעור פתח רצף של שאלות חדשות, דברים שמאוד רציתי לברר לעומק. כתבתי לי במחברת שלי קצוות של חוטים שטליה זרקה לנו. עץבעיר הוא בשבילי תירוץ מושלם לתפוש את הקצוות ולעקוב אחרי החוטים עד שאני מגיעה לבנאדם שבקצה השני. העץ הוא ההזדמנות שלי למצוא תשובות אפשריות לשאלות כמו: מה עושים עם הסירפדים שבגינה? מה במקום אקונומיקה? איך עובדים החיידקים? איך לגדל בעצמי את עשב השעורה שלי?

האנשים שבקצות החוטים נתנו תשובות בשפע ומדי פעם נתנו גם את עצמם, הצטרפו למלאכת השיתוף והחלו לכתוב באתר, באו ללמד בסדנאות ובקורסים שהתחלנו להציע. כך גם נוצר לו הצוות של העץ, מאנשים שבאו לשאול שאלות, לעקוב אחרי קצוות של חוטים, ולשתף בתשובות אפשריות, ובעיקר בחוויה של הגילוי של חיים אחרים בעיר. יחד אנו ממשיכים את הלמידה ואת השיתוף – תמיד במקביל. אנחנו לא מחכים עד שנהייה “מומחים” במשהו כדי לשתף בו, כי בלימוד שלנו אנחנו תמיד מדגישים את החלק של האחריות האישית, לשאול שאלות ולמצוא מה נכון לכל אחד באמת.

ובכל זאת יש לנו גם הר של פיסות ידע, עצות פרקטיות, רעיונות, שהולך וגובה ככל שנוקפות השנים וככל שקהילת העץ מתרחבת. יחד אנחנו מחזיקים גוף של ידע, נשענים זה על זה להשלמות. כל אחד מתמחה עוד ועוד בתחומים שלו בלי לאבד את הקשר עם שאר התחומים, הכל קשור. אלון הפך להיות לקט עירוני ומדריך לגינות קהילתיות, ואייל פעיל גם הוא בגינות, עם התמחות בקומפוסט ובגינון גרילה, אני ממשיכה ומתמחה במיטפח, ויש את אשר עם החיידקים, וחנן עם האנרגיות המתחדשות והניידות הידידותית, סער עם הכלכלה האקולוגית ועוד ועוד חברים, שתמיד ניתן לפנות אליהם כשהידע שלנו ניגמר ומתחיל שלהם.

עץבעיר היום הוא גוף של ידע שניתן לפנות אליו ולבקש חלקים ממנו לפי הצורך. בקורס הפרמקלצ'ר אנחנו מנסים לרכז כמה שיותר קצוות של חוטים ולחבר את משתתפי הקורס לאנשים שמחזיקים את הקצה השני, כדי לייצר המשך רישות ולימוד משותף שהולך ומתרחב. רשת סבוכה של חוטים היא לא בלאגן, היא ביטחון.

פעם ראשונה בעץ?

מה זה עץבעיר? מה, אתם נוטעים עצים? מי אתם? מה אתם עושים? למה? מי משלם לכם? ניסינו לענות על כל השאלות הנפוצות במקום אחד, בתקווה שמכאן כבר תדעו לאן ללכת, באתר שלנו, ובעיר. אם אקולוגיה עירונית מעניינת אתכם, כמובן.

איך עץבעיר התחיל

נטעתי את העץ לפני כשנתיים. בעצם גידלתי אותו מזרע ממש. הזרע נבט לי יום אחד בראש ולא נתן לי מנוח. הייתי חייבת לעזוב כל מה שעשיתי ולספר לכל העולם על אקולוגיה עירונית. למה? כי גיליתי שמה שלימדו אותי בבית הספר וב"חיים" אחר כך, לא עזר לי כלל לחיות את החיים הבריאים שרציתי, וחשבתי שמן הראוי יהיה לחשוף את המידע שכן עזר ולהפוך אותו לנגיש.

13 שנה ליקטתי רסיסי מידע על חיים בריאים. למען האמת, כשהתחלתי את מסע הליקוט בגיל 25, המושג "חיים בריאים" נתפש בעיני כלקוח ממדף בית המרקחת - מולבן וחסר קשר לחיים האמיתיים. בחיים האמיתיים סבלתי מאלרגיות, קלקולי קיבה ותחושת חוסר התאמה לעולם. חשבתי שאולי אני בכלל חייזר - אבל זה לא עזר לי להרגיש יותר נוח. כשעלה בדעתי שחייבת להיות דרך לשפר את הרגשתי, המורים התחילו להופיע - איש אחד הציע לי להפסיק לאכול מוצרי חלב, ובעקבותיו באו מטפלים אלטרנטיביים, ספרים ומפגשים עם אנשים, עם מידע. הלכתי לפי תחושת הבטן שלי ולמדתי מהניסיון.

השינויים שעשיתי באורח החיים שלי מהרגע שבו התחלתי לשאול שאלות ולחפש מידע חדש, הפכו את חיי לנעימים יותר ואותי לשמחה יותר. רק בשנים האחרונות הבנתי כי בעת שהפכתי לאדם בריא יותר הפכתי בלי כוונה גם למתחשבת בסביבה, "אקולוגית". יום אחד הבנתי שאני פשוט משנה את העולם - לא פחות. גם בזה החלטתי לא להתבייש. כולנו משנים את העולם כל הזמן ויש לנו המון הזדמנויות כל יום להחליט איך אנחנו משנים אותו - לטובה או לרעה.

אז לפני שנתיים התיישבנו ורד ואני והתחלנו לכתוב. על כל מה שידענו וכל מה שרצינו לדעת שקשור לחיים בריאים ונעימים בעיר. גידול צמחים, קומפוסט, בישול בריא, הרגלי צריכה משתנים וכל מה שנראה לנו ראוי למחשבה ולשיתוף. ואז בא ג'רמי והפך את האתר שעיצבתי לאתר דינאמי ושימושי, ואז התחילו להצטרף עוד אנשים שגידלו כל אחד ענף, ואז התחלנו גם להיפגש ולהשתתף באירועים בעיר, והתחלנו גם להציע סדנאות, ואז התחילו להזמין אותנו לתת הרצאות במקומות שונים והעץ התחיל לצאת מחוץ לעיר.

והנה אנחנו כאן, העץ ואני, כבר לא לבד. מוקפים בקהילה של גננים, מתנדבים ותומכים, אנו נבלעים בתוכה בשמחה וממשיכים לגדול.

-תמי

מזל טוב, עץ!

היום התבשרנו שעץ-בעיר זכה במענק מקרן של"י. זוהי זריקת העידוד הפיננסית הראשונה שאנו מקבלים - תודה לקרן של"י על האמון! מענק זה מיועד לפיתוח של האתר, כך שבקרוב יש מקום לצפות לשיפורים שחיכינו להם כבר מזמן... כמו למשל לחסום את כניסת מפלצת ה SPAM המרושעת לאתר... אבל גם למשל הוספת מנוע חיפוש, פורומים, ותוספות ברוכות אחרות שלא נרחיב עליהן את הדיבור, כדי לא לקלקל את ההפתעה : )

שימחה רבה!

מה זה האתר הזה?

מה באמת טוב בשבילי? מה באמת טוב בשביל הסביבה? מה זה "נקי" ומה זה "מלוכלך"? מה זה "אשפה" ולאן היא הולכת? מה מתמחזר ומה לא היה צריך להיות מיוצר מלכתחילה? מאיפה המים באים ולאן הם הולכים? מה צומח ומתי? כמה באמת עולה לאכול? (רמז: המחיר לא נמדד בשקלים בלבד). עץ-בעיר מנסה לשקף את חיי היום יום של אנשים שגרים בתל אביב ושמים לב לסביבה. הם לא מסתפקים באמונה נוחה שהעירייה כבר תדאג לזה וגם לא בתלונה הנוחה לא פחות: "הרשויות לא עושות שום דבר". במקום להאמין, הם עושים משהו, ממש קטן, אבל שמשנה.

עץ-בעיר נותן להם מקום לשתף אחרים בשאלות וגם בתשובות. התשובות שמתגלות מוגשות בבהירות ומנקודת המבט האישית של השואל. בשביל זה יש לנו בלוגים שאנחנו קוראים להם "ענפים". לפעמים אנחנו מוצאים תשובות פשוטות ולפעמים רק עוד שאלות. לפעמים התשובות משתנות עם שינויי מזג האוויר. עץ-בעיר לא מחפש תשובות חותכות ואובייקטיביות. עצם מעשה השאלה מביא אחריו שינוי, לפעמים מאוד עדין, ואותו נבקש לתפוש במילים.

עם הזמן, החומר שייצטבר על העץ (ה"עלים"...) יהפוך בתקווה למדריך שימושי לכל מי ששאלות מתעוררות בליבם. מטבע הדברים הנושאים שבהם אנו עוסקים הם הבסיסיים ביותר: גידול מזון והכנתו, בריאות, בניית הסביבה הקרובה לנו (הבית והגן), ההתנהלות שלנו עם גופינו ועם הסביבה. מטבע הדברים ההתנהלות שלנו הולכת ומתמקדת על הפחתת הצריכה, מיחזור ושימוש מחדש (3R), ככל שאנחנו שואלים יותר שאלות...

עץ-בעיר תל אביב יישאר תמיד מקומי. אנחנו רוצים לתאר תנאי גידול לפרטים ולבדוק מרחקי הליכה ומחירים. אנחנו גרים בתל אביב ולכן יכולים לתת רק מידע שנכון לתל אביב. אנשים מערים אחרות מוזמנים להעתיק את הרעיון! (תחשבו "עץ בעיר באר שבע"... "City Tree London"...). המערכת שבנינו מעוניינת להשתכפל!

המידע שניתן כאן תמיד יהיה חופשי, ויש לכם כמה דרכים לעכל אותו:

להצטרף -- אתם בתל אביב ורוצים ענף משלכם על העץ? אתם גרים בעיר אחרת ורוצים לגדל עץ משלכם? דברו אלינו.

להשתמש -- גיליתם את התענוג שבלייצר בעצמכם מה שאתם צריכים? מחפשים טיפים? קחו מידע חופשי מאנשים שאולי כבר מצאו כמה. מרגישים קצת לבד, אתם והשאלות שלכם? אולי כאן תגלו שיש עוד שרוטים בעיר, אולי אפילו יותר ממכם! אם נשאר עוד קצת זמן פנוי אחרי שקראתם ונרגעתם? למה שלא תשתפו אחרים בניסיון שלכם? כיתבו הערות, תצמיחו עלים משלכם על הענפים שלנו!

לקנות -- אתם תפושים ועסוקים וממהרים ואין לכם דקה פנויה? בקושי יש לכם זמן לקרוא על ייבוש פירות על הגג, לא כל שכן לייבש את הפירות? תמיד אפשר לנסות להזמין מאיתנו את המוצר המוגמר. כן, תאלצו לשלם בכסף, אבל היי, אתם תדעו שהכסף הזה מגיע ישירות ליצרן מקומי שמתחשב בסביבה ושהוא לא בוזבז על דלק או מערכת שיווק משומנת. בנוסף תדעו שאתם עוזרים לעץ-בעיר להמשיך לצמוח. לזה יקרא עיסקה מעולה. בהמשך יוגדרו פה מוצרים ושירותים ספציפיים, והכל יהיה הכי ירוק שאפשר. בקשר למוצרים, אנחנו מבטיחים לא למכור פה דבר בלי הוראות "עשי זאת בעצמך" מפורטות.

זהו לעכשיו. תהנו!

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196